Propozycje

DROGA IKONY realizuje swoje warsztaty w trzech pracowniach mieszczących się: w Warszawie na Mokotowie i na Pradze oraz w Poznaniu a także tygodniowe sesje warsztatowe w Domu Rekolekcyjnym oo.Jezuitów w Kaliszu oraz w Szkole Drzewnej w Garbatce-Letnisku.
 
 
Warsztaty ZIMA - LATO 2024

Warsztaty w trybie ZDALNYM z prowadzeniem indywidualnym:

 
Warsztaty STACJONARNE:

KALISZ 
Dom Rekolekcyjny (DFD) oo. Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2:  
 
GARBATKA-LETNISKO 
Zespół Szkół Drzewnych, ul. H. Lewandowicz 4:

Toruń 
Dom Duszpasterstwa Akademickiego, ul. Piekary 24, Toruń

WARSZAWA-MOKOTÓW
Pracownia przy parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1:    
WARSZAWA-PRAGA  
Pracownia przy parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12:   

 
POZNAŃ 
Pracownia Działań Twórczych przy Galerii U JEZUITÓW, ul. Dominikańska 10:

CZERWIŃSK N./ WISŁĄ 
Klasztor Ojców Salezjanów :


 ...
 "Pracownie ikonopisania" - warsztaty pracy indywidualnej
Osoby, które ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia (jest to warunek konieczny) zapraszamy także do skorzystania z zajęć typu "pracownia", polegających na pracy indywidualnej pod opieką prowadzącego, służących podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych oraz warsztatach tematycznych. Możliwe jest uczestniczenie w następujących "pracowniach":

a) WARSZAWA-MOKOTÓW: przy parafii św. Szczepana, ul. Szczepana 1:
w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 5 lutego 2024)
w środy, g. 10.00 - 13.45 (początek 7 lutego 2024)
w środy, g. 17.00- 20.45 (początek 7 lutego 2024) 
w czwartki, g. 17.00- 20.45 (początek 1 lutego 2024) 
Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

b) WARSZAWA-PRAGA: przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:
w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 5 lutego 2024)
we wtorki, g. 10.00 - 13.45 (początek 6 lutego 2024)
Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

c) POZNAŃ: w Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 10:
w poniedziałki, g. 18.00- 21.00 (początek 26 lutego 2024)
Zapisy: epifanon@gmail.com







 * * *
Oblicze Chrystusa Pantokratora

kurs 1-stopnia w trybie ZDALNYM

14 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line 
(możliwe także konsultacje bezpośrednie) 

prowadzenie indywidualne
   


Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 1. stopnia w temacie Oblicza Chrystusa Pantokratora, wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Zajęcia prowadzone są indywidualnie w trybie zdalnym *.

Celem kursu jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie, ale chcących uporządkować dotychczas nabytą wiedzę warsztatową. Owocem zdalnego kursu będzie wykonanie przez uczestnika ikony Oblicza Chrystusa, w technice tempery chudej, na gruntowanym podobraziu drewnianym o wym. 30x35 cm.

*Zajęcia można rozpocząć w dowolnym momencie. Polegają one na tym, że uczestnik otrzymuje w rytmie cotygodniowym (lub innym, ustalonym indywidualnie) link do pobrania filmu instruktażowego (długości poszczególnych filmów od 40 do 80 min., w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy z 14 filmów dotyczy określonego etapu pracy nad ikoną. Efekty swoich działań malarskich uczestnik może konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Istnieje również możliwość konsultacji osobistej w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.

 
Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 1-stopnia:




Organizator zapewnia wszystkie materiały warsztatowe.  
W ramach opłaty za warsztaty uczestnik otrzyma: 
  • podstawowy zestaw do malarstwa temperowego (zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
  • zagruntowane podobrazie drewniane o wym. 26x35 cm
  • wzornik (podlinnik) i materiały teoretyczne
  • materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
Materiały warsztatowe zostaną wysłane przesyłką kurierską (DPD) lub paczkomatem inPost (preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia) po dokonaniu wpłaty.

Koszt uczestnictwa1080 zł
  
            Wypełnij formularz zgłoszenia
 
 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, uczestnik będzie poproszony o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto. 

Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  
  


 * * *
Matka Boża "Czuła" (Eleusa)

kurs 2-stopnia w trybie ZDALNYM

13 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line 
(możliwe także konsultacje bezpośrednie) 

prowadzenie indywidualne


 
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia w temacie ikony Matki Bożej "Czułej" (Eleusy) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Kurs prowadzony będzie w trybie zdalnym w rytmie indywidualnym każdego uczestnika.

Zajęcia można rozpocząć w każdym momencie. Będą one polegały na tym, że uczestnik w rytmie cotygodniowym (lub też innym, ustalonym indywidualnie) będzie otrzymywać link do pobrania filmu instruktażowego (długości jednostki około 1 godz. w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy film dotyczył będzie określonego etapu pracy nad ikoną. Efekt swojej pracy na danym etapie uczestnicy będą mogli konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Jest również możliwość przeprowadzenia konsultacji osobistych na miejscu w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.

Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 2-stopnia:


 

Warsztaty 2-stopnia przeznaczone są dla osób, które ukończyły kurs 1-stopnia (czyli kurs podstawowy) prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisania nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu malarskiego * z kursu 1-stopnia. 

(* Podstawowy zestaw do malarstwa temperowego można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

W ramach opłaty za warsztaty każdy uczestnik otrzyma następujące materiały: 
  • zagruntowane podobrazie o wym. 26x35 cm
  • wzorniki (podlinnik oraz 3 kolorowe wydruki)
  • materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
Materiały warsztatowe zostaną wysłane przesyłką kurierską (DPD) lub paczkomatem inPost (preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia) po dokonaniu wpłaty.

Koszt uczestnictwa: 880 zł
 
            Wypełnij formularz zgłoszenia
 

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  
  

ikona Jezusa Miłosiernego

warsztaty w trybie ZDALNYM

15 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line

prowadzenie indywidualne
 


Zapraszamy na warsztaty z ikoną Jezusa Miłosiernego
Ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47). 
Obraz Jezusa Miłosiernego powstał z woli samego Jezusa. Wraz z rozpowszechnieniem się orędzia o Bożym Miłosierdziu, które zostało przekazane przez siostrę Faustynę, wizerunek ten szybko stał się jednym z najpopularniejszych i otaczanych kultem obrazów Chrystusa w Kościele Katolickim. Malowanie obrazu Jezusa Miłosiernego nie tylko może pomóc na nowo, osobiście odkryć prawdę o Bożym Miłosierdziu ale także będzie realizacją polecenia Jezusa by przez malowanie tego obrazu nieść prawdę o Miłosierdziu innym. 


Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wymiarach 26 x 50 cm w oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego 

Warsztaty obejmą 15 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line. W rytmie cotygodniowym - lub ustalonym indywidualnie - prowadzący będzie udostępniał film instruktażowy z kolejnym etapem pracy. W trakcie tygodnia uczestnicy warsztatów będą mogli przesłać zdjęcia swojej pracy i ewentualne pytania by uzyskać korektę prowadzącego. Filmy instruktażowe zawierać będą wszystkie etapy pracy nad ikoną jak również wyjaśnienie zastosowanych technik malarskich, opis użytych pędzli, pigmentów, etc. Uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do filmów instruktażowych przez 12 miesięcy od rozpoczęcia warsztatów. 

Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania
 
Materiały warsztatowe - zagruntowane podobrazie i wzorniki - zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty. Preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia.
 
Koszt uczestnictwa880 zł
  
 

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

Warsztaty zdalne poprowadzi: o.Mateusz Orłowski SJ
 
 
  
  * * * 
ikona Trójcy Świętej

warsztaty w trybie ZDALNYM

rozpoczęcie i tryb indywidualny

16 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line

 


Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z ikoną Trójcy Świętej 
Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». Abraham poszedł więc spiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem. Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» - Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». Rzekł mu [jeden z nich]: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona Sara będzie miała wtedy syna». (Rdz 18, 1-10)

Inspirowana przekazem starotestamentalnym ikona Trójcy Świętej autorstwa Andrieja Rublowa cieszy się w Kościele Katolickim ogromnym uznaniem. Jest uważana zarówno za piękną jak i pełną duchowej głębi. Nie tylko zaprasza w głąb tajemnicy samej Trójcy ale także wyraża ideę jedności człowieka z Bogiem oraz jedność między ludźmi na wzór Trójcy Świętej. Każdy z nas jest zaproszony do włączenia się w relację z Trójcą, to dla nas bowiem zostawione jest wolne miejsce za stołem.  

Na warsztatach namalujemy ikonę Trójcy Świętej głównie w oparciu o ikonę Andrieja Rublowa. W trakcie pracy będziemy poznawać także jej historię, symbolikę i teologię. 


Warsztaty obejmą 16 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line

W rytmie cotygodniowym prowadzący będzie udostępniał film instruktażowy z kolejnym etapem pracy. W trakcie tygodnia uczestnicy warsztatów będą mogli przesłać zdjęcia swojej pracy i ewentualne pytania by uzyskać korektę prowadzącego. Filmy instruktażowe zawierać będą wszystkie etapy pracy nad ikoną jak również wyjaśnienie zastosowanych technik malarskich, opis użytych pędzli, pigmentów, etc. Uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do filmów instruktażowych przez 12 miesięcy od rozpoczęcia warsztatów.  

Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wymiarach 33 x 40 cm w oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego  

Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2. stopniu ikonopisania. 

Materiały warsztatowe - zagruntowane podobrazie i wzorniki - zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty. Preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia.

Koszt uczestnictwa880 zł

 
 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
  
Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ

 
* * * 
Święci Archaniołowie

22 - 28 stycznia 2024

Dom Formacji Duchowej w Kaliszu

  
Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.

Zapraszamy na tematyczne warsztaty ikonopisania "Święci Archaniołowie", w plenerowym otoczeniu urokliwej Garbatki-Letnisko na Mazowszu.

Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego z uczestników ikony św. Archanioła - Michała lub Gabriela, w ujęciu cało postaciowym lub "3/4", w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Pracować będziemy na podobraziach o wymiarze 26x50 cm lub 30x40 cm (jedno do wyboru).

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły kursy ikonopisania 1. i 2. stopnia (czyli cały kurs podstawowy) prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisania nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziału w warsztatach wymagane jest posiadanie własnego zestawu do malarstwa temperowego* (jak z kursu 1-stopnia).

(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

Koszt uczestnictwa: 1750 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym)

  
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 850 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 22 stycznia o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 28 stycznia obiadem o godz. 12:00.
  
Warsztaty poprowadzą: o. Jacek Wróbel SJ


* * * 
Matka Boża "Czuła"
kurs 2-stopnia
*kurs 2-stopnia "PLUS" - przestawienie pół postaciowe

6 - 12 maja 2024
 
Dom Formacji Duchowej w Kaliszu
 
Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje. 
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym oo. Jezuitów w Kaliszu.

Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Matki Bożej „Eleusa” (Czuła, Współczującaj) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym.

* Osoby, które już wcześniej ukończyły warsztaty 2-stopnia będą mogły realizować program 2-stopień "plus", czyli podjąć prace nad ikoną Bogarodzicy w wersji "do pasa", tj. z całą postacią Dzieciątka na podobraziu o wym. 30x40 cm.

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty 1-stopnia (kurs podstawowy) prowadzone przez Prcownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego* (z kursu 1-stopnia).

(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

Koszt uczestnictwa: 1750 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym)

   
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 850 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 6 maja o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 12 maja obiadem o godz. 12:00.
  
Warsztaty poprowadzą: o. Jacek Wróbel SJ



* * * 
Oblicze Chrystusa Pantokratora
kurs 1-stopnia
* oraz kurs 1-stopnia "PLUS" - Pantokrator w pół postaci

5 - 11 sierpnia 2024

Dom Formacji Duchowej w KALISZU
 
Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.

Zapraszamy na tygodniowe warsztaty ikonopisania 1-go stopnia wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Będą to zajęcia praktyczne połączone z codzienną modlitwą. Poznamy czym jest obraz sakralny na przykładzie ikony Oblicza Chrystusa w typie Pantokrator, stanowiącej źródło całej ikonografii chrześcijańskiej.

Celem tygodniowego spotkania jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie. Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery chudej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.

* Osoby, które już wcześniej ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia w temacie Oblicza Chrystusa Pantokratora mogą wybrać opcję "PLUS", aby pracować podczas warsztatów nad ikoną półpostaciową Chrystusa Pantokratora (z błogosławieństwem i księga - według jednego z trzech zaprezentowanych wyzej wzorów.

Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

Koszt uczestnictwa: 1900 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym) 

            Wypełnij formularz zgłoszenia
  
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 1100 zł na podane w e-mailu konto. Reszta należna za pobyt do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 5 sierpnia o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 11 sierpnia obiadem o godz. 12:00.
  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  


* * * 

Święci Archaniołowie
   
1 - 7 lipca 2024

Zespół Szkół Drzewnych w GARBATCE-LETNISKO


 
Zapraszamy na tematyczne warsztaty ikonopisania, które odbędą się w nowym obiekcie Zespołu Szkół Drzewnych w Garbatce-Letnisko.

Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony jednego z Archaniołów - Michała, Gabriela lub Rafała w ujęciu całopostaciowym, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Pracować będziemy na podobraziach o wymiarze 26x50 cm.

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty 1. i 2. stopnia prowadzone przez Prcownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziału w warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego* (z kursu 1-stopnia).

(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

Koszt uczestnictwa: 1850 zł (obejmuje udział w kursie oraz zakwaterowanie w internacie szkolnym z wyżywieniem) 

  
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 950 zł na podane w e-mailu konto. Reszta należna za pobyt do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w ośrodku Zespołu Szkół Drzewnych w Garbatce-Letnisko, ul. H. Lewandowicz 4; 26-930 Garbatka Letnisko.

Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 1 lipca o godz. 14:00 i zakończą w niedzielę 7 lipca obiadem o godz. 12:00.
  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ



* * * 

Oblicze Chrystusa "Mandylion"
kurs 1-stopnia
  
styczeń - luty 2024

Dom Duszpasterstwa Akademickiego, ul. Piekary 24, Toruń

piątek, 17.00-21.00; sobota, 8.00-16.00
(początek 19 stycznia 2024 r.)

   
Zapraszamy na kurs ikonopisania 1 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony. 

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony. 

Warsztaty w systemie: 
piątek 17.00 - 21.00 
i sobota 8.00 - 16.00 (z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć) 

Kalendarz spotkań:  19 - 20 stycznia, 26 - 27 stycznia, 09 - 10 lutego, 23 - 24 lutego 2024r

Liczba miejsc na warsztatach: 14 (min. 6) 
Koszt: 1100 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: ola.pakalska@wp.pl

W ramach opłaty uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą proszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 


Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn losowych.   

Zajęcia odbywać się będą w sali domu Duszpasterstwa Akademickiego, ul. Piekary 24, Toruń.

Warsztaty poprowadzi: Urszula Klimowicz i Jolanta Wroczyńska  

 
 
* * * 

Ikona Matki Bożej
kurs 2-stopnia
  
luty - kwiecień 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

soboty w godz. 9:00 - 17:00
(początek 3 lutego 2024 r.)


   
Zapraszamy na  sobotni kurs ikonopisania 2 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą. Każdy uczestnik w ramach zajęć wykona jedną ikonę –  przedstawienie półpostaciowe Matki Bożej z dzieciątkiem w typie Eleusy lub Hodogetrii.

W ramach opłaty za kurs uczestnicy otrzymują podobrazie, uzupełniający zestaw pigmentów oraz materiały pozłotnicze. Prosimy przynieść na zajęcia podstawowy zestaw malarski z kursu 1-stopnia.

Kurs przeznaczony jest dla osób po 1-stopniu ikonopisania.

Kurs obejmuje 6 sobót, zajęcia w godzinach 9.00 - 17.00 
(z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć) 

Kalendarz spotkań: 3, 17 lutego; 2, 16 marca; 6, 20 kwietnia 2024 r.

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com 


Liczba miejsc na warsztatach: 18 (min. 12) 
Koszt: 980 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Urszula Klimowicz i Jolanta Wroczyńska  
 
 
 * * * 

Elementy pejzażu - draperie - partie cielesne
w malarstwie ikonowym
   
luty - maj 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

soboty w godz. 8:30-12:30 
(początek 3 lutego)


Otwieramy zapisy do grupy sobotniej prowadzonej przez Joannę Piaskowską. Zapraszamy osoby które chcą rozpocząć naukę malarstwa ikonowego i te, które mają już ukończone kursy pejzażu, draperii, ciała w malarstwie ikonowym.

Celem warsztatów jest nauka świadomej kompozycji, rysunku i pracy z kolorem przy opracowywaniu  pejzażu, elementów szat, partii cielesnych, półpostaci i całych postaci charakterystycznych dla malarstwa ikonowego.

  1. „Elementy pejzażu w ikonografii”

Osoby początkujące rozpoczną swoją naukę od:

  • prowadzenia pędzlem wszelkiego rodzaju linii, zmieniania grubości linii w kierunku od jej początku do końca oraz w drugą stronę,
  • nakładania tempery równą warstwą, w granicach konturu, bez szczelin, zacieków, i nagromadzeń farby i nieregularnych śladów pędzla – poznanie klasycznych technik „odborki” i „zaliwki”,
  • przedstawiania równoległościanu w klasycznym rzucie, pozwalającym widzieć jego trzy krawędzie (jako wstęp do opracowania góry i architektury),
  • rysowania gór w różnych ujęciach,
  • nauka wyświetleń, rytmu i uzyskiwania kształtu przez wyświetlenie na przykładzie dachówek i kopuł, opracowanie prostych elementy architektonicznych i złożonych budowli spotykanych w kompozycjach ikonowych,
  • prowadzenia kaligraficznych linii przy okazji malowania roślinności, podporządkowywanie linii ruchowi obserwowanemu w naturze,
  • graficznego przedstawiania rytmicznego ruchu fal, przedstawiania takich akwenów jak: morze zamknięte ze wszystkich stron z drobnymi falami, źródło i potok z niego wypływający, wodospad, wiry i woda opływająca wyspy i przylądki, meandrująca rzeka.
  1. Draperie w ikonografii

Osoby, które mają już ukończony kurs pejzażu będą pracować nad draperiami ćwicząc rozwijanie poczucia rytmu i proporcji, pewnej ręki, kaligrafii, myślenia przestrzennego i pojmowania konstrukcji. Ćwiczenia kolorystyczne będą polegały na opracowywaniu  fragmentów szat prowadzących do nauki swobodnego „drapowania” materiału za pomocą pędzla: rozciągania, układania fałd, "podwieszania", "podwiewania",  narzucania im dowolnego położenia. Po opanowaniu tych umiejętności uczniowie spróbują „układać” tkaninę na sylwetce człowieka, zgodnie z  zasadami anatomii i równowagi statycznej i dynamicznej.

  1. Partie cielesne w malarstwie ikonowym

Osobom, które opanowały już poprzednie umiejętności proponujemy kurs partii cielesnych obejmujący naukę rysunku i malowania partii cielesnych na ikonach, czyli stóp i dłoni w różnych ustawieniach, części twarzy, zaczynając od nosa, uszu, ust, oczu poprzez włosy i brody tak,  aby w drugiej części kursu samodzielnie malować twarze w różnych ujęciach, np.: en face, en trois quarts, z głową wyprostowaną i pochyloną oraz różnych postaci, np.: twarze kobiece, aniołów, twarz Emmanuela i Pana Jezusa, twarze młodzieńców i starców.

  1. „Absolwenci trzech poprzednich kursów

 Osoby będą pracować nad półpostaciami i całymi postaciami, w rysunku i w kolorze.



Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i osiągnąć zamierzone efekty.


W cenie kursu: (4 sklejki A4 dla osób początkujących), 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów.


Warsztaty obejmą 12 spotkań, które będą odbywać się: w soboty w godz. 8:30 - 12:30 (z przerwą)


Terminy spotkań: 3, 10, 17  lutego, 2, 9, 16 marca, 6, 13, 20 kwietnia, 11, 18, 25 maja 2024 r.


Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn lub zdarzeń losowych.


Liczba miejsc na warsztatach: 10 (min 7)


Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 900 zł

W cenie kursu: zestaw pigmentów, 4 sklejki  A4, 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

Nabór na warsztaty podlega kwalifikacji. O jej wynikach poinformujemy mailowo.


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Joanna Piaskowska

Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie,  w 2017r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019r. warsztatów ojca Antoniego Gunina,  kursu rysunku u Teodory Bozhikowej,  słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
 

* * * 

Draperie - Partie cielesne
w malarstwie ikonowym
   
luty - czerwiec 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

soboty w godz. 13:15 - 16:15 
SPOTKANIA RAZ W MIESIACU
(początek 24 lutego)


Otwieramy zapisy do grupy sobotniej (spotkania RAZ W MIESIĄCU) prowadzonej przez Joannę Piaskowską. Zapraszamy osoby które mają już ukończony kurs pejzażu, a chciałyby dalej pracować pod okiem prowadzącej nad szatami, ciałem człowieka, półpostaciami. Kurs dedykowany jest przede wszystkim osobom przyjezdnym. W ciągu 3 godzin prowadząca będzie pracować indywidualnie z każdym z uczestników adekwatnie do jego stopnia zaawansowania. Ponieważ spotkania będą tylko raz w miesiącu, niezbędna będzie samodzielna praca w domu.


1. Draperie w ikonografii

Osoby, które mają już ukończony kurs pejzażu będą pracować nad draperiami ćwicząc rozwijanie poczucia rytmu i proporcji, pewnej ręki, kaligrafii, myślenia przestrzennego i pojmowania konstrukcji. Ćwiczenia kolorystyczne będą polegały na opracowywaniu  fragmentów szat prowadzących do nauki swobodnego „drapowania” materiału za pomocą pędzla: rozciągania, układania fałd, "podwieszania", "podwiewania",  narzucania im dowolnego położenia. Po opanowaniu tych umiejętności uczniowie spróbują „układać” tkaninę na sylwetce człowieka, zgodnie z  zasadami anatomii i równowagi statycznej i dynamicznej.


2. „Partie cielesne w malarstwie ikonowym

Osobom, które opanowały już poprzednie umiejętności proponujemy kurs partii cielesnych obejmujący naukę rysunku i malowania partii cielesnych na ikonach, czyli stóp i dłoni w różnych ustawieniach, części twarzy, zaczynając od nosa, uszu, ust, oczu poprzez włosy i brody tak,  aby w drugiej części kursu samodzielnie malować twarze w różnych ujęciach, np.: en face, en trois quarts, z głową wyprostowaną i pochyloną oraz różnych postaci, np.: twarze kobiece, aniołów, twarz Emmanuela i Pana Jezusa, twarze młodzieńców i starców.


3. „Absolwenci trzech poprzednich kursów

 Osoby będą pracować nad półpostaciami i całymi postaciami, w rysunku i w kolorze.



Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i osiągnąć zamierzone efekty.


W cenie kursu: 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów.


Warsztaty obejmą 5 spotkań z przerwą, które będą odbywać się : w soboty w godz. 13:15 - 16:15


Terminy spotkań: 24 lutego, 9 marca, 6 kwietnia, 11 maja, 1 czerwca 2024 r.


Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminu warsztatów z ważnych przyczyn lub zdarzeń losowych.



Liczba miejsc na warsztatach: 6 (grupa minimalna 3)
Koszt: 750 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

Nabór na warsztaty podlega kwalifikacji. O jej wynikach poinformujemy mailowo.


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Joanna Piaskowska

Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie,  w 2017r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019r. warsztatów ojca Antoniego Gunina,  kursu rysunku u Teodory Bozhikowej,  słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
 


 * * * 

Odczytywanie cekiewnosłowiańskich podpisów
na ikonach
   
1 marca i 10 maja 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątki w godz. 18:00 - 19:30

  

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które mają doświadczenie ikonopisarskie i chcą nauczyć się rozumienia napisów na ikonach. 
Zapraszamy na dwie półtoragodzinne lekcje mające za zadanie zapoznanie słuchaczy z podstawowymi zagadnieniami języka cerkiewnosłowiańskiego (alfabet, kroje pisma, znaki diakrytyczne, abrewiatury), które stanowią wprowadzenie do samodzielnego odczytywania inskrypcji na staroruskich ikonach. 

Uczestnicy dostaną skrypty/kserokopie, w sali będzie projektor i tablica. Należy przynieść ze sobą zeszyt/notatnik i długopis.
Po pierwszej lekcji słuchacze mają dwa miesiące na ćwiczenia w domu, aby przygotować się do drugiej lekcji - czytania i tłumaczenia.

Zajęcia odbywać się będą w piątki w godz. 18:00 - 19:30 w dniach: 1 marca i 10 maja 2024 r.


Liczba miejsc na warsztatach: 15 (grupa minimalna 7)
Koszt: 180 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Igor Wieremiejuk - wykładowca, filozof, ikonograf


* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
9 - 10 lutego 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.



Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 440 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik

   
* * * 
Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
8 - 9 marca 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.



Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 440 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik

  
* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
12 - 13 kwietnia 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.



Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 440 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik

 * * * 

Sgraffito na powierzchni złoconej
   
7 - 8 czerwca 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00



Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze w technice Sgraffito.

Celem kursu jest poznanie tej zdobniczej techniki i próby jej wykorzystania w procesie tworzenia ikony. Była to technika popularna w okresie renesansu i baroku ale stosowano ją również w XIX wieku. Wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia ram.

Podczas pracy powstają subtelne, świetliste ornamenty w wyniku misternego wydrapywania obranego wzoru w kontrastującej kolorowej warstwie malarskiej położonej na złoconej powierzchni.

Warsztaty oparte są o dwie techniki: złocenia na pulment i wspomnianego wyżej sgraffito.
Warsztaty dedykowane są przede wszystkim dla osób, które chcą poznać drugą z technik. Dlatego dobrze byłoby gdyby uczestnicy mieli już pewne doświadczenie w złoceniu na pulment.

Złocenia wykonane podczas kursu będą na deskach lipowych z zaprawą kredowo-klejową.

Technika ta może być stosowana do zdobień w różnych partiach ikon:  tło, ramy, aureole.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 440 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik

 
* * * 

Ikona Chrystusa "Pantokrator"
kurs 1-stopnia

marzec – kwiecień 2024

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie-Pradze

piątki 17:30 - 21:00; soboty 9:00 - 17:30
(początek 8 marca)
 


Zapraszamy na kurs ikonopisania 1 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony. 

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony. 

W ramach opłaty uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.

Warsztaty w systemie: 
piątek 17.30 - 21.00 
i sobota 9.00- 17.30 (z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć) 

Kalendarz spotkań:  8 - 9 marca, 22 - 23 marca, 12 - 13 kwietnia, 26 - 27 kwietnia 2024r.


Liczba miejsc na warsztatach: 18 (grupa minimalna 12)
Koszt: 980 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia będą się odbywać w salach parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12 (Warszawa Praga).

Warsztaty poprowadzą: Urszula Klimowicz i Ewa Krygiel

  
* * * 
Matka Boża "Czuła"
kurs 2-stopnia

luty - czerwiec 2024

wtorki, w godz. 18:00 - 21:00
(początek 20 lutego) 

Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu

 
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia, w temacie ikony Matki Bożej „Eleusa” (Czuła, Współczującaj) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym o wym. 26 x 35 cm.

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty 1-stopnia (kurs podstawowy) prowadzone przez Prcownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego* (z kursu 1-stopnia).

(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

Zajęcia składać się będą z 14 spotkań 3-godzinnych. Zakończą się 4 czerwca 2024 r.

Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minim. 8)
Koszt: 850 zł


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań: wtorki, w godz. 18:00-21:00. 
  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ


* * * 
Chrystus "Ecce Homo"


styczeń - marze 2024

czwartki, w godz. 18:00 - 21:00
(początek 11 stycznia) 


Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu

  
Zapraszamy na przygotowanie się do Świąt Wielkiej Nocy przez ikonopisarską kontemplację wizerunku Jezusa w obrazie "Ecce Homo". Scena wyszydzenia Pana i ukoronowania cierniem, przez przenikliwość pytającego spojrzenia Jezusa, nie pozostawia nas obojętnymi i zachęca do przyjrzenia się własnym postawom.

Pracować będziemy w oparciu o dzieło Juana de Juanes'a z 1570 r. pod tym samym tytułem.
Warsztat adresowany jest do osób z doświadczeniem ikonopisarskim (po 2.stopniu).

Warsztat obejmie 11 spotkań (do 21 marca), na podobraziach o wymiarach 30x50 cm, w oparciu o własne pigmenty* oraz zasoby pracowni.

* Podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł (3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)


Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna 8)
Koszt: 900 zł

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.

Warsztaty poprowadzi: Maja Bromber


* * * 
w technice tempery:
“Madonny Dawnych Mistrzów”
 
Madonna Durán (XV w.)
Rogier van der Weyden 

marzec - maj 2024
 
soboty, w godz. 9:00 - 15:30
(początek 2 marca)

Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
 
 
Zapraszamy na warsztaty malarstwa tablicowego z cyklu MADONNY DAWNYCH MISTRZÓW w technice tempery jajecznej. Tematem zajęć będzie obraz Dziewica z Dzieciątkiem, znana jako "Madonna Durán", flamandzkiego malarza Rogiera van der Weydena (XV w.)

Zajmiemy się fragmentem tego dzieła, przedstawiającym Maryję i Dzieciątko.
Na tablicy została przedstawiona tronująca Madonna w białej chuście na włosach, haftowanej złotą nitką. Wbrew wielowiekowej tradycji ubrana jest całkowicie na czerwono. Na kolanach trzyma małego Jezusa ubranego w białą koszulkę. Dziecko bawi się kartkami rękopisu, gniotąc je i przewracając. Książka umieszczona została w samym środku kompozycji, co ma symboliczne odniesienie do Słowa Bożego, zajmującego jedno z głównych miejsc w wierze katolickiej. Matka z miłością spogląda na zabawny syna.

 Celem kursu jest namalowanie fragmentu obrazu przedstawiającego Dziewicę z Dzieciątkiem. Skupimy się na karnacjach i bogatych światłocieniach twarzy, rąk i nóg postaci. Postaramy się dokładnie oddać kolor i szczegóły stroju Madonny i Dzieciątka. Wielkim wyzwaniem i przyjemnością będzie jak najdokładniejsze odwzorowanie pięknych, nasyconych kolorów w tym dziale.
 
Dzieło znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie.

Będziemy pracować na podobraziach o wym. 40x30 cm (uczestnicy otrzymają je w ramach opłaty za zajęcia). 
 
Do wzięcia udziały warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego (np. zestaw do ikonopisania) *, tj. 2-3 pędzle z włosia naturalnego, najlepiej sobolowego (kolinsky), podstawowe pigmenty, moździerz ceramiczny, plastikowa paleta malarska.

* Podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł (3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

Zajęcia składać się będą z 6 spotkań, w soboty w godz. 9:00-15:30 (z półgodzinną przerwą).

Kalendarz spotkań: 2 i 16 marca, 13 i 27 kwietnia, 11 i 25 maja 2024 r.

Liczba miejsc na warsztatach: 12 (grupa minim. 8)
Koszt920 zł

  
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.

Warsztaty poprowadzi: Halina Sobolewska 


* * * 
Mozaika artystyczna 
według metody klasycznej

luty - maj 2024

środy, w godz. 18:00 - 21:00
(początek 28 lutego) 

Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu


Zapraszamy na spotkania z mozaiką artystyczną. Proponowany blok warsztatowy poświęcony będzie tradycyjnej metodzie układania wzoru z tzw. tesserów, czyli małych kostek lub innych nieregularnych elementów uzyskanych z cięcia płytek ceramicznych. Technika ta umożliwia pracę w metodzie bezpośredniej jak i odwróconej.

Pracować będziemy na jednym z wybranych formatów: koło fi 30 cm, kwadrat 30x30 cm, prostokąt 30x40 cm.

Warsztaty adresowane są do osób początkujących jak i z doświadczeniem.

Zapewniamy wszelkie niezbędne materiały.

Uczestnicy będą mogli pracować nad jednym z zaproponowanych wzorów (około 100 różnych propozycji) lub nad własnym projektem mozaikowym.

Warsztaty składać się będą z 10 spotkań 3-godzinnych, w środy w godz.18:00-21:00
Zajęcia trwać będą do 8 maja, wyjąwszy ustawowy dzień wolny 1 maja.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minim. 6)
Koszt700 zł 

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań.
     
Warsztaty poprowadzi: Ewa Jankowska-Przepióra
 


* * *
z cyklu: złote Anioły w mistrzowskim wykonaniu

"Anioł Zwiastowania - Fra Angelico 1450- 1455 r."

12 - 13 stycznia 2024

piątek, godz. 17:30-21:30; sobota, godz. 9:00-20:00
 
Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu

 
Zapraszamy na fascynującą podróż do świata włoskiego rzemiosła i sztuki.
Pod okiem mistrza pozłotnictwa, od lat pracującego w Muzeum Narodowym w Poznaniu, będzie można wykonać kopię Anioła autorstwa Fra Angelico złotem w pulmentowej technice pozłotniczej na poler i mat. 

W trakcie zajęć pogłębimy wiedzę na temat włoskiej tradycji pozłotniczej: 
- zapoznamy się i będziemy korzystać z kopii oryginalnych narzędzi z okresu średniowiecza i renesansu 
- poznamy stare traktaty pozłotnicze
- dokonamy analizy najlepszych przykładów złoceń na obrazach Fra Angelico, 

poszukując odpowiedzi na pytanie: jakich narzędzi i technik należy używać by uzyskać tak spektakularne efekty? 

Przez dwa dni w miłej, twórczej atmosferze masz szansę doświadczyć podróży w czasie, poznając tajniki renesansowego warsztatu pozłotniczego oraz zgłębiając arkana wiedzy i umiejętności w gronie pasjonatów. 

Twoja praca może zapoczątkować niezwykłą kolekcję Aniołów.

Będziemy pracować na podobraziu o wym. 15x15 cm.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 480 zł


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-21:30; sobota, godz. 9:00-20:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska 


 * * *
Złocenie w technice pulmentowej 
- poler, mat, satyna
oraz 
Dekoracje złoceń: ornament wklęsły

8 - 9 marca 2024 

piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00
 

 
Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 420 zł


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


 
* * * 
Złocenie w technice pulmentowej 
- poler, mat, satyna
oraz 
Dekoracje złoceń: ornament wypukły 
  
5 - 6 kwietnia 2024
 
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


  
Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.

Osoby, które już brały udział w warsztacie podstawowym z pozłotnictwa, będą mogły nauczyć się innych technik zdobienia złoceń jak tworzenie ornamentów wypukłych lanych gruntem na ikonie.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 420 zł

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


* * * 
Złocenie w technice pulmentowej 
- poler, mat, satyna
oraz 
Dekoracje złoceń: sgraffito 
  
17 - 18 maja 2024
 
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze. Ich celem jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę,zzastosowaniem zdobień w technice sgraffito. Jako technika zdobnicza
 była popularna w epoce renesansu i baroku, 
ale stosowano ją również w XIX wieku.

Wykorzystanie techniki sgrafitto daje niezwykłe, bardzo efektowne, zjawiskowe i jednocześnie subtelne rezultaty. Wynika to z połączenia misternie wydrapanego, migoczącego złotem ornamentu kontrastującego z barwnym tłem. Jest doskonała do zdobień na aureolach, tłach ikon oraz ramach.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Książeczkę złota (25 płatków) oraz zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni.

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 420 zł

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska

 
   * * *  
Mała forma witrażowa 

20 stycznia 2024
23 lutego 2024
20 kwietnia 2024
6 czerwca 2024

sobota, w godz. 10:00-16:00
  
Pracownia Działań Twórczych w Poznaniu
 
 
Zapraszamy na warsztaty wykonywania witrażu. Na zajęciach każdy dowie się, czym jest witraż, gdzie jest używany i jak należy go wykonać. Nauczmy się wycinać kolorowe szkło witrażowe za pomocą odpowiedniego noża, owijać poszczególne elementy taśmą witrażową oraz lutować je specjalną lutownicą. Nauczymy się wielu różnych drobiazgów ze sztuki witrażowej, aby móc samodzielnie wykonać i cieszyć się pięknym witrażem, który będziemy mogli umieścić we własnym domu lub obdarować nim osobę, która jest nam droga.
 
Podczas 6-godzinnych zajęć każdy uczestnik wykona małą formę witrażową o wymiarach około 20 x 20 cm.

Organizatorzy zapewniają profesjonalne narzędzia warsztatowe.


Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 6)
Koszt: 450 zł

 



Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w sobotę 20 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 - 16:00 w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań.

Warsztaty poprowadzą: Andrzej i Swietłana Slauk


* * *  
 
w Czerwińsku nad Wisłą

7 - 16 sierpnia 2024
  


Zapraszamy na XI letni Plener ikonopisarski Drogi Ikony, który w tym roku rozpocznie się obiadem 7 sierpnia (środa) i zakończy obiadem 16 sierpnia (piątek). 

15 sierpnia, w czwartek, zrobimy w wirydarzu wystawę naszych prac, dlatego każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą co najmniej jedną skończoną ikonę do pokazania.

Pracujemy i mieszkamy w zespole klasztornym z XII wieku w gościnie u Ojców Salezjanów pod opieką Matki Bożej Czerwińskiej. Standard turystyczny: noclegi w pokojach kilkuosobowych, do dyspozycji łóżko, koc i poduszka – polecamy zabranie śpiworów lub pościeli; łazienki i prysznice wspólne. Kuchnia klasztorna serwuje trzy posiłki dziennie, a w kawiarence mamy kawę i herbatę. 

Dojazd oraz deski, materiały pozłotnicze, malarskie, pigmenty, pędzle etc.– we własnym zakresie. Zapewniamy medium do tempery, miłą atmosferę do pracy oraz dzielenie się wiedzą i umiejętnościami.

Temat: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - który też jest tematem programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2023/2024. Chce on przypomnieć nam, że jesteśmy Kościołem, jako wspólnota osób aktywnie w nim uczestnicząca, którą tworzymy również ze Świętymi. Na ikonę można wybrać sobie patrona - osobę świętą, duchowną lub świecką, której życie wywarło szczególny wpływ na wspólnotę wierzących.

Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych to mało znane cudowne miejsce, które uzyskało tytuł „Pomnika Historii” i odzyskało – utracone po powstaniu styczniowym – prawa miejskie. Położone na uboczu, przy drodze z Warszawy do Płocka, stanowi piękne i doskonałe miejsce do twórczej pracy i wypoczynku. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – znajdujące się na polskiej drodze św. Jakuba – odwiedzane jest przez pielgrzymki ze względu na słynną ikonę Matki Bożej Czerwińskiej oraz ciekawe zbiory pamiątek misyjnych Salezjanów. 

Codziennie można uczestniczyć w Mszy św. w Bazylice, a na indywidualną modlitwę mamy klasztorną kaplicę MB Ostrobramskiej. Zapraszamy do wspólnego doświadczenia modlitwy i pracy w gronie pasjonatów.

Zapisy wysyłając e-mail na adres: info.drogaikony@gmail.com

Koszt całego pleneru: 1200 zł

Wpłata zaliczki 100 PLN w terminie podanym w mailu. Zaliczka jest rezerwacją miejsca na plenerze, stanowi opłatę za pierwszą dobę i nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z udziału w plenerze.