Propozycje

DROGA IKONY realizuje swoje warsztaty w trzech pracowniach mieszczących się: w Warszawie na Mokotowie i na Pradze oraz w Poznaniu.

  
  Semestr jesienno-zimowy 2017/2018 

WARSZAWA-MOKOTÓW: Pracownia przy parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1:
  Zapowiedzi:
  Warsztaty ikonopisania 1-stopnia (marzec - czerwiec 2018)

    
  WARSZAWA-PRAGA: Pracownia przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:

     
  POZNAŃ: Pracownia Działań Twórczych przy Galerii U JEZUITÓW, ul. Dominikańska 8:
    
   
  "Pracownia ikonopisania" - warsztaty pracy indywidualnej
  Osoby, które ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia (jest to warunek konieczny) zapraszamy także do skorzystania z zajęć typu "pracownia", polegających na pracy indywidualnej pod opieką prowadzącego, służących podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych oraz warsztatach tematycznych. Możliwe jest uczestniczenie w następujących "pracowniach":

  a) WARSZAWA-MOKOTÓW: przy parafii św. Szczepana, ul. Szczepana 1:
  w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 4 września 2017)
  w środy, g. 10.00 - 13.45 (początek 6 września 2017)
  w środy, g. 17.00- 20.45 (początek 6 września 2017)
  w czwartki, g. 17.00- 20.45 (początek 7 września 2017)
  w soboty, g. 9.00 - 16.00 (2 września 2017, 30 września 2017, 28 października 2017, 25 listopada 2017, 30 grudnia 2017, 27 stycznia 2018)
  Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

  b) WARSZAWA-PRAGA: przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:
  w poniedziałek, g. 17.00 - 20.45 (początek 4 września 2017)
  Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

  c) POZNAŃ: w Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 8:
  w poniedziałek - 18.00- 21.00 (początek 9 października 2017)
  Zapisy: mat.orlowski@gmail.com
  * * *
  Złocenie na pulment
  w technice na mat i na pole
  kurs 1, 2 i 3-stopnia

  13 - 14 października 2017

  piątek 17:30-20:30; sobota 10:00-18:00


  Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która umożliwia wykonanie pozłot zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

  Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze na trzech poziomach jednocześnie:


  Poziom podstawowy (kurs 1-stopnia):  dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

  Poziom średnio zaawansowany
  (kurs 2-stopnia): dla osób, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

  Poziom zaawansowany (kurs 3-stopnia): dla osób które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

     

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 osób (min. ilość uczestników - 6 osób)
  Koszt: 290 zł

  Zapewniamy profesjonalne zestawy do pozłotnictwa potrzebne do wykonania złoceń, oraz wszystkie materiały, oprócz deski płatnej osobno (koszt deski zagruntowanej, format 25x30 cm lub 20x30cm - ok. 90 zł). Na warsztatach można będzie zakupić książeczkę złota płatkowego (cena uzależniona od aktualnych cen złota, ok. 140 zł).
   
  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 9 października 2017 r.
   
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Gabriela Janik


  * * *
  1-stopnia

  wrzesień 2017 – styczeń 2018

   zajęcia: poniedziałki w godz.: 17.00 - 20.30
  (początek zajęć 25 września 2017)

   
  Zapraszamy na I stopień rysunku prowadzonego przez Drogę Ikony
celem warsztatów rysunkowych jest zdobywanie umiejętności manualnych.
Zrozumienie ściśle określonych zasad kanonu ikony
Ostatecznym celem jest pomoc przyszłym ikonografom w intensywnym przeżywaniu relacji z Bogiem poprzez obraz.  Zagadnienia, które będą poruszone na zajęciach:
  
- początek sztuki malarstwo naskalne 

  - wiadomości wstępne historia sztuki 

  - geneza ikony
  
- wprowadzenie materiałów: ołówek, węgiel, gumka, tusz (ekspresja)

  - walor: ćwiczenia podstawowe
  
- kompozycja: zasady
  
- martwa natura (obserwacja z natury)
  
- historia: portret klasyczny 
  - rozpis ikonowy
  
- historia: geometria oblicza Chrystusa (Mandylion)
  
- historia: geometria Chrystusa Pantokratora

  - dłonie, włosy, szaty
  
- perspektywa w ikonie: w odniesieniu do perspektywy zbieżnej, barwnej, klasycznej

  Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.

  Terminy zajęć - poniedziałki, w godz. 17:00 - 20:30:
  25 września, 2,9,16,23,30 października:; 6,13,20, 27 listopada; 4,11,18 grudnia 2017 r., 8 stycznia 2018 r.


  Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna - 7 osób)
  Koszt: 560 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22 września 2017 r.
   
  Zajęcia odbywać się będą w sali św. Judy Tadeusza przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Elżbieta Cyganek

    

   
  * * *
  Krzyż Święty

  wrzesień grudzień 2017
  wtorki, w godz. 17.00- 21.00

   
  (początek 26 września 2017)


  Zbawienie przychodzi tylko przez krzyż, ale to ten, na którym zawisł Bóg wcielony. Nie ma zbawienia w ideach, nie ma go w dobrej woli, w pragnieniu, by być dobrym... Nie. Jedyne zbawienie jest w Chrystusie ukrzyżowanym, ponieważ tylko On był zdolny – podobnie jak oznaczał to miedziany wąż – wziąć na siebie cały jad grzechu i uzdrowił nas. A czym jest dla nas krzyż? Tak, to jest znak chrześcijan, to symbol chrześcijan. Robimy znak krzyża, ale nie zawsze robimy go dobrze, czasami czynimy to «ot, tak sobie»... Dlatego, że nie mamy wiary w krzyż. Innym razem dla niektórych jest to znak przynależności: «Tak, noszę krzyżyk, aby pokazać, że jestem chrześcijaninem». To dobrze, ale nie tylko jako znak przynależności, tak jakby to była jakaś drużyna, znak drużyny: to jest pamięć o Tym, który dla nas stał się grzechem.
Bóg mówił do Mojżesza: każdy, kto spojrzy na węża, zostanie przy życiu. A Jezus mówi do swoich nieprzyjaciół: «Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie». Kto nie patrzy na krzyż w ten sposób, z wiarą, umrze w swoich grzechach, nie będzie zbawiony.
Dziś Kościół proponuje nam  dialog z tą tajemnicą krzyża, z tym Bogiem, który stał się grzechem z miłości do mnie. I każdy z nas może powiedzieć: «Z miłości do mnie». A pomyślmy: jak noszę mój krzyżyk? Jako pamiątkę? Czy wówczas, gdy robię znak krzyża, mam świadomość tego, co czynię? Jak noszę mój krzyżyk? Tylko jako symbol przynależności do jakieś grupy religijnej? Jak noszę mój krzyżyk? Jako ozdobę? Jako wisiorek, z wielu cennymi kamieniami, zrobiony ze złota...? Nauczyłem się nosić go na ramionach, tam gdzie ciąży? Niech każdy z nas popatrzy dziś na Ukrzyżowanego, na tego Boga, który stał się grzechem, abyśmy nie umarli w naszych grzechach, i niech odpowie na te pytania, które zadałem.
  (Papież Franciszek na Mszy Świętej w kaplicy Domu św. Marty 4 kwietnia 2017 r.)

  Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z ikoną Krzyża Świętego.
Na warsztatach będziemy pracowali nad przedstawieniem Krzyża Świętego. W trakcie pisania ikony będziemy poznawać jej historię, symbolikę i teologię.

  
Zajęcia przeznaczone są dla osób po I stopniu ikonopisania.


  Będziemy pracować na podobraziach w kształcie krzyża o wymiarach ok. 40 x 30 cm lub 50 x 40 cm. Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane będą płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

  Warsztaty obywać się będą we wtorki w godz. 17:00 - 21:00

  Terminy spotkań: 26 września; 3, 10, 17, 24 października; 7, 14, 21, 28 listopada; 5, 12, 19 grudnia
     
  Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 6 osób)
  Koszt: 620 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 15 września 2017 r.  
    
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Krzysztof Mędza   
  * * *
  Chrystus Emmanuel

  październik grudzień 2017
    
  4 spotkania weekendowe
  piątek w godz. 16.30- 21.30
  sobota w godz. 10.00- 18.00


  (początek 20 października )    A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (Mt 28,20)
  Zapraszamy na weekendowe warsztaty z ikoną Chrystusa Emmanuela.
  Emmanuel znaczy: „Bóg z nami”. Jest to symboliczne imię Mesjasza, którego narodziny z Niewiasty zapowiedział prorok Izajasz jako znak opieki Bożej nad ludem wybranym (Iz 7,14). W Nowym Testamencie wypełnienie tego proroctwa, odniesionego do Chrystusa, zapowiedział Anioł, który objawił się Józefowi we śnie, by wyjaśnić: „Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadadzą imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od Jego grzechów”. A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie, powiedziane przez proroka: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami” (Mt 1,20-23).
 W Nowym Testamencie Emmanuel to jednak imię szczególne, symboliczne. Nie jest ono jakimś drugim czy dodatkowym imieniem, lecz nazwaniem tajemnicy objawiającej się w Jezusie: ”z nami Bóg”. W osobie i działalności Jezusa odkrywamy nie tylko Jego związek z Bogiem, ale także relację Boga do nas. Ewangelia wg. św. Mateusza uwydatnia tę prawdę o naszej bliskości do Boga w Jezusie – Emmanuelu.
  Na warsztatach tych poznamy wizerunek ikonograficzny Jezusa Emmanuela w pół postaciowym przedstawieniu. Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania.

  Będziemy pracować na podobraziu okrągłym o średnicy 35 cm. Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

  Warsztaty obejmą 4 spotkania weekendowe: piątek, 16:30 - 21:30 i sobota, 10:00 - 18:00 z przerwą obiadową.
  
Terminy spotkań : 20-21 października, 3-4 listopada, 18-19 listopada, 1-2 grudnia 2017
    
  Liczba miejsc na warsztatach: 8 
  Koszt: 680 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 14 października 2017 r.  
    
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Joanna Zabagło
  * * *
  Ikona Matki Bożej
  kurs 2-stopnia

  listopad 2017 - marzec 2018

  7 sobót, g. 9.00-16.00
   (początek 4 listopada 2017)  Zapraszamy na  sobotnie warsztaty ikonopisania 2-stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą. Każdy uczestnik w ramach zajęć wykona jedną ikonę –  przedstawienie Matki Bożej z dzieciątkiem w typie Eleusy (w ujęciu popiersia).

  Uczestnicy otrzymają materiały malarskie potrzebne do wykonania ikony – podobrazie, uzupełniający zestaw pigmentów oraz materiały pozłotnicze. Kurs przeznaczony jest dla osób po 1-stopniu ikonopisania. (Uczestnicy warsztatów powinni przynieść na zajęcia podstawowe zestawy malarskie z kursu 1-stopnia).

  Kurs obejmuje 7 sobót, zajęcia w godzinach 9.00 - 16.00 
(z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć)

  Kalendarz spotkań: 4 listopada 2017, 9 i 16 grudnia 2017, 13 i 20 stycznia 2018, 10 lutego 2018, 3 marca 2018r.


  Liczba miejsc na warsztatach: 18
  (grupa minimalna - 14 osób)
  Koszt: 780 zł


  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do 28 października 2017 r. 
    
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzą: Urszula Żakowska i Urszula Klimowicz      
  * * *
  1-stopnia

  wrzesień – grudzień 2017

   zajęcia: poniedziałki w godz.: 10.00 - 14.00
  (początek zajęć 25 września 2017)
   
   
  Zapraszamy na I stopień rysunku prowadzonego przez Drogę Ikony
celem warsztatów rysunkowych jest zdobywanie umiejętności manualnych.
Zrozumienie ściśle określonych zasad kanonu ikony
Ostatecznym celem jest pomoc przyszłym ikonografom w intensywnym przeżywaniu relacji z Bogiem poprzez obraz.  Zagadnienia, które będą poruszone na zajęciach:
  
- początek sztuki malarstwo naskalne 

  - wiadomości wstępne historia sztuki 

  - geneza ikony
  
- wprowadzenie materiałów: ołówek, węgiel, gumka, tusz (ekspresja)

  - walor: ćwiczenia podstawowe
  
- kompozycja: zasady
  
- martwa natura (obserwacja z natury)
  
- historia: portret klasyczny 
  - rozpis ikonowy
  
- historia: geometria oblicza Chrystusa (Mandylion)
  
- historia: geometria Chrystusa Pantokratora

  - dłonie, włosy, szaty
  
- perspektywa w ikonie: w odniesieniu do perspektywy zbieżnej, barwnej, klasycznej

  Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.

  Terminy zajęć: poniedziałki w godz. 10:00 - 14:00
  25 września, 2,9,16,23,30 października:; 6,13,20, 27 listopada; 4,11, grudnia 2017 r.


  Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna - 7 osób)
  Koszt: 560 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22 września 2017 r.

  Zajęcia odbywać się będą w sali parafialnej przy Parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12 w Warszawie (Praga)

  Warsztaty prowadzi: Elżbieta Cyganek
     * * *
  Złocenie w technice pulmentowej - poler, mat, satyna

  20 - 21 października 2017
  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


  Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze 1-stopnia. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę.

  Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni:
  - książeczka złota (25 pł.) - 140 złotych 
  - podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
  - podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.
    
  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: mat.orlowski@gmail.com

              Pobierz formularz zgłoszeniowy - pozłotnictwo

  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska  * * *
  Techniki złoceń
  kurs 1-stopnia
   
  2 XI, 9 XI, 16 XI, 23 XI, 30 XI 2017
  czwartki, w godz. 18:00-21:00

  (początek zajęć 2 listopada)


  Zapraszamy na warsztaty pozłotnicze 1-stopnia: techniki złoceń. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu wykonywania pozłoty w różnych technikach oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na ikonie, ramie do obrazu i gipsowym odlewie.

  Spotkania będą obfitowały w liczne przykłady i technik pozłotnictwa oraz będą okazją do ich zastosowania podczas szeregu ćwiczeń, w trakcie których uczestnicy poznają praktycznie historię pozłotnictwa oraz zostaną wprowadzeni w podstawy materiałoznawstwa.

  Podczas wielogodzinnych ćwiczeń będzie można zdobyć umiejętność złocenia szlagmetalem oraz płatkami prawdziwego złota - na poler i mat w technikach historycznych i współczesnych, tj. na pulment, na mikstion, złocenia mieszane, na mordant, na lakier, na assist, złocenie i srebrzenie proszkiem na poler, złocenie na instacol. Program zajęć zawiera również: pracę z różnymi rodzajami złota, poznanie technik historycznych i współczesnych kładzenia gruntu i ucierania pulmentu, postarzanie złoceń przez patynowanie i przecieranie, zapoznanie się z narzędziami stosowanymi do złoceń, poznanie problematyki renowacji złoceń oraz zabezpieczanie złoceń i srebrzeń lakierami.

  Warsztaty zakończą się wykonaniem samodzielnej pracy pozłotniczej zawierającej dwie techniki złoceń.

  Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych oraz materiałów warsztatowych. Złoto stosowane podczas zajęć oraz zagruntowane podobrazie będzie można zakupić osobno w pracowni:
  - książeczka złota (25 płatków) - ok. 140 zł
  - zagruntowane podobrazie ze szpongami 30x25 - 90 zł
  - zagruntowane podobrazie 25x20 - 60 zł

  Warsztaty obejmują 5 spotkań 3-godzinnych w czwartki, w godz. 18:00-21:00.
  Terminy spotkań : 2 XI, 9 XI, 16 XI, 23 XI, 30 XI 2017.
   
  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 450 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: mat.orlowski@gmail.com

              Pobierz formularz zgłoszeniowy - pozłotnictwo-1-st

  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Warsztaty odbywać się będą w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 8, 61-762 Poznań.

  Rozpoczęcie zajęć 2 listopada 2017 r. 

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska  * * *
  Dekoracja przedmiotów szlagmetalem

  10 - 11 listopada 2017
      piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00  Zapraszamy na pasjonujące zajęcia miłośników decoupage’u i nie tylko. Wprowadzą one w świat zdobień szlagmetalem (płatki imitujące złoto) metodą na mikstion, nauczą wykorzystywania złotej farby oraz złotego proszku dla uzyskania olśniewających efektów.

  Ukończenie kursu pozwoli uczestnikom samodzielnie pozłocić gipsowy odlew oraz, wykorzystując nowe umiejętnośc,i atrakcyjnie udekorować ramkę, szkatułkę lub np. drewniane serduszko.

  Uczestnictwo w warsztatach to dodatkowa okazja do zdobycia wiedzy z zakresu:
  - przygotowania podłoża pod malowanie i złocenie
  - przenoszenia rysunku na przedmioty
  - nanoszenia farb akrylowych
  - tworzenia ornamentów grawerowanych oraz lanych gruntem
  - patynowania złoceń oraz zabezpieczania

  Kurs zakończy się wykonaniem samodzielnej pracy pozłotniczej, która z pewnością przyniesie radość i satysfakcję wszystkim pasjonatom, będąc jednocześnie wspaniałą pamiątką oraz świadectwem zdobytych umiejętności dla każdego uczestnika.

  Materiały dodatkowe, stosowane podczas zajęć będzie można zakupić osobno w pracowni:
  - skrzyneczka drewniana 20 zł
  - drewniana ramka 14 zł

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: mat.orlowski@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
  * * *
  Ikona Matki Bożej Fatimskiej "W Tobie jedność"
  warsztaty tematyczne

  październik 2017 - styczeń 2018

  (początek zajęć 24 października 2017)
    

  Zapraszamy na wakacyjne warsztatowe spotkania z ikoną Matki Bożej Fatimskiej „W Tobie jedność”.

       „Wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce”: poświadcza widzący z Patmos w Apokalipsie (12, 1), zauważając, że miała porodzić syna. Następnie, w Ewangelii słyszeliśmy Jezusa mówiącego do ucznia: „Oto Matka twoja” (J 19, 26-27). Mamy Matkę! „Bardzo piękną Panią”, komentowali między sobą wizjonerzy z Fatimy wracając do domu, tego szczęśliwego dnia 13 maja przed stu laty. A wieczorem, Hiacynta nie mogła się powstrzymać i ujawniła tajemnicę swojej matce: „Dzisiaj widziałam Matkę Bożą”. […] Zgodnie z przekonaniem i uczuciem wielu, jeśli nie wszystkich pielgrzymów, Fatima jest przede wszystkim tym płaszczem Światła, który nas okrywa, tutaj tak samo jak w każdym innym miejscu na Ziemi, kiedy uciekamy się pod opiekę Najświętszej Matki, aby ją prosić, jak uczy: Salve Regina, „Okaż nam Jezusa”. […] Pod opieką Maryi, jesteśmy w świecie „stróżami poranka”, którzy potrafią kontemplować prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela, to oblicze, które jaśnieje w Wielkanoc, i odkryć młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest misyjny, gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość. 
  (z homilii wygłoszona przez Ojca Świętego Franciszka podczas Mszy św. z kanonizacją św. Franciszka i Hiacynty w Fatimie, 13 maja 2017 r.)
    
  Przedstawienie Matki Bożej Fatimskiej zwane także „W Tobie jedność” jest bardzo młodą ikoną. Jej prostota i teologiczna głębia sprawiły jednak, że została przyjęta przez wiernych z dużym entuzjazmem i radością. Maryja, pełna światła, swoim oddaniem Bogu wskazuje nam na Jezusa przynoszącego życie i nadzieję. Tytuł ikony „W Tobie jedność” nawiązuje do jej misji ekumenicznej. Przedstawienie namalowane wspólnym wysiłkiem katolickiego duchownego i prawosławnego malarza ikon ma wskazywać nam kierunek dialogu i jedności całego Kościoła. 

  W trakcie pisania ikony będziemy poznawać jej historię, symbolikę i teologię ikony Matki Bożej Fatimskiej. Będziemy pracować na podobraziach o wymiarach 35 x 25 cm (podobrazie w cenie kursu).

  Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania. Uczestnicy będą korzystać z własnych zestawów malarskich do ikonopisania (zestawy, które otrzymali na kursach 1 i 2 stopnia) z możliwością skorzystania z poszerzonej gamy pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.

  Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minimalna 12)
  Koszt: 510 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: mat.orlowski@gmail.com

              Pobierz formularz zgłoszeniowy - MB Fatimska

  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań we wtorki w godz. 18:30-21:30.

  Zajęcia będą trwały od 24 października 2017 do 30 stycznia 2018 (14 spotkań).

  Warsztaty poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ
  * * *
  Miniatura z XVI-wiecznego manuskryptu 
  Tudor Pattern Book 
  z elementami gotyckiej tekstury 

  październik - listopad 2017
  środy, w godz. 18:00-21:00

  (początek 25 października)
   

  Przedmiotem zajęć będzie wykonanie kopii miniatury/miniatur z manuskryptu Tudor Pattern Book, przedstawiającej roślinę oraz jej podpis w stylu gotyckiej tekstury wraz z inicjałem. Uczestnicy dowiedzą się i doświadczą, jak przebiegają kolejne etapy kopiowania i malowania, w jaki sposób zaplanować odpowiednie rozmieszczenie miniatury i tekstu, będą ćwiczyć wybrane litery i słowa, kopiując kształt liter tekstury z wzornika - czyli konkretnej "ręki skryby" z manuskryptu.

  The Tudor Pattern Book to wspaniały, szesnastowieczny wzornik, który jest jak hybryda - trochę zielnikiem, trochę bestiariuszem, częściowo wzornikiem pisma i przedmiotów codziennego użytku.

  Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z kaligrafią i malowaniem, unikając błędów.

  Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne (wzory pisma, ćwiczenia), dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią i malowaniem, korzystając z dostępnych na zajęciach materiałów, narzędzi i wydawnictw.

  Zajęcia składać się będą z 5 spotkań 3-godzinnych:
  Terminarz spotkań: 25 X, 8 XI, 15XI, 22 XI, 29 XI 2017 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 8)
  Koszt: 380 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: mat.orlowski@gmail.com

              Pobierz formularz zgłoszeniowy - Miniatura

  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań w środy w godz. 18:00-21:00.

  Warsztaty poprowadzi: Barbara Wilińska