Propozycje

DROGA IKONY realizuje swoje warsztaty w trzech pracowniach mieszczących się: w Warszawie na Mokotowie i na Pradze oraz w Poznaniu.WARSZAWA-MOKOTÓW 
Pracownia przy parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1:  
Semestr wiosenny 2019: 

Semestr jesienny 2018:

    
WARSZAWA-PRAGA
Pracownia przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:

Semestr wiosenny 2019:

     
  POZNAŃ 
  Pracownia Działań Twórczych przy Galerii U JEZUITÓW, ul. Dominikańska 10:

  Semestr wiosenny 2019:   KALISZ 
  Dom Rekolekcyjny (DFD) oo. Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, Kalisz:  


  "Pracownie ikonopisania" - warsztaty pracy indywidualnej
  Osoby, które ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia (jest to warunek konieczny) zapraszamy także do skorzystania z zajęć typu "pracownia", polegających na pracy indywidualnej pod opieką prowadzącego, służących podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych oraz warsztatach tematycznych. Możliwe jest uczestniczenie w następujących "pracowniach":

  Semestr jesienny 2018: 

  a) WARSZAWA-MOKOTÓW: przy parafii św. Szczepana, ul. Szczepana 1:
  w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 4 lutego 2019)
  w środy, g. 10.00 - 13.45 (początek 6 lutego 2019)
  w środy, g. 17.00- 20.45 (początek 6 lutego 2019)
  w czwartki, g. 17.00- 20.45 (początek 7 lutego 2019)
  Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

  b) WARSZAWA-PRAGA: przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:
  w poniedziałek, g. 17.00 - 20.45 (początek 4 lutego 2019)
  Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

  c) POZNAŃ: w Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 10:
  w poniedziałek - 18.00- 21.00 (początek 25 lutego 2019)
  Zapisy: epifanon@gmail.com  Zapowiedzi warsztatów letnich 2019 (informacje wkrótce)

  • Warsztaty ikonopisania 1-stopnia: Oblicze Chrystusa "Mandylion" (1 - 6 VII, Poznań)
  • Warsztaty ikonopisania 2-stopnia: Matka Boża z Dzieciątkiem (5 - 11 VIII, Garbatka-Letnisko)
  • Złocenie w technice pulmentowej - poler, mat, satyna (12-13 VII, Puszczykowo)
  • Dekoracje złoceń - ornament wypukły (19-20 VII, Puszczykowo)   * * *
  Matka Boża z Dzieciątkiem
  kurs 2-stopnia

  luty - maj 2019

  7 sobót, w godz. 9:00 - 16:00
   (początek 13 lutego)  Zapraszamy na sobotnie warsztaty ikonopisania 2. stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą. Każdy uczestnik w ramach zajęć wykona jedną ikonę –  przedstawienie półpostaciowe Matki Bożej z dzieciątkiem w typie Eleusy lub Hodegetrii.

  W ramach opłaty za kurs uczestnicy otrzymują podobrazie, uzupełniający zestaw pigmentów oraz materiały pozłotnicze. Prosimy przynieść na zajęcia podstawowy zestaw malarski z kursu 1-stopnia.

  Warsztaty przeznaczone są dla osób po 1-stopniu ikonopisania.

  Zajęcia obejmą 7 sobót w godzinach 9.00 - 16.00 
(z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć)
  Kalendarz spotkań: 16 lutego; 2, 16, 30 marca; 13 kwietnia; 11, 25 maja 2019 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 18 
  (grupa minimalna - 13 osób) 
  Koszt: 780 zł


  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lutego 2019 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzą: Urszula Żakowska i Urszula Klimowicz 
      * * *
  Złocenie na pulment
  w technice na mat i na pole 
  kurs 1, 2 i 3-stopnia

  22 - 23 lutego 2019

  piątek 17:30-20:30; sobota 10:00-18:00


  Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która umożliwia wykonanie pozłot zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

  Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze na trzech poziomach jednocześnie:


  Poziom podstawowy (kurs 1-stopnia):  dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tą  metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

  Poziom średnio zaawansowany 
  (kurs 2-stopnia): dla osób, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

  Poziom zaawansowany (kurs 3-stopnia): dla osób które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

     

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 osób (min. ilość uczestników - 6 osób)
  Koszt: 290 zł

  Zapewniamy profesjonalne zestawy do pozłotnictwa potrzebne do wykonania złoceń, oraz wszystkie materiały, oprócz deski płatnej osobno (koszt deski zagruntowanej, format 25x30 cm lub 20x30cm - ok. 90 zł). Na warsztatach można będzie zakupić książeczkę złota płatkowego (cena uzależniona od aktualnych cen złota, ok. 140 zł).
    
  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 18 lutego 2019 r.
    
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów)

  Warsztaty prowadzi: Gabriela Janik    * * *
  "Ecce Homo" - Chrystus Oblubieniec 

  marzec - czerwiec 2019

  wtorki, w godz. 17:20 - 21:00
   (początek 5 marca)  Kontemplacja ikony Jezusa wydanego na śmierć przez Piłata wprowadzi nas w okres Paschalny, jaki w trakcie spotkań będziemy przeżywać w Kościele. Odwołamy się do słów z Ewangelii wg św. Jana:  „Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: Witaj, królu żydowski! I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jezus, więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: Oto Człowiek.”  (J 19, 1–5).

  Pożytkiem praktycznym z warsztatów będzie możliwość wspólnej pracy nad ikoną, wiedza dotycząca znaczenia ikony,  nauka i doskonalenie rysunku i modelunku ciała, w tym oblicza oraz draperii szat. Uczestnicy zapoznają się z techniką złocenia na mikstion olejowy z użyciem szablonu maskującego.

  Będziemy pracować na podobraziach o wymiarach 40 x 30 cm.

  Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

  Zajęcia przeznaczone są dla osób po 1-stopniu ikonopisania.


  Warsztaty obejmą 13 spotkań we wtorki w godz. 17:20 - 21:00.

  Terminy spotkań : 5, 12, 19 marca;   9, 16, 23 kwietnia;   7, 14, 21, 28 maja;   4, 11 i 18 czerwca 2019 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 8 
  Koszt: 650 zł


  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 


  Zgłoszenia przyjmowane są do 24 lutego 2019 r. 
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Mędza  * * * 
  Wniebowzięcie Proroka Eliasza

  marzec - maj 2019

  piątek g. 16:30 - 21:30;  sobota g. 10:00 - 18:00
  (początek 8 marca)


  Eliasz to największy z proroków Starego Testamentu, niezłomny świadek wiary. Żył w IX w. przed Chrystusem. Wspomina go Księga Kronik, ale znany jest przede wszystkim dzięki Księgom Królewskim. Już samo imię El-jahu (‘Bogiem jest Jahwe’) można uznać za program życiowy proroka, który przez całe swoje życie broni wiary w jedynego Boga..Eliasz był prorokiem jak ogień, o słowie potężnym, które zamykało i otwierało niebo. Starożytni Żydzi wierzyli, że posiada on klucze do bram niebios, przez które wpuszcza modlitwy, by przedstawić je Bogu. Jest on zatem człowiekiem, który zna siłę modlitwy, jej potęgę, jej skuteczność, i splata z modlitw koronę chwały dla Najwyższego. Jemu to również Bóg powierza tajemnice. Według tradycji żydowskiej pojawia się on jako wysłannik dostojnego Raziela, jednego z wielkich aniołów, by odsłonić człowiekowi misterium czasu. W życiu duchowym doświadczenie czasu, rozumianego zwłaszcza jako dar Boga, jest jednym z podstawowych elementów. Eliasz pojawia się jako swego rodzaju "przewodnik", który swoją mądrością, przenikliwością poucza o znaczeniu, o głębi, o wadze tego, co przeżywamy.Malachiasz uczyni z Eliasza prototyp proroka zapowiadającego Mesjasza, a wreszcie sam Chrystus nazwie Jana Chrzciciela Eliaszem, który miał przyjść. Dla współczesnych Chrystusowi Eliasz był tym, który ucieleśniał nadzieje mesjańskie, prorokiem przebywającym u Boga i żyjącym już życiem Bożym. Dla chrześcijan stał się wzorem życia doskonałego ...

  Zapraszamy na weekendowe warsztaty w temacie ikony ”Wniebowzięcie Proroka Eliasza”. Podczas zajęć zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną na temat tego wielkiego proroka Starego Testamentu.

  Zajęcia przeznaczone są dla osób po I i II stopniu ikonopisania, które chcą doskonalić i pogłębiać swoje umiejętności, zyskać wiedzę na temat nowej symboliki i możliwość wspólnej pracy nad nad ikoną.
 Będziemy pracować na podobraziach o wymiarach 54 x 40 cm.

  Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

  Warsztaty obejmą 5 spotkań weekendowych 
w systemie: piątek (16.30- 21.30) i sobota (10.00- 18.00 z przerwą obiadową)


  Terminy spotkań : 8-9 marca , 22-23 marca, 5-6 kwietnia, 26- 27 kwietnia, 17- 18 maja 2019r. 
     
  Liczba miejsc na warsztatach: 8 
  Koszt: 850 zł


  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 


  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 3 marca 2019r. 
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzi: Joanna Zabagło  * * * 
  Złocenie na pulment
  w technice na mat i na pole 
  kurs 1, 2 i 3-stopnia

  15 - 16 marca 2019

  piątek 17:30-20:30; sobota 10:00-18:00


  Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która umożliwia wykonanie pozłot zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

  Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze na trzech poziomach jednocześnie:


  Poziom podstawowy (kurs 1-stopnia):  dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tą  metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

  Poziom średnio zaawansowany 
  (kurs 2-stopnia): dla osób, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

  Poziom zaawansowany (kurs 3-stopnia): dla osób które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

     

  Liczba miejsc na warsztatach: 9 osób (min. ilość uczestników - 6 osób)
  Koszt: 290 zł

  Zapewniamy profesjonalne zestawy do pozłotnictwa potrzebne do wykonania złoceń, oraz wszystkie materiały, oprócz deski płatnej osobno (koszt deski zagruntowanej, format 25x30 cm lub 20x30cm - ok. 90 zł). Na warsztatach można będzie zakupić książeczkę złota płatkowego (cena uzależniona od aktualnych cen złota, ok. 140 zł).
    
  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 10 marca 2019 r.
    
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów)

  Warsztaty prowadzi: Gabriela Janik
    
    

  * * *
  Święta Rodzina z Nazaretu

  marzec - maj 2019

  soboty w godz.: 9:00 - 17:00
  (początek zajęć 16 marca)  Zapraszamy na spotkanie z ikoną Świętej Rodziny. Na warsztatach zapoznamy się z historią i kultem ikony, z postaciami występującymi na niej. Stosować będziemy różne techniki malowania.

  Ikona pokazuje nam Św. Rodzinę jako wzór życia rodzinnego. Zwykłe życie tej niezwykłej Rodziny może być dla nas natchnieniem w codzienności, pomocą w kształtowaniu postaw i wzajemnych relacji, a także w podejmowaniu dobrych decyzji życiowych.

  Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania.

  Podobrazia 30x35 cm lub 24x36cm oraz złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach. 

  Spotkania będą się odbywać w soboty w godz. 9:00 - 17:00 z przerwą na posiłek.
  Terminy spotkań: 16, 30 marca; 13, 27 kwietnia; 11, 25 maja 2019 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna - 6 osób)
  Koszt: 650 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 10 marca 2019r. 

  Zajęcia odbywać się będą w sali parafialnej przy Parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12 w Warszawie (Praga)

  Warsztaty prowadzi: Ewa Krygiel
  * * * 
  Studium ikonograficzne
  kurs 2-stopnia

  luty - czerwiec 2019

  wtorki, w godz. 18:00-21:00 
  (początek 26 lutego)  Zapraszamy na semestralne studium ikonograficzne II. stopnia.

  Celem warsztatów będzie zbudowanie solidnych podstaw rysunkowych i malarskich koniecznych w ikonopisaniu. W drugim semestrze dotychczasowe ćwiczenia rysunkowe skupiające się na kresce i walorze zostanie rozszerzone o ćwiczenia malarskie i problem koloru.

  W ramach zajęć będziemy malować między innymi oblicza Jezusa i Maryi a także w miarę możliwości dłonie i stopy. Omówione zostaną cechy charakterystyczne i zastosowanie poszczególnych pigmentów. Nauczymy się mieszać odpowiednie pigmenty tak aby uzyskać dowolne kolory.

  Zajęcia składać się będą z 15 spotkań 3 godzinnych.

  Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minimalna 12)
  Koszt: 510 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań; wtorki w godz. 18:00-21:00.

  Warsztaty poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ   * * * 
  Ikona Bogurodzicy
  ikona w typie Eleusa i Hodegetria
  (kurs 2-stopnia)

  luty - czerwiec 2019

  środy w godz. 18:00 - 21:00
  (początek 27 lutego) 


  Zapraszamy na warsztaty ikonopisania w temacie przedstawień Bagurodzicy - Maryi - Bożej Rodzicielki. Ikona Maryjna zajmuje drugie - po ikonie Chrystusa - miejsce w hierarchii ważności obrazu. W teologicznym i symbolicznym znaczeniu przedstawień Bogurodzicy zawarty jest sens ikony jako obrazu objawiającego.

  Uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawami duchowości, estetyki oraz praktyką właściwego wykonywania ikon Maryjnych. Każda osoba w ramach spotkań wykona jedną ikonę, przedstawienie Maryi z Dzieciątkiem, w typie Hodegetria lub Eleusa - w ujęciu popiersia.

  Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty 1-stopnia (kurs podstawowy) prowadzone przez Prcownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

  Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu ikonopisarskiego z kursu 1-stopnia (podstawowe pędzle, pigmnety, moździeż, paleta). W ramach uczestnictwa w warsztacie 2-stopnia uczestnik otrzyma materiały teoretyczne, uzupełniający zestaw pigmentów oraz zagruntowane podobrazie.

  Zajęcia składać się będą z 15 spotkań 3-godzinnych.

  Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minim. 12)
  Koszt780 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań: środy, godz. 18:00-21:00
    
  Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
  * * *
  Złocenie w technice pulmentowej 
  - poler, mat, satyna

  22 - 23 lutego 2019

  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00  Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze 1-stopnia. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.

  Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
  - książeczka złota (25 pł.) - 140 złotych 
  - podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
  - podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska  * * * 
  Dekoracje złoceń - ornament wypukły 
    
  22 - 23 marca 2019

  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


  Zapraszamy na kolejną edycję weekendowych warsztatów pozłotniczych 2-stopnia.

  Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu tworzenia ornamentów wypukłych lanych gruntem na ikonie oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonania złoceń w technice pulmentowej na poler i mat. 

  Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni:  
  - książeczka złota (25 pł.) - 140 złotych 
  - podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
  - podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


  * * * 
  Patyna - uzyskiwanie efektu działania czasu

  26 - 27 kwietnia 2019

  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00  Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu patynowania (tj. osiągania efektu szlachetnego postarzenia) na podłożu złoconym - np. na ikonie.

  W trakcie zajęć uczestnicy
  • przeprowadzą analizę powstawania naturalnej patyny jako efektu działania czasu,
  • zapoznają się z materiałami oraz narzędziami niezbędnymi do wykonania patyny,
  • zrealizują ćwiczenia, podczas których poznają różne sposoby patynowania, tj. postarzania powierzchni złoconych.
  Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
  - książeczka złota (25 pł.) - ok. 140 zł
  - podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
  - podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.
    
  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska  * * *
  SGRAFITTO - ornament
  Złocenie w technice pulmentowej na poler i mat z zastosowaniem sgraffito

  10 - 11 maja 2019

  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00  Celem warsztatów jest udostępnienie wiedzy i ćwiczenia
 z zakresu pozłacania na poler i mat na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonania zdobień w technice sgrafitto. Jako technika zdobnicza
 była popularna w epoce renesansu i baroku, 
ale stosowano ją również w XIX wieku.

  Wykorzystanie techniki sgrafitto daje niezwykłe, bardzo efektowne, zjawiskowe i jednocześnie subtelne rezultaty. Wynika to z połączenia misternie wydrapanego, migoczącego złotem ornamentu kontrastującego z barwnym tłem. Jest doskonała do zdobień na aureolach, tłach ikon oraz ramach.

  Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni:  
  - książeczka złota (25 pł.) - 140 złotych 
  - podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
  - podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.
       
  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


   Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
    
  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową).
    
  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
  * * * 

  Złocenie w technice pulmentowej 
  - poler, mat, satyna

  7 - 8 czerwca 2019

  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00  Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze 1-stopnia. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.

  Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
  - książeczka złota (25 pł.) - 140 złotych 
  - podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
  - podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
    
  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową). 

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
  * * * 
  Matka Boża "Eleusa"
  kurs 2-stopnia

  27 maja - 2 czerwca 2019

  DFD Kalisz

   
  Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.

  Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym oo. Jezuitów w Kaliszu.

  Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Matki Bożej „Eleusa” (Czułaj, Współczującaj) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym.

  Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty 1-stopnia (kurs podstawowy) prowadzone przez Prcownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

  Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu ikonopisarskiego z kursu 1-stopnia (podstawowe pędzle, pigmnety, moździeż, paleta). W ramach uczestnictwa w warsztacie 2-stopnia uczestnik otrzyma materiały teoretyczne, uzupełniający zestaw pigmentów oraz zagruntowane podobrazie.


  Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

  Koszt uczestnictwa (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym):
  1220 zł - zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym
  1310 zł - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

              Pobierz formularz zgłoszeniowy - Kalisz
    
  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 800 zł na podane w e-mailu konto. Reszta, stosownie od formy pobytu, do uregulowania na miejscu.

  Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

  Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 27 maja o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 20 stycznia obiadem o godz. 12:30.
    


  Warsztaty poprowadzą: o. Jacek Wróbel SJ i Przemysław Juszczak

  ************************
  * * * 
  1-stopnia

  październik 2018 - styczeń 2019

  poniedziałki w godz.: 17:00 - 20:30 
  (początek zajęć 1 października)  Zapraszamy na sobotnie kursy rysunku ikonograficznego 1 stopnia. Są to zajęcia przygotowawcze dla osób, które chcą wziąć udział w warsztatach ikonopisania jak i dla tych, którzy już mają pierwsze doświadczenia z ikonopisaniem a chcieliby pogłębić swoją wiedzę w temacie wykonywania podliników, tj. szkiców do ikon. Zajęcia będą obejmowały zagadnienia z zakresu historii sztuki oraz ćwiczenia manualne z rysunku. Celem warsztatów rysunkowych jest zdobywanie umiejętności manualnych, zrozumienie ściśle określonych zasad kanonu ikony.

  Zagadnienia teoretyczne i praktyczne, które zostaną poruszone podczas kursu rysunku 1-stopnia:

  - początek sztuki malarstwo naskalne 
  - wiadomości wstępne historia sztuki 
  - geneza ikony
  - wprowadzenie do materiałów rysunkowych: ołówek, węgiel, gumka, tusz (ekspresja)
  - walor - ćwiczenia podstawowe
  - kompozycja - zasady
  - martwa natura (obserwacja z natury)
  - portret klasyczny a rozpis ikonowy
  - geometria oblicza Chrystusa typu "Mandylion"
  - geometria oblicza Chrystusa typu "Pantokrator"
  - rysunek dłoni, włosów, szat
  - perspektywa w ikonie w odniesieniu do perspektywy zbieżnej, barwnej, klasycznej 

  Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.

    
  Terminy zajęć: (poniedziałki w godzinach 17:00-20:30)
  1, 8, 15, 22, 29 października; 5, 12, 19, 26 listopada; 3, 10, 17 grudnia 2018 r.; 7, 14 stycznia 2019 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna - 7 osób)
  Koszt: 560 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22 września 2018 r. 
   
  Zajęcia odbywać się będą w sali św. Judy Tadeusza przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Elżbieta Cyganek   * * *
  Oblicze Chrystusa "Mandylion"
  kurs 1-stopnia

  październik 2018 - styczeń 2019

  7 sobót, w godz. 9:00 - 16:00
   (początek 6 października)


  Zapraszamy na semestralne - sobotnie - warsztaty ikonopisania 1 stopnia w temacie Oblicze Chrystusa „Mandylion”. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony. Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony.

  W ramach opłaty uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.
 

  Zajęcia obejmują 7 sobót, zajęcia w godzinach 9.00 - 16.00 (z godzinną przerwą obiadową)

  Kalendarz spotkań: 6 października, 20 października, 10 listopada, 17 listopada, 24 listopada, 15 grudnia 2018 r., 19 stycznia 2019 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 18 
  (grupa minimalna - 13 osób) 
  Koszt: 780 zł


  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzą: Urszula Żakowska i Urszula Klimowicz 
    


  * * * 
  Ikona Bożego Narodzenia

  październik - grudzień 2018 

  piątki 17:00 - 21:00; soboty 9:00 - 17:00
  (początek 26 października 2018)  Zapraszamy na spotkania z ikoną Narodzenia Pańskiego. Na warsztatach zapoznamy się z bogatą symboliką ikony, historią jej powstania i ewolucją przedstawień. Od strony warsztatowej zapoznamy się z łączeniem różnych technik malowania poszczególnych elementów.

  Narodzenie Chrystusa jest nadrzędnym wydarzeniem w dziejach świata. Jest jak gdyby ponownym jego stworzeniem. Wiara w Boskie wcielenie oddziela światło od ciemności. Św. Jan Ewangelista zaświadczył “Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. Każdy zaś duch, który nie uznaje Jezusa, nie jest z Boga” (1 J 4, 2-3). Ikona Narodzenia Chrystusa to wizja nieprzemijającej chwały, dobrowolnego umniejszenia się Zbawiciela.


  Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania.

  Pracować będziemy na podobraziach o wym. 50x40 cm.

  Podobrazie i złoto płatne osobno - będzie można je kupić bezpośrednio na warsztatach. 

  Warsztaty  będą  odbywać się  w cyklu 4 spotkań weekendowych
  piątki w godz. 17:00 - 21:00 i soboty w godz. 9:00 - 17:00.

  Terminy spotkań: 26-27 października; 9-10 listopada; 23-24 listopada; 14-15 grudnia 2018 r.
      
  Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 6 osób)
  Koszt: 620 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22 października 2018 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzi: Piotr Czarnecki  * * * 
  Matka Boża Znaku
  grudzień 2018 - luty 2019 

  piątki 16:30 - 21:30; soboty 10:00 - 18:00
  (początek 7 grudnia 2018)
  Zapraszamy na weekendowe spotkania warsztatowe z ikoną Matka Boża Znaku.

  Ikona Matki Bożej "Znak" (ros. Znamienije) przedstawia postać Dziewicy ukazaną na wprost, z rękoma uniesionymi w geście orędownictwa i modlitwy. Frontalnie wyobrażona sylwetka Bogarodzicy to metafora pełni bytu. Na piersiach Matki Bożej na tle okrągłej sfery symbolizującej wieczność, widnieje postać Emmanuela, który błogosławi.

  Ikona Matki Bożej Znaku stanowi bogatą syntezę teologicznych i treści i jest też wizualizacją proroczych słów Izajasza, od których przyjęło się wywodzić nazwę tego przedstawienia: „Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie go imieniem Emmanuel” (Iz 7, 14).

  Na tych warsztatach zajmiemy się medytacją ikonograficzną „Matki Bożej Znaku”. Zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną.

  Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2. stopniu ikonopisania, które chcą doskonalić i pogłębiać swoje umiejętności, zyskać wiedzę na temat nowej symboliki i możliwość wspólnej pracy nad nad ikoną Matki Bożej "Znak”.

  
Będziemy pracować na okrągłych podobraziach o średnicy 40 cm.
  Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

  Warsztaty obejmą 4 spotkania weekendowe w systemie piątek (16:30 - 21:30) i sobota (10.00- 18.00 z przerwą obiadową)

  Terminy spotkań :
  I zajęcia – 7-8 grudnia 2018
  II zajęcia- 11-12 stycznia 2019
  III zajęcia - 25-26 stycznia 2019
  IV zajęcia - 8-9 lutego 2019
      
  Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 6 osób)
  Koszt: 680 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 1 grudnia 2018 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzi: Joanna Zabagło

    


  * * *
  Złocenie na pulment
  w technice na mat i na pole 
  kurs 1, 2 i 3-stopnia

  30 listopada - 1 grudnia 2018

  piątek 17:30-20:30; sobota 10:00-18:00


  Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która umożliwia wykonanie pozłot zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

  Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze na trzech poziomach jednocześnie:


  Poziom podstawowy (kurs 1-stopnia):  dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tą  metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

  Poziom średnio zaawansowany 
  (kurs 2-stopnia): dla osób, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

  Poziom zaawansowany (kurs 3-stopnia): dla osób które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

     

  Liczba miejsc na warsztatach: 9 osób (min. ilość uczestników - 6 osób)
  Koszt: 290 zł

  Zapewniamy profesjonalne zestawy do pozłotnictwa potrzebne do wykonania złoceń, oraz wszystkie materiały, oprócz deski płatnej osobno (koszt deski zagruntowanej, format 25x30 cm lub 20x30cm - ok. 90 zł). Na warsztatach można będzie zakupić książeczkę złota płatkowego (cena uzależniona od aktualnych cen złota, ok. 140 zł).
    
  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22 listopada 2018 r.
    
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów)

  Warsztaty prowadzi: Gabriela Janik