Propozycje

DROGA IKONY realizuje swoje warsztaty w trzech pracowniach mieszczących się: w Warszawie na Mokotowie i na Pradze oraz w Poznaniu a także tygodniowe sesje warsztatowe w Domu Rekolekcyjnym oo.Jezuitów w Kaliszu oraz w Szkole Drzewnej w Garbatce-Letnisku.Warsztaty w semestrze jesiennym 2021

WARSZAWA-MOKOTÓW
Pracownia przy parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1:    WARSZAWA-PRAGA  
Pracownia przy parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12:   

 
POZNAŃ 
Pracownia Działań Twórczych przy Galerii U JEZUITÓW, ul. Dominikańska 10:KALISZ 
Dom Rekolekcyjny (DFD) oo. Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2:  


 ...
 "Pracownie ikonopisania" - warsztaty pracy indywidualnej
Osoby, które ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia (jest to warunek konieczny) zapraszamy także do skorzystania z zajęć typu "pracownia", polegających na pracy indywidualnej pod opieką prowadzącego, służących podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych oraz warsztatach tematycznych. Możliwe jest uczestniczenie w następujących "pracowniach":

a) WARSZAWA-MOKOTÓW: przy parafii św. Szczepana, ul. Szczepana 1:
w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 6 września 2021)
w środy, g. 10.00 - 13.45 (początek 1 września 2021)
w środy, g. 17.00- 20.45 (początek 1 września 2021)
w czwartki, g. 17.00- 20.45 (początek 2 września 2021)
Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

b) WARSZAWA-PRAGA: przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:
w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 6 września 2021)
we wtorki, g. 10.00 - 13.45 (początek 7 września 2021)
Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

c) POZNAŃ: w Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 10:
w poniedziałki, g. 18.00- 21.00 (początek 4 października 2021)
Zapisy: epifanon@gmail.com* * * 
Oblicze Chrystusa
kurs 1-stopnia
  
wrzesień - listopad 2021

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

początek 4 września


 
Zapraszamy na semestralny sobotni kurs ikonopisania 1 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony. 

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony. 

Kurs obejmuje 6 sobót, zajęcia w godz. 9.00 - 17.00 
(z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć) 

Kalendarz spotkań: 
4 września, 11 września, 25 września, 9 października, 23 października, 6 listopada 2021 r.


Liczba miejsc na warsztatach: 18 (min. 13) 
Koszt: 820 zł

W ramach opłaty uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.


Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Urszula Klimowicz i Jolanta Wroczyńska  


* * * 
Draperie w ikonografii
   
wrzesień 2021 - luty 2022

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
soboty w godz. 8:00-12:00 

początek 25 września
 
  
 

Zapraszamy na kurs „Draperie w ikonografii”, który stanowi dalszy ciąg "Elementy pejzażu w ikonografii" i kontynuuje naukę rysunku, malarstwa i kompozycji według ikonograficznej stylistyki. Na warsztaty zapraszamy absolwentów poprzednich edycji kursu „Elementy pejzażu...”

Celem niniejszego kursu jest przygotowanie uczestnika do:

  • samodzielnej pracy z historycznymi ikonami, czyli umiejętności wyboru udanych i odrzucanie gorszych przedstawień,
  • świadomego i  kopiowania i rekonstruowania,
  • a przede wszystkim do tworzenia oryginalnych, autorskich kompozycji.


Kurs opiera się na ćwiczeniach rozwijających poczucie rytmu i proporcji, pewnej ręki, kaligrafii, myślenia przestrzennego i pojmowania konstrukcji. Ćwiczenia kolorystyczne będą polegały na opracowywaniu  fragmentów szat prowadzących do nauki swobodnego „drapowania” materiału za pomocą pędzla: rozciągania, układania fałd, "podwieszania", "podwiewania",  narzucania im dowolnego położenia. Po opanowaniu tych umiejętności uczestnicy kursu spróbują „układać” tkaninę na sylwetce człowieka, zgodnie z  zasadami anatomii i równowagi statycznej i dynamicznej.


Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i  osiągnąć zamierzone efekty.


Warsztaty obejmą 12 spotkań, które będą odbywać się w soboty w godz. 8:00 - 12:00 z przerwą.


Terminy spotkań : 25 września, 2, 16 października, 6, 20 listopada, 4, 18 grudnia 2021 r., 8, 22 stycznia, 5, 19, 26 lutego 2022 r.

 
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 780 zł

W cenie kursu: 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.


Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

W przypadku, gdy obostrzenia sanitarne co do liczby uczestników będą nadal obowiązywać, grupa zostanie podzielona na dwa podzespoły pracujące osobno. Natomiast jeśli powodu sytuacji epidemiologicznej zajęcia  stacjonarne staną się niemożliwe, kurs będzie kontynuowany w formie online.

Prowadząca: Joanna Piaskowska

Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie,  w 2017 r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019 r. warsztatów ojca Antoniego Gunina,  kursu rysunku prowadzonego przez Teodorę Bozhikową, słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
 

* * * 
Elementy pejzażu w ikonografii
   
wrzesień 2021 - luty 2022

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
soboty w godz. 12:30-16:30 

początek 25 września

 

Zapraszamy na kolejną edycję kursu „Elementy pejzażu w ikonografii”. Celem kursu jest nauka świadomej kompozycji, rysunku i pracy z kolorem przy opracowywaniu gór, wody, roślinności i elementów architektonicznych charakterystycznych dla malarstwa ikonowego. 

Podczas warsztatów malujemy temperą jajeczną, na wysokiej jakości papierze czerpanym.

Warsztat obejmuje naukę:
prowadzenia wszelkiego rodzaju linii pędzlem, zmieniania grubości linii w kierunku od jej początku do końca oraz w drugą stronę;  zakończania linii ostro lub prowadzenia do jej stopniowego zanikania,
nakładania tempery równą warstwą, w granicach konturu, bez szczelin, zacieków, i nagromadzeń farby i nieregularnych śladów pędzla – poznanie klasycznych technik „odborki” i „zaliwki”,
jako wstęp do opracowania góry, przedstawiania równoległościanu w klasycznym rzucie, pozwalającym widzieć jego trzy krawędzie,
nauka wyświetleń, rytmu i uzyskiwania kształtu przez wyświetlenie na przykładzie dachówek i kopuł,
rysowania gór w różnych ujęciach,
prowadzenia kaligraficznych linii przy okazji malowania roślinności,
graficznego przedstawiania rytmicznego ruchu fal,
przedstawiania takich akwenów, jak: morze zamknięte ze wszystkich stron z drobnymi falami,  źródło i potok z niego wypływający, wodospad, wiry i woda, opływająca wyspy i przylądki, meandrująca rzeka,
malowania prostych elementy architektonicznych i złożonych budowli spotykanych w kompozycjach ikonowych,

Warsztat stanowi także przygotowanie do późniejszego kursu, który będzie obejmować naukę malowania szat (szeroko pojętej draperii) w ikonografii. Kurs został opracowany w oparciu o metodę Iriny Gorbunowej-Lomax z Brukselskiej Szkoły Ikonografii dzięki uprzejmości siostry Mateuszy Drewniak z Atelier Św. Eliasza w Warszawie.

Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i  osiągnąć zamierzone efekty.Warsztaty obejmą 12 spotkań, które będą odbywać się w soboty w godz. 12:30 – 16:30 z  przerwą.


Terminy spotkań : 25 września, 2, 16 października, 6, 20 listopada, 4, 18 grudnia 2021 r., 8, 22 stycznia, 5, 19, 26 lutego 2022 r.Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 780 zł

W cenie kursu: zestaw pigmentów, 4 sklejki  A4, 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.


Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

W przypadku, gdy obostrzenia sanitarne co do liczby uczestników będą nadal obowiązywać, grupa zostanie podzielona na dwa podzespoły pracujące osobno. Natomiast jeśli z powodu sytuacji epidemiologicznej dalsze prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej stanie się niemożliwe, kurs będzie kontynuowany w formie online.  

Warsztaty poprowadzi: Joanna Piaskowska

Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie,  w 2017r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019r. warsztatów ojca Antoniego Gunina,  kursu rysunku u Teodory Bozhikowej,  słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
 

* * * 
Chrystus Pantokrator z Góry Synaj 

październik - listopad 2021


Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

piątek, 16.30-21.30; sobota, 10.00-18.00


początek 1 października
Zapraszamy na weekendowe warsztatowe spotkania z ikoną „Chrystus Pantokrator ” z góry Synaj.


O Tobie mówi moje serce: Szukaj Jego oblicza! Szukam, o Panie, Twojego oblicza” (Ps 27, 8).

„Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (J 14)

    

Wśród bogactwa sztuki sakralnej przechowywanej w klasztorze szczególną uwagę zwracają trzy najstarsze zachowane ikony: Chrystusa Pantokratora, Matki Bożej oraz św. Piotra i Pawła. Dwie pierwsze ikony pochodzą z czasów, gdy ten rodzaj sztuki sakralnej jeszcze się kształtował i są  datowane na VI wiek. Dostrzec w nich można echo sztuki późno antycznej z charakterystycznym dla niej naturalizmem. Na kształt ikon wpływ miała także sztuka wczesnochrześcijańska z obecnymi w niej popularnymi motywami. Wizerunek Dobrego Pasterza stał się motywem istotnym dla ikonicznego wizerunku Chrystusa Pantokratora. Znany nam ostateczny kanon ikony to także oddziaływanie sztuki bizantyjskiej – jej powagi, hieratyzmu i uduchowienia.Ikona Chrystusa Pantokratora jest zapisem prawd wiary, ukazuje boskość i człowieczeństwo Jezusa Chrystusa.


Na tych warsztatach zajmiemy się medytacją ikonograficzną „Chrystusa Pantokratora”, ikony pochodzącej z VI wieku i znajdującej się obecnie w klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj. Zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną na temat tego przedstawiania Jezusa Chrystusa.

Zajęcia przeznaczone są dla osób po I  stopniu ikonopisania, które chcą doskonalić i pogłębiać swoje umiejętności, zyskać wiedzę na temat nowej symboliki i możliwość wspólnej pracy nad ikoną „Chrystus Pantokrator”.

Będziemy pracować na podobraziach o wymiarach 40 cm na 22 cm 

Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.


Warsztaty obejmą 4 spotkania weekendowe

w systemie piątek (16.30- 21.30) i sobota (10.00- 18.00 z przerwą obiadową).


Terminy spotkań : 1-2 października, 15-16 października, 29-30 października, 12-13 listopada 2021Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 6)
Koszt: 820 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Joanna Zabagło


 
* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
22 - 23 października
 
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:30-20:30; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Uczestnicy warsztatów będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych potrzebnych do wykonania złoceń.

Na zajęciach będzie można zakupić osobno zagruntowane podobrazie oraz książeczkę złota.


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:30-20:30; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 330 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik
 

 * * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
19 - 20 listopada 2021
 
Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:30-20:30; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Uczestnicy warsztatów będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych potrzebnych do wykonania złoceń.

Na zajęciach będzie można zakupić osobno zagruntowane podobrazie oraz książeczkę złota.


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:30-20:30; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 9 (grupa minimalna 6)
Koszt: 330 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik


* * * 
Matka Boża Częstochowska
   
listopad 2021 - styczeń 2022

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

piątek, w godz. 16:30-20-30; sobota, w godz. 8:30-16:30


początek 26 listopada


 
Zapraszamy na letnie warsztaty malowania ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz będzie malowany temperą jajeczną, na drewnianym podobraziu (46x33 cm) ze szpongami, z wypukłymi nimbami  i trójwymiarową ramką.  Szczególną uwagę zwrócimy na oblicze Matki Bożej  – najpierw zgłębimy je na podstawie zdjęć i opisów konserwatorskich, następnie opracujemy światłocieniowym modelunkiem (uprzednio wykonawszy ćwiczenia w ołówku na papierze).  

Poświęcimy też czas na wykonanie złoconych zdobień techniką na assist (bordiura i lilie na szacie Matki Bożej i  ornamenty na szacie Dzieciątka) oraz na opracowaniu ornamentu na ramie.
Kurs przeznaczony jest dla osób mających już doświadczenie malarskie w pracy z temperą jajeczną (na przykład po II stopniu Drogi Ikony).

Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

Warsztaty w systemie piątek (16.30 - 20.30) i sobota (8.30- 16.30 z przerwą obiadową).


Terminy spotkań : 26-27 listopada, 10-11 grudnia 2021 r., 14-15 stycznia, 28-29 stycznia 2022 r.


Liczba miejsc na warsztatach: 10 (min. 6) 
Koszt: 780 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Joanna Piaskowska  
 

 
 * * * 

Sgraffito na powierzchni złoconej
   
3 - 4 grudnia 2021

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:30-20:30; sobota w godz. 10:00-18:00Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze w technice Sgraffito.

Celem kursu jest poznanie tej zdobniczej techniki i próby jej wykorzystania w procesie tworzenia ikony. Była to technika popularna w okresie renesansu i baroku ale stosowano ją również w XIX wieku. Wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia ram.

Podczas pracy powstają subtelne, świetliste ornamenty w wyniku misternego wydrapywania obranego wzoru w kontrastującej kolorowej warstwie malarskiej położonej na złoconej powierzchni.

Warsztaty oparte są o dwie techniki: złocenia na pulment i wspomnianego wyżej sgraffito.
Warsztaty dedykowane są przede wszystkim dla osób, które chcą poznać drugą z technik. Dlatego dobrze byłoby gdyby uczestnicy mieli już pewne doświadczenie w złoceniu na pulment.

Złocenia wykonane podczas kursu będą na deskach lipowych z zaprawą kredowo-klejową.

Technika ta może być stosowana do zdobień w różnych partiach ikon:  tło, ramy, aureole.


Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:30-20:30; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 9 (grupa minimalna 6)
Koszt: 330 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik
  
 
* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
21 - 22 stycznia 2022

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:30-20:30; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:30-20:30; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 9 (grupa minimalna 6)
Koszt: 330 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik


* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
...

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:30-20:30; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:30-20:30; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 9 (grupa minimalna 6)
Koszt: 330 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik
* * * 
Oblicze Chrystusa "Mandylion"
kurs 1-stopnia

październik – grudzień 2021

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie-Pradze
piątki 17:00 - 21:00; soboty 8:30 - 16:30

początek 15 października 
 
 
Zapraszamy na semestralny sobotni kurs ikonopisania 1 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony. 

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony. 

Uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.Warsztaty w systemie: 
piątek w godz. 17:00 - 21:00 i sobota w godz. 8:30 - 16:30 (z godzinną przerwą na posiłek)

Kalendarz spotkań: 15 - 16 października, 12 - 13 listopada, 26 - 27 listopada, 10 – 11 grudnia 2021r.

 
Liczba miejsc na warsztatach: 18 (grupa minimalna 13)
Koszt: 820 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia będą się odbywać w salach parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12 (Warszawa Praga).

Warsztaty poprowadzą: Urszula Klimowicz i Ewa Krygiel* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
5 - 6 listopada

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie-Pradze
piątek w godz. 17:30-20:30; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni.


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:30-20:30; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 330 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia będą się odbywać w salach parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12 (Warszawa Praga) 

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik


 * * *  
Oblicze Chrystusa Pantokratora

kurs 1-stopnia w trybie ZDALNYM

13 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line 
(możliwe także konsultacje bezpośrednie) 

październik 2021 - styczeń 2022

(początek 9 października)
   


Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 1. stopnia w temacie Oblicza Chrystusa Pantokratora, wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Zajęcia będą prowadzone w trybie zdalnym*.

Celem kursu jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie ale chcących uporządkować dotychczas nabytą wiedzę warsztatową. Owocem zdalnego kursu będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery chudej na gruntowanym podobraziu drewnianym o wym. 30x35 cm.

*Zajęcia będą polegały na tym, że uczestnicy będą otrzymywać w rytmie cotygodniowym link do pobrania filmu instruktażowego (długości poszczególnych filmów od 40 do 80 min., w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy z 13 filmów dotyczył będzie określonego etapu pracy nad ikoną. Efekt swojej pracy na danym etapie uczestnicy będą mogli konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Średnio co cztery tygodnie będzie również możliwość konsultacji osobistej na miejscu w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.

Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 1-stopnia:
Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.  
W ramach opłaty za warsztaty każdy uczestnik otrzyma: 
  • podstawowy zestaw do malarstwa temperowego (zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
  • zagruntowane podobrazie drewniane o wym. 26x35 cm
  • wzornik (podlinnik) i materiały teoretyczne
  • materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
Materiały warsztatowe zostaną wysłane do uczestników przesyłką kurierską (DPD) lub paczkomatem inPost w dniu 6 października.

Koszt uczestnictwa930 zł
 
 
W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, uczestnicy będą poproszeni o dokonanie wpłaty 930 zł na podane w e-mailu konto. 

Konsultacje bezpośrednie odbywać się będą w Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań we wskazane wcześniej soboty.
  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ


 * * *
Matka Boża "Czuła" (Eleusa)
kurs 2-stopnia

warsztaty w trybie zdalnym:
13 filmów instruktażowych plus konsultacje (on-line oraz stacjonarnie)

(początek w dowolnym czasie - tryb indywidualny zajęć) 
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia w temacie ikony Matki Bożej "Czułej" (Eleusy) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Kurs prowadzony będzie w trybie zdalnym w rytmie indywidualnym każdego uczestnika.

Zajęcia będą polegały na tym, że uczestnicy w rytmie cotygodniowym (lub też innym, ustalonym indywidualnie) będą otrzymywać link do pobrania filmu instruktażowego (długości jednostki około 1 godz. w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy film dotyczył będzie określonego etapu pracy nad ikoną. Efekt swojej pracy na danym etapie uczestnicy będą mogli konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Jest również możliwość przeprowadzenia konsultacji osobistych na miejscu w pracowni.

Jak będą wyglądały filmy instruktażowe? Zobacz wielki skrót z całości kursu:


 

Warsztaty 2-stopnia przeznaczone są dla osób, które ukończyły kurs 1-stopnia (czyli kurs podstawowy) prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisania nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu malarskiego * z kursu 1-stopnia. 

(* Podstawowy zestaw do malarstwa temperowego można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

W ramach opłaty za warsztaty każdy uczestnik otrzyma następujące materiały: 
  • zagruntowane podobrazie o wym. 26x35 cm
  • wzorniki (podlinnik oraz 3 kolorowe wydruki)
  • materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
Materiały warsztatowe zostaną wysłane do uczestników przesyłką kurierską (DPD) lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty.

Koszt uczestnictwa: 830 zł


W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty 830 zł na podane w e-mailu konto.

Na konsultacje bezpośrednie (opcjonalnie) zapraszamy do Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznań w indywidualnie ustalonym terminie

Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  
 

Święta Rodzina

październik 2021 - styczeń 2022

wtorki, w godz. 18:00-21:00

(początek 5 października)
 Obrazy Świętej Rodziny przynajmniej od kilku stuleci otaczane są kultem i cieszą się w Kościele dużą popularnością. Także dziś przedstawienia Maryi, Jezusa i Józefa bardzo często znajdujemy na ścianach polskich domów. Wraz ze wzrostem zainteresowania ikoną, niezwykle popularnym tematem stała się ikona Świętej Rodziny. Powstało i nadaj powstaje wiele różnych wersji tego przedstawienia.

Na naszych warsztatach nauczymy się jak namalować ikonę Świętej Rodziny w stylu bizantyjskim. Poza doskonaleniem warsztatu malarskiego sprobujemy głębiej zrozumieć artystyczny i teologiczny wymiar tej ikony. 

Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wym. 30x40 cm (uczestnicy otrzymają je w ramach opłaty za zajęcia). 

Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania

Będzie można z pomocą prowadzącego przygotować własny podlinnik albo skorzystać z gotowego podlinnika zaproponowanego przez prowadzącego. 

Uczestnicy będą korzystali z własnych zestawów malarskich *. 

* Podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł (3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

Warsztaty składać się będą z 15 spotkań, we wtorki w godz. 18:00-21:00, od 5 października do 18 stycznia (z wyłączeniem 28 grudnia).

Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna 8)
Koszt880 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań: wtorki, godz. 18:00-21:00
  
Warsztaty poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ
  


* * * 
Karnacja w ikonografii
semestr 1.
   
październik 2021 - styczeń 2022

czwartki w godz. 18:00 - 21:00

(początek 7 października)


  
Zapraszamy na kurs "Karnacja w ikonografii" obejmujący dwa semestry roku 2021/2022. 

W pierwszym semestrze tematami szczegółowych opracowań będą: wprowadzające w temat karnacji studium jajka koniecznego do zrozumienia malowania głowy z twarzą, dłonie, stopy, fryzury i brody. 

Drugi semestr kurs obejmie ćwiczenia elementów twarzy (oczy, nos, usta, uszy), całych twarzy w różnych ujęciach i ich wyrazach - w rysunku i opracowaniach kolorowych.

Kurs przeznaczony jest dla osób, które ukończyły poprzednie etapy: "Elementy krajobrazu w ikonografii: oraz "Draperie w ikonografii". 

Zajęcia składać się będą z 13 spotkań, w czwartki w godz. 18:00-21:00, od 7 października do 20 stycznia (z wyłączeniem: 11 listopada, 30 grudnia, 6 stycznia)
  

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 8)
Koszt730 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań: czwartki, godz. 18:00-21:00
  
Warsztaty poprowadzi: Weronika Kaszub OPs

Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kursów ikonograficznych Drogi Ikony w latach 2014-2016, współprowadząca warsztatów pracy indywidualnej w Pracowni Działań Twórczych, absolwentka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie. Od 2018 roku zawodowo zajmuje się pisaniem ikon.
 


* * *  
w technice tempery:
“Madonny Dawnych Mistrzów”
 
Madonna ze świeczką 
Carlo Crivelliego  (XV w.) 

październik - grudzień 2021

soboty, w godz. 10:00 - 16:30

(początek 9 października) 
 


Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty malarstwa tablicowego z cyklu “Madonny Dawnych Mistrzów” w technice tempery jajecznej.

Tym razem zajmiemy się analizą i plastyczną interpretacją renesansowego obrazu "Matka Boska ze świecą” (wł. Madonna della Candeletta) Carlo Crivelliego (XV w.). Malarz ten był przedstawicielem tzw. szkoły weneckiej. Tworzył dzieła w Wenecji i środkowych Włoszech. Malował wyłącznie obrazy religijne: małe przedstawienia Madonny oraz ogromne poliptyki.

Na obrazie, którego fragment będzie przedmiotem naszej malarskiej próby, Maryja została przedstawiona w postaci siedzącej na kamiennym tronie. Na kolanach trzyma Jezusa bawiącego się owocem gruszki. Na głowie ma koronę. Suknia Maryi zdaje się być uszyta z różnokolorowego adamaszku.

Będziemy się starali namalować w podobny sposób jak to zrobił Crivelli, podejmując delikatne studium karnacji twarzy, zwracając uwagę na rozświetlenia i cienie, które pięknie układają się na obliczu Maryi. 

Dużym wyzwaniem i trudnością, a zarazem ciekawym elementem, będzie namalowanie subtelnego welonu wokół twarzy i złotych pukli włosów otaczających symetrycznie głowę. Poświęcimy także uwagę pieczołowicie namalowanym ozdobom i koronie. 

Na koniec namalujemy fragment tkaniny, która znajduje się za plecami i głową Madonny. Jest to część tronu, na którym Ona siedzi.

Malując, skupimy się wyłącznie na twarzy i elementach wokół niej. Będziemy pracować na podobraziach o wym. 25x30 cm (uczestnicy otrzymają je w ramach opłaty za zajęcia). 


Obraz aktualnie znajduje się w zbiorach Pinacoteki Brera w Mediolanie. Stanowił część tzw. Poliptyku z Duomo w Camerino.
 

Do wzięcia udziały warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego (np. zestaw do ikonopisania) *, tj. 2-3 pędzle z włosia naturalnego, najlepiej sobolowego (kolinsky), podstawowe pigmenty, moździerz ceramiczny, plastikowa paleta malarska.

* Podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł (3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

Zajęcia składać się będą z 6 spotkań, w soboty w godz. 10:00-16:30 (z półgodzinną przerwą).

Kalendarz spotkań: 
9 i 23 października,
6 i 20 listopada
4 i 18 grudnia 

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minim. 7)
Koszt780 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty powyższej kwoty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań. 

Warsztaty poprowadzi: Halina Sobolewska* * *  
Mozaika artystyczna 
według metody klasycznej

październik - listopad 2021

środy, w godz. 18:00 - 21:00

(początek 6 października)
Zapraszamy na spotkania z mozaiką artystyczną. Proponowany blok warsztatowy poświęcony będzie tradycyjnej metodzie układania wzoru z tzw. tesserów, czyli małych kostek lub innych nieregularnych elementów uzyskanych z cięcia płytek ceramicznych. Technika ta umożliwia pracę w metodzie bezpośredniej jak i odwróconej.

Pracować będziemy na jednym z wybranych formatów: koło fi 30 cm, kwadrat 30x30 cm, prostokąt 30x40 cm.

Warsztaty adresowane są do osób początkujących jak i z doświadczeniem.

Zapewniamy wszelkie niezbędne materiały.

Uczestnicy będą mogli pracować nad jednym z zaproponowanych wzorów (około 100 różnych propozycji) lub nad własnym projektem mozaikowym.

Warsztaty składać się będą z 8 spotkań 3-godzinnych, w środy w godz.18:00-21:00
od 6 października do 24 listopada 2021 r.


Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minim. 7)
Koszt550 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań.
     
Warsztaty poprowadzi: Ewa Jankowska-Przepióra* * * 
Mozaika artystyczna 
według metody "witrażowej"

grudzień 2021 - styczeń 2022

środy, w godz. 18:00 - 21:00

(początek 1 grudnia)


 
Zapraszamy na spotkania z mozaiką artystyczną. W tym bloku warsztatowym uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką przypominająca witraż. Polega ona na tym, że opracowany wzór przenosi się na odpowiednio przygotowane gliniane podłoże, które następnie tnie się na poszczególne kawałki w oryginalnych formach. Kawałki te są dwukrotnie wypalane - pierwszym razem, aby nadać im strukturę ceramiczną, drugim, aby po nałożeniu farb uzyskać efekt kolorowego szkliwa.

Warsztaty adresowane są zarówno do osób z doświadczeniem jak i początkujących.

Zapewniamy wszelkie niezbędne materiały.
 
Warsztaty składać się będą z 7 spotkań 3-godzinnych, w środy w godz.18:00-21:00

Kalendarz spotkań:
grudzień: 1, 8, 15, 22
kwiecień: 5, 12, 19

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minim. 7)
Koszt530 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznań.
     
Warsztaty poprowadzi: Ewa Jankowska-Przepióra
 
 

* * * 
Złocenie w technice pulmentowej 
- poler, mat, satyna

15 - 16 października
 
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze 1-stopnia. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę, z zastosowaniem zdobień wklęsłych - puncowania i grawerowania.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
- książeczka złota (25 pł.) - ok. 200 zł (może ulec zmianie, stosownie do aktualnych cen)
- podobrazie płaskie 20x24 cm w ozdobnym pudełku - 90 zł
- podobrazie płaskie 20x25 cm - 60 zł

- podobrazie płaskie 15x20 cm - 50 zł

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 350 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
 
 
* * * 
Dekoracje złoceń - ornament wypukły 
  
12 - 13 listopada
 
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


Zapraszamy na kolejną edycję weekendowych warsztatów pozłotniczych 2-stopnia.

Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu tworzenia ornamentów wypukłych lanych gruntem na ikonie oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonania złoceń w technice pulmentowej na poler i mat. 

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni:  
- książeczka złota (25 pł.) - ok. 200 zł (może ulec zmianie, stosownie do aktualnych cen)
- podobrazie płaskie 20x24 cm w ozdobnym pudełku - 90 zł
- podobrazie płaskie 20x25 cm - 60 zł
- podobrazie płaskie 15x20 cm - 50 zł

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 350 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska

 
* * *  
Dekoracje złoceń 
- stosowanie emalii na powierzchni złoconej 
  
26 - 27 listopada
 
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00

 
Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze "stosowanie emalii na powierzchni złoconej".
 
Celem warsztatów jest zdobycie umiejętności pozwalających uczestnikom wykonać
samodzielnie złocenie w technice pulmentowej na poler i mat z zastosowaniem zdobień
na powierzchniach płaskich, nie tylko na ikonie.

Podczas zajęć wykonamy zdobienia, wykorzystując techniki takie jak grawerowanie, 
puncowanie oraz nakładanie emalii na wygrawerowanych wcześniej ornamentach.
Technika malowanej emalii doskonale nadaje się do zdobień na ikonach (aureolach, szatach, 
grawerowanych tłach, ramkach). Nasze warsztaty to okazja by przez dwa dni w miłej i twórczej 
atmosferze poznać tajniki nowej techniki zdobniczej, zgłębiając arkana wiedzy w gronie pasjonatów. 

Będziemy pracować na podobraziu o wym. 15 x 20 cm.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni:  
- książeczka złota (25 pł.) - ok. 200 zł (może ulec zmianie, stosownie do aktualnych cen)
- podobrazie płaskie 15x20 cm - 50 zł

 
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 350 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska 


* * * 
 z cyklu: złote Anioły w mistrzowskim wykonaniu

"Anioł Zwiastowania - Fra Angelico 1450- 1455 r."

10 - 11 grudnia

piątek, godz. 17:30-21:30; sobota, godz. 9:00-20:00
  
 
Zapraszamy na fascynującą podróż do świata włoskiego rzemiosła i sztuki.
Pod okiem mistrza pozłotnictwa, od lat pracującego w Muzeum Narodowym w Poznaniu, będzie można wykonać kopię Anioła autorstwa Fra Angelico złotem w pulmentowej technice pozłotniczej na poler i mat. 

W trakcie zajęć pogłębimy wiedzę na temat włoskiej tradycji pozłotniczej: 
- zapoznamy się i będziemy korzystać z kopii oryginalnych narzędzi z okresu średniowiecza i renesansu 
- poznamy stare traktaty pozłotnicze
- dokonamy analizy najlepszych przykładów złoceń na obrazach Fra Angelico, 

poszukując odpowiedzi na pytanie: jakich narzędzi i technik należy używać by uzyskać tak spektakularne efekty? 

Przez dwa dni w miłej, twórczej atmosferze masz szansę doświadczyć podróży w czasie, poznając tajniki renesansowego warsztatu pozłotniczego oraz zgłębiając arkana wiedzy i umiejętności w gronie pasjonatów. 

Twoja praca może zapoczątkować niezwykłą kolekcję Aniołów.

Będziemy pracować na podobraziu o wym. 15x15 cm.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
- książeczka złota (25 pł.) - ok. 200 zł (może ulec zmianie, stosownie do aktualnych cen) 
- podobrazie płaskie 15x15 cm - 30 zł


Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 460 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-21:30; sobota, godz. 9:00-20:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska * * * 
 Osadzanie kamieni na powierzchni złoconej

14 - 15 stycznia 2022
  
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


Celem warsztatów jest zdobycie umiejętności pozwalających uczestnikom wykonać samodzielnie złocenie w technice pulmentowej na poler i mat z zastosowaniem zdobień na powierzchniach płaskich, nie tylko na ikonie.

Podczas zajęć wykonamy zdobienia wykorzystując techniki takie jak grawerowanie na gruncie, puncowanie na warstwie gruntu i złota oraz osadzania kamieni szlachetnych i pereł dla podkreślenia kolorystyki i uzyskania efektu szlachetności.

Wykorzystanie kamieni szlachetnych kontrastujących ze złotym tłem daje efektowne rezultaty. Jest doskonałe do zdobień na aureolach, szatach postaci na ikonach a także na ramach do obrazów.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
- książeczka złota (25 pł.) - ok. 200 zł (może ulec zmianie, stosownie do aktualnych cen)
- podobrazie płaskie 20x24 cm w ozdobnym pudełku - 90 zł
- podobrazie płaskie 20x25 cm - 60 zł
- podobrazie płaskie 15x20 cm - 50 zł

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 350 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
  
Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową). 

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
 


* * *
Srebrzenie i złocenie w technice pulmentowej 
na poler, mat, satyna oraz na mixtion
 


4 - 5 lutego 2022
 
piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00
 

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze 2-stopnia. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu posrebrzania i pozłacania w technice na pulment i na mikstion oraz łączenia materiałów takich jak różne rodzaje i grubości złota, platyny, srebra w celu uzyskiwania ciekawych efektów estetycznych.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
- książeczka złota (25 pł.) - ok. 200 zł (może ulec zmianie, stosownie do aktualnych cen)
- książeczka srebra (25 pł.) - 60 zł (może ulec zmianie, stosownie do aktualnych cen)
- podobrazie płaskie 20x24 cm w ozdobnym pudełku - 90 zł
- podobrazie płaskie 20x25 cm - 60 zł
- podobrazie płaskie 15x20 cm - 50 zł

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 350 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


* * *  
 z cyklu: złote Anioły w mistrzowskim wykonaniu
 
"Anioł adorujący" Fra Angelico 1425-1459
z malowaniem dekoracji na złocie

18 - 19 lutego 2022

piątek, godz. 17:30-21:30; sobota, godz. 9:00-20:00
  


Zapraszamy na fascynującą podróż do świata włoskiego rzemiosła i sztuki.
Pod okiem mistrza pozłotnictwa, od lat pracującego w Muzeum Narodowym w Poznaniu, będzie można wykonać kopię Anioła autorstwa Fra Angelico złotem w pulmentowej technice pozłotniczej na poler i mat. 

W trakcie zajęć pogłębimy wiedzę na temat włoskiej tradycji pozłotniczej: 
- zapoznamy się i będziemy korzystać z kopii oryginalnych narzędzi z okresu średniowiecza i renesansu 
- poznamy stare traktaty pozłotnicze
- dokonamy analizy najlepszych przykładów złoceń na obrazach Fra Angelico, 

poszukując odpowiedzi na pytanie: jakich narzędzi i technik należy używać by uzyskać tak spektakularne efekty? 

Przez dwa dni w miłej, twórczej atmosferze masz szansę doświadczyć podróży w czasie, poznając tajniki renesansowego warsztatu pozłotniczego oraz zgłębiając arkana wiedzy i umiejętności w gronie pasjonatów. 

Twoja praca może zapoczątkować niezwykłą kolekcję Aniołów.

Będziemy pracować na podobraziu o wym. 15x20 cm.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
- książeczka złota (25 pł.) - ok. 200 zł (może ulec zmianie, stosownie do aktualnych cen) 
- podobrazie płaskie 15x20 cm - 50 zł


Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 460 zł

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10, 61-762 Poznańpiątek, godz. 17:30-21:30; sobota, godz. 9:00-20:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska 

  
* * * 
Oblicze Chrystusa - "Mandylion" 

kurs 1-stopnia
* kurs 1-stopnia "PLUS" - wersja z Aniołami

24 - 30 I 2022

Dom Formacji Duchowej w KALISZU

 
Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.

Zapraszamy na tygodniowe warsztaty ikonopisania 1-go stopnia wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Będą to zajęcia praktyczne połączone z codzienną modlitwą. Poznamy czym jest ikona - obraz sakralny - na przykładzie przedstawienia Oblicza Chrystusa ukazanego na "Mandylionie", tj. na chuście.

Celem 7-dniowych zajęć jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

Zajecia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie. Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery chudej na gruntowanym podobraziu drewnianym o wym. 30x35 cm.

* Osoby, które już wcześniej ukończyły warsztaty 1-stopnia będą mogły realizować program 1-stopień "PLUS", tj. podjąć prace nad ikoną "Mandylionu" w wersji z Aniołami trzymającymi chustę. Proszę zaznaczyć w zgłoszeniu.

Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.  

Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

Koszt uczestnictwa: 1600 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym) 

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 900 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 24 stycznia o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 30 stycznia obiadem o godz. 12:30.
  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ i Przemysław Juszczak 
 


Św. Jan Chrzciciel 

kurs 3-stopnia

7 - 13 III 2022

Dom Formacji Duchowej w KALISZU


Zapraszamy na 6-dniowe warsztatach ikonopisania temacie ikony św. Jana Chrzciciela, zwanego w tradycji wschodniej Poprzednikiem. Ikonografia św. Jana Chrzciciela stanowi bogate źródło chrześcijańskiej teologii oraz liturgii, a sama postać św. Jana uważana jest za kluczową w rozumieniu kontynuacji Objawienia i przejścia od Starego do Nowego Testamentu za sprawą wcielenia Syna Bożego.

Na warsztatach podejmiemy pracę nad wariantem frontalnym-półpostaciowym przedstawień św. Jana Chrzciciela, ukazywanego jako Proroka i Zwiastuna (Poprzednika) ogłaszającego przyjście Zbawiciela. Osoby z mniejszym doświadczeniem będą mogły pracować nad przedstawieniem w formie popiersia.

Pracować będziemy na podobraziach o wymiarach 40x30 cm (uczestnik otrzyma je w ramach opłaty).

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty ikonopisania 2-stopnia prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziały warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego* (z kursu 1-stopnia).

(* zestaw taki można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)


Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

Koszt uczestnictwa: 1500 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym) 

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 900 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 7 marca o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 13 stycznia obiadem o godz. 12:30.
  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ i Przemysław Juszczak 

  
* * * 
Matka Boża "Czuła"
kurs 2-stopnia
*kurs 2-stopnia "plus" - przestawienie pół postaciowe

17 - 23 maja 2021
 
Dom Formacji Duchowej w Kaliszu
 
Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje. 
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym oo. Jezuitów w Kaliszu.

Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Matki Bożej „Eleusa” (Czuła, Współczującaj) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym.

* Osoby, które już wcześniej ukończyły warsztaty 2-stopnia będą mogły realizować program 2-stopień "plus", czyli podjąć prace nad ikoną Bogarodzicy w wersji "do pasa", tj. z całą postacią Dzieciątka na podobraziu o wym. 30x40 cm.

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które ukończyły warsztaty 1-stopnia (kurs podstawowy) prowadzone przez Prcownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisanian nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu ikonopisarskiego* z kursu 1-stopnia (pędzle z włosia naturalnego, podstawowe pigmnety, moździeż, plastikowa paleta malarska). W ramach uczestnictwa w warsztacie 2-stopnia uczestnik otrzyma materiały teoretyczne, uzupełniający zestaw pigmentów oraz zagruntowane podobrazie o wym. 26x35 cm.

(* istnieje możliwość zakupienia podstawowego zestawu ikonopisarskiego pracowni "Droga Ikony" w cenie 190 zł)

Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

Koszt uczestnictwa (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym):
1500 zł - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym

W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com

 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 850 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 17 maja o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 23 maja obiadem o godz. 12:00.
  
Warsztaty poprowadzą: o. Jacek Wróbel SJ i Przemysław Juszczak