niedziela, 7 lutego 2016

Blaski Bułgarii cz.9

Zapraszamy do ostatniego odcinka mini cyklu foto-reportażowego Anny Przybycińskiej "Blaski Bułgarii",  w którym autorka poprowadzi nas przez jej miejsca sakralne i piękne zakątki natury.


Święty mnich


Pisząc ikony na pewno spotkaliśmy przedstawienia św. Jana (Iwana) Rilskiego. Ten najbardziej chyba znany bułgarski pustelnik żył w X wieku. Opuściwszy klasztor osiadł samotnie w górach. Z czasem wokół Jana zaczęli się gromadzić uczniowie i powstał klasztor. Obecne położenie klasztoru, odległe o ok. 4 km od pierwotnego, sięga roku 1335, gdy feudalny władca Chrelio wybudował wieżę obronną z kaplicą na szczycie oraz niewielką cerkiew. Na jej miejscu w latach 1834-37 wybudowano okazałą świątynię bogato udekorowaną freskami przez znanych ikonografów m.in. Dymitra i Zacharego Zografów. Z tego okresu pochodzą również otaczające kościół zabudowania klasztorne, w których można zobaczyć m.in. zbiór ikon, przedmioty kultu religijnego oraz cele mnichów.


Klasztor Rilski pełnił ważną rolę w okresie panowania tureckiego. Był ważnym ośrodkiem duchowym i piśmienniczym, przez co również narażonym na liczne ataki i zniszczenia. Do dziś pozostaje symbolem oporu i odrodzenia narodowego. Doczesne szczątki świętego założyciela spoczywają przy głównym ikonostasie kościoła i są odsłaniane do adoracji przez licznie przybywających tu wiernych.

 
Pięknie odnowiony kompleks klasztorny zachwyca zdobieniami. Ściany zabudowań pomalowano w proste wzory biało – czarno - czerwonymi farbami. Natomiast podcienia świątyni bogato udekorowano obrazami z Apokalipsy św. Jana. Jak wielkiej wyobraźni było trzeba dla stworzenia tych wspaniałych ikon! Niczego podobnego jeszcze nie widziałam.


Aby obejrzeć fotorelację kliknij na zdjęcia: 

https://picasaweb.google.com/108989962704823378580/B9BoyanaRila# 

 

Tekst i zdjęcia Anna Przybycińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.