Propozycje

DROGA IKONY realizuje swoje warsztaty w trzech pracowniach mieszczących się: w Warszawie na Mokotowie i na Pradze oraz w Poznaniu.WARSZTATY LETNIE 2018 


SEMESTR WIOSENNY 2018

WARSZAWA-MOKOTÓW 
Pracownia przy parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1: 

Semestr wiosenny 2018:

   
WARSZAWA-PRAGA
Pracownia przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:

Semestr wiosenny 2018:

     
  POZNAŃ 
  Pracownia Działań Twórczych przy Galerii U JEZUITÓW, ul. Dominikańska 8:
   Semestr wiosenny 2018: 

    
  "Pracownie ikonopisania" - warsztaty pracy indywidualnej
  Osoby, które ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia (jest to warunek konieczny) zapraszamy także do skorzystania z zajęć typu "pracownia", polegających na pracy indywidualnej pod opieką prowadzącego, służących podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych oraz warsztatach tematycznych. Możliwe jest uczestniczenie w następujących "pracowniach":

  Semestr wiosenny 2018: 

  a) WARSZAWA-MOKOTÓW: przy parafii św. Szczepana, ul. Szczepana 1:
  w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 5 lutego 2018)
  w środy, g. 10.00 - 13.45 (początek 7 lutego 2018)
  w środy, g. 17.00- 20.45 (początek 7 lutego 2018)
  w czwartki, g. 17.00- 20.45 (początek 1 lutego 2018)
  w soboty, g. 9.00 - 16.00 (24 lutego, 24 marca , 28 kwietnia, 26 maja, 30 czerwca, 28 lipca 2018)
  Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

  b) WARSZAWA-PRAGA: przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:
  w poniedziałek, g. 17.00 - 20.45 (początek 5 lutego 2018)
  Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

  c) POZNAŃ: w Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 8:
  w poniedziałek - 18.00- 21.00 (początek 19 lutego 2018)
  Zapisy: mat.orlowski@gmail.com  * * * 
  św. Jan Chrzciciel "Poprzednik"

  2 - 7 lipca 2018
  poniedziałek - sobota, godz. 9:00 - 14:30

  PDT Poznań


  Zapraszamy na 6-dniowe warsztatach ikonopisania temacie ikony św. Jana Chrzciciela, zwanego w tradycji wschodniej Poprzednikiem. Ikonografia św. Jana Chrzciciela stanowi bogate źródło chrześcijańskiej teologii oraz liturgii, a sama postać św. Jana uważana jest za kluczową w rozumieniu kontynuacji Objawienia i przejścia od Starego do Nowego Testamentu za sprawą wcielenia Syna Bożego.

  Na warsztatach podejmiemy pracę nad wariantem frontalnym-półpostaciowym przedstawień św. Jana Chrzciciela, ukazywanego jako Proroka i Zwiastuna (Poprzednika) ogłaszającego przyjście Zbawiciela. Osoby z mniejszym doświadczeniem będą mogły pracować nad przedstawieniem w formie popiersia.

  Pracować będziemy na podobraziach o wymiarach 41x30 cm.

  Każdy uczestnik w ramach materiałów warsztatowych otrzyma jedno zagruntowane podobrazie oraz materiały teoretyczne. Podstawowy zestaw malarski (zestaw pigmentów, pędzle, paletę, moździerz) uczestnik przynosi z sobą. Podczas zajęć będzie można skorzystać z rozszerzonej gamy kolorystycznej pigmentów będącej na wyposażeniu pracowni.

  Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły podstawowy kurs ikonopisania.


  Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minimalna 10)
  Koszt: 500 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
  poniedziałek - sobota, godz. 9:00-14:30 

  Rozpoczęcie zajęć: 2 lipca 2018 r.

  (Dla Pań istnieje możliwość niedrogich noclegów w pobliskim akademiku żeńskim prowadzonym przez Siostry Sacre Cuore. Szczegółowe informacje wysyłane na prośbę)
    
  Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ


  * * * 
  sucha igła i mezzotinta

  13 - 14 lipca 2018

  piątek, godz. 18:00-20:00; sobota, godz. 10:00-17:00

  PDT Poznań


  Zapraszamy na dwudniowy warsztat grafiki artystycznej. Na zajęciach poznamy tajnik dwóch dawnych technik graficznych wklęsłodrukowych: sucha igła oraz mezzotinta. Obie techniki, możemy dowolnie mieszać, wykorzystując je w sposób kreatywny.

  Sucha igła, to starsza siostra mezzotinty. Pierwsze odbitki w tej technice datuje są na wiek XV, ich autorem jest Mistrz Księgi Domowej z Wolfegg, zajmował się nią między innymi Albrecht Durer i Rembrandt. Mezzotinta ( od wł. mezzotinto: półton) powstała w XVII wieku w warsztacie Ludwiga von Siegen, jest chyba najbardziej tajemniczą i piękną. Obecnie niewielu artystów sięga po nią, być może z racji cierpliwości której wymaga – w mezzotincie celują za to japońscy twórcy.

  Celem warsztatów będzie zaznajomienie się z obiema technikami graficznymi. Uczestnicy poznają zarys ich historii grafiki wklęsłodrukowej, zilustrowanej przykładami prac dawnych i współczesnych mistrzów. Każdy będzie mógł dotknąć „żywej” odbitki graficznej, obejrzeć pod lupą subtelne niuanse i poznać tajemnice twórców, którzy współcześnie zajmują się tymi historycznymi technikami graficznymi.

  Każda z osób uczestniczących w warsztatach stworzy własną pracę – odbitkę na papierze lub tkaninie – w oparciu o wybrany przez siebie motyw figuratywny, ornamentowy lub całkowicie stworzony przez siebie.

  Nauczymy się posługiwać narzędziami używanymi w technikach wklęsłodrukowych do stworzenia matrycy, a odbijać będziemy na specjalnej prasie graficznej, używając przeznaczonego do tego rodzaju druku papieru oraz farb drukarskich.

  Do dyspozycji uczestników będą płytki z miedzi i z plexi oraz bogaty wybór narzędzi do grafiki.
  Nie jest wymagane ani doświadczenie plastyczne, ani umiejętności rysunkowe. Jedynie ciekawość i twórczy entuzjazm.

  Liczba miejsc na warsztatach: 12 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 230 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 10; 61-762 Poznańpiątek, godz. 18:00-20:00; sobota, godz. 10:00-17:00 (z 1-godz. przerwą)
    
  Warsztaty poprowadzi: Ewa Kutylak


  * * * 

  św. Anna z małą Maryją

  21 - 28 lipca 2018

  Pracownia Drogi Ikony w Warszawie  Zapraszamy na wakacyjne warsztaty ikonograficzne w temacie  „Święta Anna z małą Marią”.

  Bogobojne małżeństwo Joachima i Anny wypełnione było dobrymi uczynkami. Nie bacząc na ciężar posłanych im wypróbowań prowadzili święte życie. W nagrodę dane było Annie zostać matką Najświętszej Marii Panny - Matki Bożej. Święta Anna jest patronką szczęśliwego małżeństwa, matek, kobiet oczekujących dziecka i dzieciństwa...

  Podczas warsztatów będziemy pracować nad przestawianiem Świętej Anny z małą Marią. Zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną. Skupimy się przede wszystkim na obliczach matki i dziecka. Warsztaty przeznaczone są dla osób, które skoczyły przynajmniej I stopień ikonopisania. Praca nad wizerunkiem Świętej Anny będzie dla osób początkujących doskonałą możliwością dalszego rozwoju i przygotowania do pracy nad przedstawianiem Matki Bożej z Dzieciątkiem, natomiast osoby po II stopniu ikonopisania utrwalą sobie i wzbogacą nabyte już umiejętności.

  Będziemy pracować na podobraziach 40 cm x 30 cm.

  Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

  Warsztaty obejmą 7 spotkań od soboty 21 lipca 2018 r. do soboty 28 lipca.
  Zajęcia w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzi. 16:00- 22:00
  w soboty w godz. 9:00- 17:00

  Początek zajęć 21 lipca o godz. 9:00


  Liczba miejsc na warsztatach: 8 osób
  Koszt: 680 PLN

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 6 lipca 2018 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Joanna Zabagło  * * * 
  Stylizacja przedmiotów

  z wykorzystaniem farb PENT ART 
  oraz szablonów MARTA STEWARD

  14 lipca 2018

  sobota, godz. 9:00-19:00  Zapraszamy na pasjonujące zajęcia z oryginalnego, stylowego dekorowania i ciągłego upiększania swojego najbliższego otoczenia. Wprowadzamy w świat zdobień, odkrywając tajniki siedmiu niezbędnych technik, pozwalających wzbogacać ulubione przedmioty o olśniewające efekty, nadające indywidualny i niepowtarzalny charakter:

  • 1. zdobienie przy pomocy szablonów
  • 2. decoupage z zastosowaniem papieru ryżowego
  • 3. nakładanie szlagmetalu metodą na mikstion
  • 4. dekorowanie z wykorzystaniem kolorowych wosków
  • 5. uzyskiwanie złotej powierzchni przy pomocy złotej farby i proszku
  • 6. przecieranie
  • 7. patynowanie

  Ukończenie warsztatów pozwoli samodzielnie udekorować np. ramkę, szkatułkę lub wykonać własnoręcznie nietuzinkowy upominek.

  Szablony, farby, materiały pozłotnicze zostaną udostępnione w ramach uczestnictwa.

  Materiały dodatkowe, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
  • skrzyneczka drewniana - 23 zł
  • drewniana ramka - 10 zł
  • serce - 8 zł

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 190 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Warsztaty odbędą się w Puszczykowie; w przywiezionym z gór, wyremontowanym wiejskim domku z drewnianych bali, położonym w starym sadzie na terenie Puszczykowa (Wielkopolski Park Narodowy) oddalonego 17 km od centrum Poznania. Dokładny adres zostanie podny uczestnikom przyjętych na warsztaty.

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


  * * * 
  "Złote lato w Ogrodzie Eden"
      warsztaty dwu-weekendowe

  20-21 i 27-28 lipca 2018

  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00  Zapraszamy na dwuweekendowe letnie plenerowe warsztaty pozłotnicze - przeznaczone zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych - związane z nauką złocenia na poler i mat, połączoną z rozwijaniem umiejętności dekorowania ikon i nie tylko. 

  Zajęcia obejmą następujący program: 

  • pierwszy weekend (20 - 21 lipca) - złocenie powierzchni płaskiej połączone ze zdobieniem (punca, grawer); 
  • drugi weekend (27 - 28 lipca) - złocenie powierzchni płaskiej z elementami zdobień wypukłych.   
  Zapewniamy dostęp do warsztatu pozłotniczego, wyposażonego we wszystkie niezbędne materiały oraz narzędzia pozłotnicze, zarówno historyczne jak i współczesne.

  Materiały stosowane podczas zajęć będzie można zakupić osobno w pracowni:
  - książeczka złota - około 140 zł
  - podobrazie gruntowane płaskie 25 x 20 cm - 60 zł
  - skrzyneczka drewniana - 23 zł
  - drewniana ramka - 10 zł

  Terminarz zajęć: 20-21 lipca, 27- 28 lipca 2017
  piątki, godz. 17:30-20:30
  soboty, godz. 10:00-18:00 (z 1-godzinną przerwą obiadową)

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 8)
  Koszt: 450 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.
      
  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska, mistrz pozłotnictwa, instruktor nauki zawodu, pozłotnik z 35-letnią praktyką w Pracowni Konserwacji Ram Muzeum Narodowego w Poznaniu. 

  Warsztaty odbędą się Puszczykowie; w przywiezionym z gór, wyremontowanym wiejskim domku z drewnianych bali, położonym w starym sadzie na terenie Puszczykowa (Wielkopolski Park Narodowy) oddalonego 17 km od centrum Poznania. Dokładny adres zostanie podny uczestnikom przyjętych na warsztaty.


  Cudowna atmosfera i okoliczności natury pozwolą twórczo spędzić dwa weekendy letnich wakacji.
    


    

  * * * 
  Oblicze Chrystusa Pantokratora
  kurs 1-stopnia

  6 - 12 sierpnia 2018

  Garbatka Letnisko


  Zapraszamy na tygodniowe warsztaty ikonopisania 1-go stopnia wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Będą to zajęcia praktyczne połączone z codzienną modlitwą. Poznamy czym jest obraz sakralny na przykładzie ikony Oblicza Chrystusa w typie Pantokrator, stanowiącej źródło całej ikonografii chrześcijańskiej.

  Celem tygodniowego spotkania jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

  Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie. Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery suchej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.


  Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minim. 12)
  Koszt uczestnictwa (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt): 1200 zł

  Możliwe są również następujące warianty udziału w warsztatach:
  bez noclegów + pełne wyżywienie: 1060 zł
  bez noclegów + obiad: 920 zł
  bez noclegów i bez wyżywienia: 800 zł

  Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (pokoje 3-osobowe, 2 łazienki w korytarzu) oraz wyżywienie w szkolnej stołówce (dobre, domowe jedzenie). Opcjonalnie, istnieje możliwość noclegów w kwaterach prywatnych na terenie Garbatki. Informacji udzielamy na prośbę zainteresowanych.


  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 800 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

  Warsztaty odbędą się w ośrodku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko, ul. H. Lewandowicz 4; 26-930 Garbatka Letnisko. (Sprawdź na mapie)

  Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek, 6 VIII, o godz. 9:00 i zakończą w niedzielę, 12 VIII, obiadem o godz. 12.00.

  Zjazd uczestników w niedzielę 5 VIII w godz. 17:00 - 21:00 (dla osób, które wybrały nocleg w internacie)
    
  Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ
  * * * 
  Złocenie płatkami złota transferowego 
  w technice na pulment 
    
  16 sierpnia 2018
  w godz. 9:00 - 16:30

  Pracownia Drogi Ikony w Warszawie  Zapraszamy na jedniodniowe warsztaty złocenia w technice na pulment, przy użyciu złota transferowego (podklejonego na bibułkę), prowadzone przez ikonografa z Grecji - Teodorosa Papadopoulosa.

  Złocenie na pulment jest tradycyjną techniką złocenia ikon. Polega ona na położeniu specjalnie przygotowanej glinki (tzw. pulmentu), na który przykleja się płatki złota, w tym przypadku złota transferowego - co nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi jak poduszka i nóż pozłotniczy oraz pędzelek transferowy - a następnie poleruje agatem w celu uzyskania połyskującej powierzchni.

  Uczestnicy, w ramach opłaty za zajęcia, otrzymają wszystkie materiały, m.in. zagruntowaną deskę (10 x 18 cm) oraz złoto transferowe.

  Liczba miejsc na warsztatach: 12 (grupa minimalna - 6 osób) 
  Koszt: 120 EUR + 230 zł 
  (Koszt dla uczestników warsztatów malarskich "Chrystus Pantokrator z Teodorosem Papadopoulosem: 90 EUR + 230 zł)

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).
     
  Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

  Warsztaty poprowadzi: Teodoros Papadopoulos (Grecja)
  * * * 
  Chrystus Pantokrator
  w technice macedońskiej
    
  17 - 23 sierpnia 2018
  w godz. 9:00 - 16:30

  Pracownia Drogi Ikony w Warszawie   Zapraszamy do udziału w intensywnych, sześciodniowych warsztatach ikonopisania pod kierunkiem mistrza i nauczyciela ikonografii z Grecji - Teodorosa Papadopoulosa. Przedmiotem warsztatów będzie ikona Chrystusa Pantokratora wzorowana na XIV-wiecznym fresku Manuela Panselinosa z monastyru Protaton z Góry Atos. Zajęcia będą okazją do zapoznania się macedońską metodą wykonywania karnacji, a także zgłębienia teologii ikony i ducha modlitwy prowadzącego do spotkania z Bogiem.

  Warsztaty przeznaczone są zarówno do osób początkujących jak i zaawansowanych, chcących poszerzyć swój warsztat ikonopisarski.

  Uczestnicy w ramach opłaty za zajęcia otrzymają większość materiałów warsztatowych, w tym zagruntowane podobrazie o wym. 26 x 34 cm, pigmenty i pędzle.

  Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna - 12 osób) 
  Koszt: 300 EUR + 660 zł   Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 
     .
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów), od piątku 17 sierpnia do czwartku 23 sierpnia - z wyjątkiem niedzieli - w godz. od 9:00 do 16:30.

  Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
    .
  Warsztaty poprowadzi: Theodoros Papadopoulos (Grecja)  * * * 
  2-stopnia

  luty - czerwiec 2018

  poniedziałki w godz.: 17:00 - 20:30

  (początek zajęć 5 lutego)


    
  Zapraszamy na zajęcia 2. stopnia rysunku przygotowującego do pisania ikon.
  Celem warsztatów jest zdobywanie umiejętności manualnych oraz poznania zagadnień i zasad uniwersalnych kanonu ikony.

  Na zajęciach 2. stopnia rysunku przewidziane są tematy:

  - krótkie wprowadzenie w genezę z historii sztuki 
  - zajęcia manualne obejmujące ćwiczenia wprawki, kompozycję, geometrię, proporcje, światłocień.

  Przewidziane tematy zajęć manualnych:

  - Chrystus Emmanuel
  - grupa Dessis 
  - Matka Boża (ujęcie 3/4 w odwrocie głowy)
  - wizerunki Matki Bożej bez Dzieciątka 
  - wizerunki Matki Bożej z Dzieciątkiem
  - przedstawienie Matki Bożej Hodegetrii
  - przedstawienie Matki Bożej Eleussy

  Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały. 

  Terminy zajęć:
  5, 12, 19, 26 lutego; 5, 12,19 marca; 9, 16, 23 kwietnia; 7, 14, 21 maja; 4 czerwca 2018 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna - 7 osób)
  Koszt: 560 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 28 stycznia 2018 r. 
   
  Zajęcia odbywać się będą w sali św. Judy Tadeusza przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Elżbieta Cyganek


  * * * 
  Św. Franciszek z Asyżu 

  styczeń  marzec 2018 
  wtorki, w godz. 17.00- 21.00

    
  (początek 9 stycznia 2018)


  Boże, daj mi odwagę, bym zmieniał rzeczy, które zmienić mogę, spokój, bym godził się z rzeczami, których nie mogę zmienić oraz mądrość, bym potrafił je rozróżnić.
  św. Franciszek z Asyżu

  Zapraszamy na wtorkowe, wieczorne spotkania w pracy nad przedstawieniem św. Franciszka z Asyżu. W trakcie pisania ikony będziemy poznawać życie i nauczanie św. Franciszka. Zajęcia przeznaczone są dla osób po 1-stopniu ikonopisania.

  Uczestnicy będą korzystać z własnych zestawów malarskich do ikonopisania (zestawy, które otrzymali na kursie 1 stopnia) z możliwością skorzystania z poszerzonej gamy pigmentów będących na wyposażeniu pracowni. Będziemy pracować na podobraziach  zagruntowanych i wyszlifowanych, dostosowanych w proporcjach do wybranego przez uczestnika wizerunku. Podobrazie i złoto - płatne osobno - będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

  Warsztaty obywać się będą we wtorki w godz. 17:00 - 21:00 


  Terminy spotkań9, 16, 23, 30 stycznia;   6, 13, 20  lutego;  6, 13, 20, 27 marca
      
  Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna 6 osób)
  Koszt: 580 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 29 grudnia 2017 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Krzysztof Mędza
  * * * 
  Św. Józef Oblubieniec

  membranowa metoda malowania

  luty – kwiecień 2018

  soboty w godz. 9:00 - 17:00
  (początek 3 lutego)


  Zapraszamy na sobotnie spotkania z ikoną św. Józefa.

  Pismo Święte mówi, że Józef był człowiekiem sprawiedliwym (Mt 1, 19-20) i przestrzegającym prawa Mojżeszowego. Gdy przyjrzymy się dokładniej opisom jego osoby w Piśmie świętym to szybko dostrzeżemy rozsądek, czułość, dobroć i świętą mądrość, jaką posiadał ten wybraniec Trójcy Przenajświętszej. Jako rzemieślnik charakteryzowała go cierpliwość i oddanie. Żyjąc w prostocie i oddając się całkowicie woli Bożej, nie dbał o ludzką opinię, czy bogactwa. Był pierwszym wzorem prawdziwego chrześcijanina, z którego przykład winni brać wszyscy, a szczególnie ojcowie.
  Św. Bernard z Clairvaux (1153 r.): „Od niektórych świętych otrzymujemy pomoc w szczególnych sprawach, ale od św. Józefa pomoc jest udzielana we wszystkich, a poza tym broni on tych wszystkich, którzy z pokora zwracają się do niego”.

  Na warsztatach poznamy technikę pisania ikon zwaną membranową. Jest to najstarsza metoda malowania ikony, którą stosowano do ok XIV w., jest on odwrotna do metody sankirowej (proplasmos). Współcześnie metoda ta odradza się za sprawą ikonopisa archimandryty Zinona z Rosji.

  Zajęcia przeznaczone są dla osób po 1-stopniu ikonopisania.

  Będziemy pracować na podobraziach stosownych do proporcji wybranego przez uczestnika wzornika. Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno - do nabycia bezpośrednio na warsztatach.


  Warsztaty obejmą 6 spotkań sobotnich w godz. 9:00 - 17:00
  Terminy spotkań: 3, 17 lutego, 3 i 17 marca, oraz 7 i 21 kwietnia  2018 r. 
     
  Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna: 6)
  Koszt: 620 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 28 stycznia 2018 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Piotr Czarnecki  * * * 
  Zbawiciel w Majestacie

  luty – kwiecień 2018

  piątki: 16:30-21:30; soboty 10:00 - 18:00

  (początek 23 lutego)  Zapraszamy na weekendowe spotkania warsztatowe z ikoną „Zbawiciel w Majestacie”

  „(...)A oto w niebie stał tron
i na tronie ktoś zasiadał.
A Zasiadający był podobny z wyglądu do jaspisu i do krwawnika,
a tęcza dokoła tronu - podobna z wyglądu do szmaragdu.
(…) Przed tronem - niby szklane morze podobne do kryształu,
a w środku tronu i dokoła tronu cztery Zwierzęta pełne oczu z przodu i z tyłu:
Zwierzę pierwsze podobne do lwa,
Zwierzę drugie podobne do wołu,
Zwierzę trzecie mające twarz jak gdyby ludzką
i Zwierzę czwarte podobne do orła w locie.
Cztery Zwierzęta - a każde z nich ma po sześć skrzydeł - dokoła i wewnątrz są pełne oczu, i nie mają spoczynku, mówiąc dniem i nocą:
Święty, Święty, Święty, Pan Bóg wszechmogący,
Który był i Który jest, i Który przychodzi.” (Ap. 4, 3-8)

  „Zbawiciel w Majestacie” (gr. Kyrios ton dynameon; ros. Spas w Siłach) to temat ukazujący Chrystusa w pełni chwały i mocy, takiego, jaki przyjdzie powtórnie przy końcu czasów po to, by ponownie wszystko zjednoczyć, zarówno to, co jest w niebie, jak i na ziemi (Ef 1, 10). Ukazanie Chrystusa w typie Pantokratora zasiadającego na tronie między mocami wskazuje na różne aspekty. W aspekcie eschatologicznym nawiązuje do Sądu Ostatecznego i powtórnego przyjścia Zbawiciela, w aspekcie apokaliptycznym – ukazuje Króla królów i symbolicznego Baranka Bożego,a w aspekcie sofiologicznym wskazuje na Logos stwarzający cały wszechświat.

  „Zbawiciel w Majestacie” jest zaliczany do trzech podstawowych typów kanonicznych ikon Jezusa Chrystusa. Występuje jako samodzielna ikona oraz w kompozycji Deesis jako najważniejsza ikona w ikonostasie.

  Na warsztatach zajmiemy się medytacją ikonograficzną „Zbawiciela w Majestacie”. Zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną. Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania, które chcą doskonalić i pogłębiać swoje umiejętności, zyskać wiedzę na temat nowej symboliki i możliwość wspólnej pracy nad nad najważniejszą ikoną ikonostasu „Zbawiciela w Majestacie”.

  Będziemy pracować na podobraziach 50 cm x 40 cm.
  Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

  Warsztaty obejmą 5 spotkań weekendowych w systemie: piątek (16.30 - 21.30) i sobota (10.00- 18.00 z przerwą obiadową)

  Terminy spotkań : 23-24 lutego, 9-10 marca, 23-24 marca, 13-14 kwietnia r, 27-28 kwietnia 2018 r.
     
  Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna: 6)
  Koszt: 850 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 16 lutego 2018 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty prowadzi: Joanna Zabagło
   * * *
  Tekstura 

  luty - marzec 2018

  wtorki, w godz. 9:00 - 13:00
   (początek 27 lutego)  Zapraszamy na podstawowe warsztaty kaligrafii - tekstura. Jest to pismo gotyckie charakteryzujące się ostrymi konturami znaków. Litery pisane blisko siebie, z charakterystycznymi załamaniami, przypominają utkany materiał. Stąd wywodzi się jego nazwa - tektus to po łacinie tkanina, plecionka.

  Pismo w czasach współczesnych często używane jest w tytułach gazet, szyldach sklepowych, nadrukach opakowaniowych, plakatach, obwolutach książkowych. Może być wykorzystane do tworzenia kartek ozdobnych, dyplomów, zaproszeń, dedykacji, zakładek do książek.

  Uczestnicy w ramach opłaty za warsztaty otrzymają wszystkie materiały warsztatowe. Proszeni są natomiast o przyniesienie ołówka, linijki 30 cm i nożyczek.

  Warsztaty odbywać się będą we wtorki w godz. 9:00 - 13:00 

  Terminy spotkań: 27 lutego, 6, 13, 20, 27 marca 2018 r. 

  Liczba miejsc na warsztatach: 8 (grupa minimalna - 5 osób) 
  Koszt: 200 zł


  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do 21 lutego 2018 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzą: Iwona Wawer
   * * *
  Oblicze Chrystusa "Mandylion"
  kurs 1-stopnia

  kwiecień - czerwiec 2018

  7 sobót, w godz. 9:00 - 16:00
   (początek 7 kwietnia)

  Zapraszamy na semestralne - sobotnie - warsztaty ikonopisania 1 stopnia w temacie Oblicze Chrystusa „Mandylion”. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony. Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony.

  W ramach opłaty uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.
Pierwszeństwo zapisu mają osoby, które ukończyły przygotowawczy kurs rysunku.

  Zajęcia obejmują 7 sobót, zajęcia w godzinach 9.00 - 16.00 (z godzinną przerwą obiadową)

  Kalendarz spotkań: 7  kwietnia, 21 kwietnia, 12 maja, 19 maja, 2 czerwca, 9 czerwca, 23 czerwca 2018r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 18 
  (grupa minimalna - 14 osób) 
  Koszt: 780 zł


  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do 30 marca 2018 r.  
     
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

  Warsztaty poprowadzą: Urszula Żakowska i Urszula Klimowicz  * * *
  Złocenie na pulment
  w technice na mat i na pole 
  kurs 1, 2 i 3-stopnia

  4 - 5 maja 2018

  piątek 17:30-20:30; sobota 10:00-18:00


  Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która umożliwia wykonanie pozłot zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

  Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze na trzech poziomach jednocześnie:


  Poziom podstawowy (kurs 1-stopnia):  dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tą  metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

  Poziom średnio zaawansowany 
  (kurs 2-stopnia): dla osób, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

  Poziom zaawansowany (kurs 3-stopnia): dla osób które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

     

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 osób (min. ilość uczestników - 6 osób)
  Koszt: 290 zł

  Zapewniamy profesjonalne zestawy do pozłotnictwa potrzebne do wykonania złoceń, oraz wszystkie materiały, oprócz deski płatnej osobno (koszt deski zagruntowanej, format 25x30 cm lub 20x30cm - ok. 90 zł). Na warsztatach można będzie zakupić książeczkę złota płatkowego (cena uzależniona od aktualnych cen złota, ok. 140 zł).
    
  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 29 kwietnia 2018 r.
    
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów)

  Warsztaty prowadzi: Gabriela Janik 
    


  * * *
  Złocenie na pulment
  w technice na mat i na pole 
  kurs 1, 2 i 3-stopnia

  15 - 16 czerwca 2018

  piątek 17:30-20:30; sobota 10:00-18:00


  Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która umożliwia wykonanie pozłot zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

  Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze na trzech poziomach jednocześnie:


  Poziom podstawowy (kurs 1-stopnia):  dla osób, które dotychczas nie miały styczności z tą  metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

  Poziom średnio zaawansowany 
  (kurs 2-stopnia): dla osób, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

  Poziom zaawansowany (kurs 3-stopnia): dla osób które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com

     

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 osób (min. ilość uczestników - 6 osób)
  Koszt: 290 zł

  Zapewniamy profesjonalne zestawy do pozłotnictwa potrzebne do wykonania złoceń, oraz wszystkie materiały, oprócz deski płatnej osobno (koszt deski zagruntowanej, format 25x30 cm lub 20x30cm - ok. 90 zł). Na warsztatach można będzie zakupić książeczkę złota płatkowego (cena uzależniona od aktualnych cen złota, ok. 140 zł).
    
  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto.

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 10 czerwca 2018 r.
    
  Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów)

  Warsztaty prowadzi: Gabriela Janik 

      
  * * *
  2-stopnia

  luty - maj 2018

  poniedziałki w godz.: 10:00 - 14:00

  (początek zajęć 5 lutego)


    
  Zapraszamy na zajęcia 2. stopnia rysunku przygotowującego do pisania ikon.
  Celem warsztatów jest zdobywanie umiejętności manualnych oraz poznania zagadnień i zasad uniwersalnych kanonu ikony.

  Na zajęciach 2. stopnia rysunku przewidziane są tematy:

  - krótkie wprowadzenie w genezę z historii sztuki 
  - zajęcia manualne obejmujące ćwiczenia wprawki, kompozycję, geometrię, proporcje, światłocień.

  Przewidziane tematy zajęć manualnych:

  - Chrystus Emmanuel
  - grupa Dessis 
  - Matka Boża (ujęcie 3/4 w odwrocie głowy)
  - wizerunki Matki Bożej bez Dzieciątka 
  - wizerunki Matki Bożej z Dzieciątkiem
  - przedstawienie Matki Bożej Hodegetrii
  - przedstawienie Matki Bożej Eleussy

  Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały. 

  Terminy zajęć:
  5, 12, 19, 26 lutego; 5, 12,19 marca; 9, 16, 23 kwietnia; 7, 14, 21 maja 2018 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 14 (grupa minimalna - 7 osób)
  Koszt: 560 zł

  Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

  Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 28 stycznia 2018 r. 

  Zajęcia odbywać się będą w sali parafialnej przy Parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12 w Warszawie (Praga)

  Warsztaty prowadzi: Elżbieta Cyganek  * * * 
  Ikona Jezusa Miłosiernego
  warsztaty tematyczne

  luty - czerwiec 2018

  (początek zajęć 20 lutego 2018)


      
  Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z ikoną Jezusa Miłosiernego.
  Ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. (św. Faustyna, Dzienniczek, 47). 
  Obraz Jezusa Miłosiernego powstał niejako z woli samego Jezusa. W ostatnich dziesięcioleciach wizerunek ten stał się wyjątkowym znakiem orędzia o Bożym Miłosierdziu. Namalowanie Jezusa Miłosiernego jest dużym wyzwaniem ze względu na jego stosunkowo krótką historię a co za tym idzie dopiero „rodzący” się kanon. Jednakże w kontekście niedawno przeżywanego Roku Miłosierdzia podjęcie tego tematu wydaje się szczególnie cenne, nie tylko ze względu na możliwość głębszego osobistego spotkania z Bogiem Miłosiernym ale także dla realizacji zachęty samego Jezusa by przez malowanie tego obrazu nieść prawdę o Miłosierdziu innym.

  Na warsztatach zajmiemy się ikoną Jezusa Miłosiernego. W trakcie pisania ikony będziemy poznawać jej historię, symbolikę i teologię. Będziemy pracować na podobraziach o wymiarach 50 x 30 cm (podobrazie w cenie kursu).

  Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania. Uczestnicy będą korzystać z własnych zestawów malarskich do ikonopisania (zestawy, które otrzymali na kursach 1 i 2 stopnia) z możliwością skorzystania z poszerzonej gamy pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.

  Zajęcia składać się będą z 14 spotkań 3,5-godzinnych

  Terminarz spotkań: 20, 27 lutego, 6, 13, 20, 27 marca, 10, 17, 24 kwietnia, 8, 15, 22, 29 maja, 5 czerwca 

  Liczba miejsc na warsztatach: 16 (grupa minimalna 12)
  Koszt: 580 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: mat.orlowski@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań we wtorki w godz. 18:00-21:30.

  Warsztaty poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ   * * * 
  Miniatury i pismo z manuskryptu 
  The Luttrell Psalter 

  kwiecień - maj 2018
  środy, w godz. 18:00-21:00

  (początek 18 kwietnia)
    

  Przedmiotem zajęć będzie wykonanie kopii miniatury z manuskryptu The Luttrell Psalter, przedstawiającej scenę z życia codziennego czternastowiecznej Anglii  oraz próbkę pisma w stylu Gothica prescissa sine pedibus wraz z inicjałem.

  Uczestnicy dowiedzą się i doświadczą, jak przebiegają kolejne etapy kopiowania i malowania, w jaki sposób zaplanować odpowiednie rozmieszczenie miniatury i tekstu, będą ćwiczyć wybrane litery i słowa, kopiując kształt liter tekstury z wzornika - czyli konkretnej "ręki skryby" z manuskryptu.

  The Luttrell Psalter to psałterz łaciński, wykonany w Anglii w drugiej  ćwierci XIV wieku. Jest bogato iluminowany ozdobnymi inicjałami i olbrzymią ilością miniatur. Część z nich poświęcona jest scenom biblijnym i postaciom świętych, natomiast większość przedstawia groteskowe stwory oraz sceny z życia codziennego ówczesnej Anglii, w tym -  samego właściciela księgi. O unikalnym charakterze  manuskryptu decyduje ilość ilustrowanych, świeckich scen rodzajowych.


  
Każdy uczestnik będzie pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej - dzięki nim osoba początkująca może łatwiej rozpocząć przygodę z kaligrafią i malowaniem, unikając błędów. 

Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne (wzory pisma, ćwiczenia), dowiedzą się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią i malowaniem, korzystając z dostępnych na zajęciach materiałów, narzędzi i wydawnictw.  Zajęcia składać się będą z 5 spotkań 3-godzinnych.

  Terminarz spotkań: 18 i 25 kwietnia, 9, 16 i 23 maja 2018 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 380 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań w środy w godz. 18:00-21:00. 

  Warsztaty poprowadzi: Barbara Wilińska 
  * * *
  w technice MONOTYPII
    
  maj - czerwiec 2018
  czwartki, w godz. 18:00-21:00

  (początek 10 maja)
    

  Monotypia to technika graficzna, której wyjątkowość polega na tym, że umożliwia autorowi wykonanie tylko jednej, niepowtarzalnej odbitki, w przeciwieństwie do innych technik graficznych, których cechą jest wielokrotne powielanie odbitek z określonej matrycy. W swojej unikatowości, monotypia daje ogromne możliwości eksperymentowania tak z formą, jak i kolorem oraz zaskakuje niespodziewanymi efektami końcowymi.

  Celem warsztatów jest:
  • poznanie krótkiej historii techniki na podstawie prezentacji grafik wybranych artystów polskich i europejskich,
  • poznanie podstawowego warsztatu graficznego,
  • poznanie możliwości wyrazu artystycznego w monotypii graficznej i monotypii olejnej.

  Proponowana tematyka warsztatowa:
  • formy roślinne,
  • portret
  • autoportret, 
  • kompozycja abstrakcyjna. 
  Uczestnik warsztatów będzie mieć możliwość wykonania monochromatycznej monotypii graficznej, a także próby eksperymentowania z kolorem, formą, fakturą, czy też szablonem przy realizacji monotypii olejnej. Spotkania zakończą się realizacją grafiki będącej sumą wszystkich zebranych doświadczeń warsztatowych.

  Zajęcia składać się będą z 5 spotkań 3-godzinnych.

  Terminarz spotkań: 10, 17, 24 maja, 7, 14 czerwca 2018 r.

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 400 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań w czwartki w godz. 18:00-21:00. 

  Warsztaty poprowadzi: Renata Rychlicka-Benyamin  * * * 
  Złocenie w technice pulmentowej - poler, mat, satyna

  19 - 20 stycznia 2018

  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00


  Zapraszamy na weekendowe Warsztaty pozłotnicze 1-stopnia. Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy z zakresu pozłacania na podłożu pulmentowym oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania złoceń na powierzchnia płaskich na ikonie (nimby, tła) w technice na mat, poler i satynę.

  Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
  - książeczka złota (25 pł.) - 140 złotych 
  - podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
  - podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: mat.orlowski@gmail.com

              Pobierz formularz zgłoszeniowy - pozłotnictwo

  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska


  * * * 
  Patyna - uzyskiwanie efektu działania czasu
  kurs 1-stopnia

  11 - 12 maja 2018


  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00  Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu patynowania (tj. osiągania efektu szlachetnego postarzenia) na podłożu złoconym - np. na ikonie.

  W trakcie zajęć uczestnicy
  • przeprowadzą analizę powstawania naturalnej patyny jako efektu działania czasu,
  • zapoznają się z materiałami oraz narzędziami niezbędnymi do wykonania patyny,
  • zrealizują ćwiczenia, podczas których poznają różne sposoby patynowania, tj. postarzania powierzchni złoconych.
  Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych. Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni: 
  - książeczka srebra (25 pł.) - ok. 140 zł
  - podobrazie płaskie szpongowane 25x30 cm - 90 zł 
  - podobrazie płaskie (bez szpongów) 20x25 cm - 60 zł.

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 290 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: mat.orlowski@gmail.com

              Pobierz formularz zgłoszeniowy - patyna

  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska 8, 61-762 Poznań:
  piątek, godz. 17:30-20:30; sobota, godz. 10:00-18:00 (z 1-godz. przerwą obiadową)

  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska
  * * * 
  Oblicze Chrystusa Pantokratora
  kurs 1-stopnia

  28 maja - 3 czerwca 2018

  DFD Kalisz


  Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.

  Zapraszamy na tygodniowe warsztaty ikonopisania 1-go stopnia wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Będą to zajęcia praktyczne połączone z codzienną modlitwą. Poznamy czym jest obraz sakralny na przykładzie ikony Oblicza Chrystusa w typie Pantokrator, stanowiącej źródło całej ikonografii chrześcijańskiej.

  Celem tygodniowego spotkania jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

  Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie. Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery suchej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.


  Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)
  Koszt uczestnictwa (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym):
  1220 zł - zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym
  1310 zł - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com


  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 800 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

  Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

  Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 28 maja o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 3 czerwca obiadem o godz. 12:30.
    
   Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ


  * * *
  Stylizacja przedmiotów

  z wykorzystaniem farb PENT ART
  oraz szablonów MARTA STEWARD

  16 czerwca 2018

  sobota, godz. 9:00-19:00  Zapraszamy na pasjonujące zajęcia z oryginalnego, stylowego dekorowania i ciągłego upiększania swojego najbliższego otoczenia. Wprowadzamy w świat zdobień, odkrywając tajniki siedmiu niezbędnych technik, pozwalających wzbogacać ulubione przedmioty o olśniewające efekty, nadające indywidualny i niepowtarzalny charakter:
  • 1. zdobienie przy pomocy szablonów
  • 2. decoupage z zastosowaniem papieru ryżowego
  • 3. nakładanie szlagmetalu metodą na mikstion
  • 4. dekorowanie z wykorzystaniem kolorowych wosków
  • 5. uzyskiwanie złotej powierzchni przy pomocy złotej farby i proszku
  • 6. przecieranie
  • 7. patynowanie

  Ukończenie warsztatów pozwoli samodzielnie udekorować np. ramkę, szkatułkę lub wykonać własnoręcznie nietuzinkowy upominek.

  Szablony, farby, materiały pozłotnicze zostaną udostępnione uczestnikom w ramach warsztatów.

  Materiały dodatkowe, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni:
  • skrzyneczka drewniana - 23 zł
  • drewniana ramka - 10 zł
  • serce - 8 zł

  Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
  Koszt: 190 zł

  W celu zgłoszenia swojego udziału w warsztatach proszę pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przesłać go e-mailem na adres: epifanon@gmail.com  Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w e-mailu konto.

  Zajęcia odbędą się w Pracowni Działań Twórczych: ul. Dominikańska, 61-762 Poznań:
  sobotagodz. 9:00-19:00 (z 1-godz. przerwą obiadową).  Warsztaty poprowadzi: Renata Pilawska