Propozycje

DROGA IKONY realizuje swoje warsztaty w trzech pracowniach mieszczących się: w Warszawie na Mokotowie i na Pradze oraz w Poznaniu a także tygodniowe sesje warsztatowe w Domu Rekolekcyjnym oo.Jezuitów w Kaliszu oraz w Szkole Drzewnej w Garbatce-Letnisku.
 

Warsztaty w trybie ZDALNYM z prowadzeniem indywidualnym:


 
Warsztaty STACJONARNE:

KALISZ 
Dom Rekolekcyjny (DFD) oo. Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2:  
 
 

WARSZAWA-MOKOTÓW
Pracownia przy parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1:    
 
semestr jesienny 2022


WARSZAWA-PRAGA  
Pracownia przy parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12:   
 

 
POZNAŃ 
Pracownia Działań Twórczych przy Galerii U JEZUITÓW, ul. Dominikańska 10:
 

CZERWIŃSK N./ WISŁĄ 
Klasztor Ojców Salezjanów : ...
 "Pracownie ikonopisania" - warsztaty pracy indywidualnej
Osoby, które ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia (jest to warunek konieczny) zapraszamy także do skorzystania z zajęć typu "pracownia", polegających na pracy indywidualnej pod opieką prowadzącego, służących podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności zdobytych na kursach podstawowych oraz warsztatach tematycznych. Możliwe jest uczestniczenie w następujących "pracowniach":

a) WARSZAWA-MOKOTÓW: przy parafii św. Szczepana, ul. Szczepana 1:
w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 5 września 2022)
w środy, g. 9.00 - 12.45 (początek 7 września 2022)
w środy, g. 17.00- 20.45 (początek 7 września 2022)
w czwartki, g. 17.00- 20.45 (początek 1 września 2022)
Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

b) WARSZAWA-PRAGA: przy parafii św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12:
w poniedziałki, g. 17.00 - 20.45 (początek 5 września 2022)
we wtorki, g. 10.00 - 13.45 (początek 6 września 2022)
Zapisy: info.drogaikony@gmail.com

c) POZNAŃ: w Pracowni Działań Twórczych, ul. Dominikańska 10:
w poniedziałki, g. 18.00- 21.00 (początek 17 października 2022)
Zapisy: epifanon@gmail.com * * *
Oblicze Chrystusa Pantokratora

kurs 1-stopnia w trybie ZDALNYM

14 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line 
(możliwe także konsultacje bezpośrednie) 

prowadzenie indywidualne
   


Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 1. stopnia w temacie Oblicza Chrystusa Pantokratora, wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Zajęcia prowadzone są indywidualnie w trybie zdalnym *.

Celem kursu jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie, ale chcących uporządkować dotychczas nabytą wiedzę warsztatową. Owocem zdalnego kursu będzie wykonanie przez uczestnika ikony Oblicza Chrystusa, w technice tempery chudej, na gruntowanym podobraziu drewnianym o wym. 30x35 cm.

*Zajęcia można rozpocząć w dowolnym momencie. Polegają one na tym, że uczestnik otrzymuje w rytmie cotygodniowym (lub innym, ustalonym indywidualnie) link do pobrania filmu instruktażowego (długości poszczególnych filmów od 40 do 80 min., w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy z 14 filmów dotyczy określonego etapu pracy nad ikoną. Efekty swoich działań malarskich uczestnik może konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Istnieje również możliwość konsultacji osobistej w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.

 
Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 1-stopnia:
Organizator zapewnia wszystkie materiały warsztatowe.  
W ramach opłaty za warsztaty uczestnik otrzyma: 
 • podstawowy zestaw do malarstwa temperowego (zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)
 • zagruntowane podobrazie drewniane o wym. 26x35 cm
 • wzornik (podlinnik) i materiały teoretyczne
 • materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
Materiały warsztatowe zostaną wysłane przesyłką kurierską (DPD) lub paczkomatem inPost (preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia) po dokonaniu wpłaty.

Koszt uczestnictwa1030 zł
  
            Wypełnij formularz zgłoszenia
 
 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, uczestnik będzie poproszony o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto. 

Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  
  


 * * *
Matka Boża "Czuła" (Eleusa)

kurs 2-stopnia w trybie ZDALNYM

13 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line 
(możliwe także konsultacje bezpośrednie) 

prowadzenie indywidualne


 
Zapraszamy na warsztaty ikonopisania 2-stopnia w temacie ikony Matki Bożej "Czułej" (Eleusy) w ujęciu popiersia, w klasycznej technice temperowej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Kurs prowadzony będzie w trybie zdalnym w rytmie indywidualnym każdego uczestnika.

Zajęcia można rozpocząć w każdym momencie. Będą one polegały na tym, że uczestnik w rytmie cotygodniowym (lub też innym, ustalonym indywidualnie) będzie otrzymywać link do pobrania filmu instruktażowego (długości jednostki około 1 godz. w formacie MP4 do odtworzenia na komputerze, tablecie lub smartfonie). Każdy film dotyczył będzie określonego etapu pracy nad ikoną. Efekt swojej pracy na danym etapie uczestnicy będą mogli konsultować poprzez przesłanie e-mailem zdjęcia swojej ikony w celu otrzymania korekty. Jest również możliwość przeprowadzenia konsultacji osobistych na miejscu w Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu.

Zobacz skrót filmów instruktażowych kursu zdalnego 2-stopnia:


 

Warsztaty 2-stopnia przeznaczone są dla osób, które ukończyły kurs 1-stopnia (czyli kurs podstawowy) prowadzone przez Pracownię Działań Twórczych - “Droga Ikony” lub posiadają rzetelną wiedzę w zakresie podstaw ikonopisania nabytą w innych ośrodkach.

Do wzięcia udziały warsztatach 2-stopnia wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu malarskiego * z kursu 1-stopnia. 

(* Podstawowy zestaw do malarstwa temperowego można nabyć dodatkowo w cenie 250 zł; zestaw zawiera: 3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

W ramach opłaty za warsztaty każdy uczestnik otrzyma następujące materiały: 
 • zagruntowane podobrazie o wym. 26x35 cm
 • wzorniki (podlinnik oraz 3 kolorowe wydruki)
 • materiały pozłotnicze (szlagmetal, mikstion akrylowy, szelak - w ilości wymaganej do wykonania pozłoty na ikonie)
Materiały warsztatowe zostaną wysłane przesyłką kurierską (DPD) lub paczkomatem inPost (preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia) po dokonaniu wpłaty.

Koszt uczestnictwa: 830 zł
 
            Wypełnij formularz zgłoszenia
 

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  
  

ikona Jezusa Miłosiernego

warsztaty w trybie ZDALNYM

15 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line

prowadzenie indywidualne
 


Zapraszamy na warsztaty z ikoną Jezusa Miłosiernego
Ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47). 
Obraz Jezusa Miłosiernego powstał z woli samego Jezusa. Wraz z rozpowszechnieniem się orędzia o Bożym Miłosierdziu, które zostało przekazane przez siostrę Faustynę, wizerunek ten szybko stał się jednym z najpopularniejszych i otaczanych kultem obrazów Chrystusa w Kościele Katolickim. Malowanie obrazu Jezusa Miłosiernego nie tylko może pomóc na nowo, osobiście odkryć prawdę o Bożym Miłosierdziu ale także będzie realizacją polecenia Jezusa by przez malowanie tego obrazu nieść prawdę o Miłosierdziu innym. 


Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wymiarach 26 x 50 cm w oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego 

Warsztaty obejmą 15 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line. W rytmie cotygodniowym - lub ustalonym indywidualnie - prowadzący będzie udostępniał film instruktażowy z kolejnym etapem pracy. W trakcie tygodnia uczestnicy warsztatów będą mogli przesłać zdjęcia swojej pracy i ewentualne pytania by uzyskać korektę prowadzącego. Filmy instruktażowe zawierać będą wszystkie etapy pracy nad ikoną jak również wyjaśnienie zastosowanych technik malarskich, opis użytych pędzli, pigmentów, etc. Uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do filmów instruktażowych przez 12 miesięcy od rozpoczęcia warsztatów. 

Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2-stopniu ikonopisania
 
Materiały warsztatowe - zagruntowane podobrazie i wzorniki - zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty. Preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia.
 
Koszt uczestnictwa850 zł
  
 

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

Warsztaty zdalne poprowadzi: o.Mateusz Orłowski SJ
 
 
  
  * * * 
ikona Trójcy Świętej

warsztaty w trybie ZDALNYM

18 października 2022 - 31 stycznia 2023

16 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line

 


Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z ikoną Trójcy Świętej 
Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». Abraham poszedł więc spiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem. Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» - Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». Rzekł mu [jeden z nich]: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona Sara będzie miała wtedy syna». (Rdz 18, 1-10)

Inspirowana przekazem starotestamentalnym ikona Trójcy Świętej autorstwa Andrieja Rublowa cieszy się w Kościele Katolickim ogromnym uznaniem. Jest uważana zarówno za piękną jak i pełną duchowej głębi. Nie tylko zaprasza w głąb tajemnicy samej Trójcy ale także wyraża ideę jedności człowieka z Bogiem oraz jedność między ludźmi na wzór Trójcy Świętej. Każdy z nas jest zaproszony do włączenia się w relację z Trójcą, to dla nas bowiem zostawione jest wolne miejsce za stołem.  

Na warsztatach namalujemy ikonę Trójcy Świętej głównie w oparciu o ikonę Andrieja Rublowa. W trakcie pracy będziemy poznawać także jej historię, symbolikę i teologię. 


Warsztaty obejmą 16 filmów instruktażowych plus konsultacje on-line

W rytmie cotygodniowym prowadzący będzie udostępniał film instruktażowy z kolejnym etapem pracy. W trakcie tygodnia uczestnicy warsztatów będą mogli przesłać zdjęcia swojej pracy i ewentualne pytania by uzyskać korektę prowadzącego. Filmy instruktażowe zawierać będą wszystkie etapy pracy nad ikoną jak również wyjaśnienie zastosowanych technik malarskich, opis użytych pędzli, pigmentów, etc. Uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do filmów instruktażowych przez 12 miesięcy od rozpoczęcia warsztatów.  

Będziemy pracować w technice tempery jajowej na płaskich podobraziach o wymiarach 33 x 40 cm w oparciu o podlinnik przygotowany przez prowadzącego  

Zajęcia przeznaczone są dla osób po 2. stopniu ikonopisania. 

Materiały warsztatowe - zagruntowane podobrazie i wzorniki - zostaną wysłane przesyłką kurierską lub paczkomatem inPost po dokonaniu wpłaty. Preferowaną opcję należy wskazać w formularzu zgłoszenia.

Koszt uczestnictwa870 zł

 
 
Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.
  
Warsztaty zdalne poprowadzi: o. Mateusz Orłowski SJ


* * * 
Oblicze Chrystusa Pantokratora
kurs 1-stopnia
* oraz kurs 1-stopnia "PLUS" - Pantokrator w pół postaci

23 - 29 stycznia 2023

Dom Formacji Duchowej w KALISZU


Powstawanie ikony to proces malarsko-duchowy. Każda autentyczna ikona „zstępuje z góry”. Człowiek-ikonopis jest tylko „narzędziem” jej pojawienia się w świecie. Dlatego tygodniowe warsztaty można potraktować jak podróż duchową i osobiste rekolekcje.

Zapraszamy na tygodniowe warsztaty ikonopisania 1-go stopnia wprowadzające w duchowy i malarski świat ikony. Będą to zajęcia praktyczne połączone z codzienną modlitwą. Poznamy czym jest obraz sakralny na przykładzie ikony Oblicza Chrystusa w typie Pantokrator, stanowiącej źródło całej ikonografii chrześcijańskiej.

Celem tygodniowego spotkania jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o ikonie oraz nabycie praktycznych podstaw ikonopisarskiego warsztatu: poznanie techniki temperowej i nauka samodzielnego przygotowania farby z suchych pigmentów, poznanie elementów pozłotnictwa oraz nauka “pisania ikony” według zasad tradycyjnego warsztatu.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i posiadających już pewne doświadczenie ikonopisarskie. Owocem tygodniowego spotkania będzie wykonanie przez każdego uczestnika ikony Oblicza Chrystusa w technice tempery chudej na gruntowanym podobraziu drewnianym. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały warsztatowe.

* Osoby, które już wcześniej ukończyły kurs ikonopisania 1-stopnia w temacie Oblicza Chrystusa Pantokratora mogą wybrać opcję "PLUS", aby pracować podczas warsztatów nad ikoną półpostaciową Chrystusa Pantokratora (z błogosławieństwem i księga - według jednego z trzech zaprezentowanych wyzej wzorów.

Liczba miejsc na warsztatach: 20 (grupa minimalna 12)

Koszt uczestnictwa: 1700 zł (obejmuje materiały warsztatowe i pobyt w domu rekolekcyjnym - zakwaterowanie w pokoju 1-osobowym) 

            Wypełnij formularz zgłoszenia
  

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty 1000 zł na podane w e-mailu konto. Reszta do uregulowania na miejscu.

Warsztaty odbędą się w Domu Formacji Duchowej Księży Jezuitów, ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz.

Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 23 stycznia o godz. 15:00 i zakończą w niedzielę 29 stycznia obiadem o godz. 12:00.
  
Warsztaty poprowadzi: o. Jacek Wróbel SJ  
 


* * * 
Ikona Chrystusa Pantokratora
kurs 1-stopnia
  
październik - grudzień 2022

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

początek 1 października

 
 
Zapraszamy na semestralny sobotni kurs ikonopisania 1 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony. 

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony. 

Kurs obejmuje 6 sobót, zajęcia w godz. 9.00 - 17.00 
(z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć) 

Kalendarz spotkań: 

1 października, 15 października, 29 października, 12 listopada, 26 listopada, 10 grudnia 2022 r.Liczba miejsc na warsztatach: 18 (min. 13) 
Koszt: 900 zł

W ramach opłaty uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.


Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Urszula Klimowicz i Jolanta Wroczyńska  

  
 
* * * 
Partie cielesne w malarstwie ikonowym
część 1
   
wrzesień 2022 - styczeń 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
soboty w godz. 8:30-12:30 

początek 24 września
 
 
 

Zapraszamy na kurs „Partie cielesne w malarstwie ikonowym cz. 1” , który kontynuuje naukę rysunku, malarstwa i kompozycji według ikonograficznej stylistyki. Na warsztaty zapraszamy absolwentów poprzednich edycji kursu „Elementy draperii w ikonografii”.


Kurs obejmuje naukę rysunku i malowania partii cielesnych na ikonach, czyli stóp i dłoni w różnych ustawieniach, części twarzy, zaczynając od nosa, uszu, ust, oczu poprzez włosy i brody tak,  aby w drugiej części kursu samodzielnie malować twarze w różnych ujęciach, np.: en face, en trois quarts, z głową wyprostowaną i pochyloną oraz różnych postaci, np.: twarze kobiece, aniołów, twarz Emmanuela i Pana Jezusa, twarze młodzieńców i starców.


Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i  osiągnąć zamierzone efekty.


Warsztaty obejmą 12 spotkań, które odbywać się będą:

w soboty w godz. 8:30 - 12:30 w dniach:

24 września, 8, 29 października, 19, 26 listopada, 10, 17 grudnia 2022 r.,7, 14, 28 stycznia 2023 


w soboty  w godz. 13.00 - 17.00 w dniach:


15 października, 3 grudnia 2022 r

   

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 840 zł

W cenie kursu: 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.


Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

W przypadku, gdy obostrzenia sanitarne co do liczby uczestników będą nadal obowiązywać, grupa zostanie podzielona na dwa podzespoły pracujące osobno. Natomiast jeśli powodu sytuacji epidemiologicznej zajęcia  stacjonarne staną się niemożliwe, kurs będzie kontynuowany w formie online.

Prowadząca: Joanna Piaskowska

Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie,  w 2017 r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019 r. warsztatów ojca Antoniego Gunina,  kursu rysunku prowadzonego przez Teodorę Bozhikową, słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
 

* * * 
Elementy pejzażu w ikonografii
   
wrzesień 2022 - styczeń 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
soboty w godz. 13:00-17:00 

początek 24 września

 

Zapraszamy na kolejną edycję kursu „Elementy pejzażu w ikonografii”. Celem kursu jest nauka świadomej kompozycji, rysunku i pracy z kolorem przy opracowywaniu gór, wody, roślinności i elementów architektonicznych charakterystycznych dla malarstwa ikonowego. 

Podczas warsztatów malujemy temperą jajeczną, na wysokiej jakości papierze czerpanym.

Warsztat obejmuje naukę:
prowadzenia wszelkiego rodzaju linii pędzlem, zmieniania grubości linii w kierunku od jej początku do końca oraz w drugą stronę;  zakończania linii ostro lub prowadzenia do jej stopniowego zanikania,
nakładania tempery równą warstwą, w granicach konturu, bez szczelin, zacieków, i nagromadzeń farby i nieregularnych śladów pędzla – poznanie klasycznych technik „odborki” i „zaliwki”,
jako wstęp do opracowania góry, przedstawiania równoległościanu w klasycznym rzucie, pozwalającym widzieć jego trzy krawędzie,
nauka wyświetleń, rytmu i uzyskiwania kształtu przez wyświetlenie na przykładzie dachówek i kopuł,
rysowania gór w różnych ujęciach,
prowadzenia kaligraficznych linii przy okazji malowania roślinności,
graficznego przedstawiania rytmicznego ruchu fal,
przedstawiania takich akwenów, jak: morze zamknięte ze wszystkich stron z drobnymi falami,  źródło i potok z niego wypływający, wodospad, wiry i woda, opływająca wyspy i przylądki, meandrująca rzeka,
malowania prostych elementy architektonicznych i złożonych budowli spotykanych w kompozycjach ikonowych,

Warsztat stanowi także przygotowanie do późniejszego kursu, który będzie obejmować naukę malowania szat (szeroko pojętej draperii) w ikonografii. Kurs został opracowany w oparciu o metodę Iriny Gorbunowej-Lomax z Brukselskiej Szkoły Ikonografii dzięki uprzejmości siostry Mateuszy Drewniak z Atelier Św. Eliasza w Warszawie.

Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i  osiągnąć zamierzone efekty.Warsztaty obejmą 12 spotkań, które będą odbywać się w soboty w godz. 13:00 – 17:00 z  przerwą.


Terminy spotkań24 września, 8, 29 października, 5, 19, 26 listopada, 10, 17 grudnia 2022 r., 7, 14, 21, 28 stycznia 2023 r.


Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 840 zł

W cenie kursu: zestaw pigmentów, 4 sklejki  A4, 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.


Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

W przypadku, gdy obostrzenia sanitarne co do liczby uczestników będą nadal obowiązywać, grupa zostanie podzielona na dwa podzespoły pracujące osobno. Natomiast jeśli z powodu sytuacji epidemiologicznej dalsze prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej stanie się niemożliwe, kurs będzie kontynuowany w formie online.  

Warsztaty poprowadzi: Joanna Piaskowska

Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie,  w 2017r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019r. warsztatów ojca Antoniego Gunina,  kursu rysunku u Teodory Bozhikowej,  słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
 

 
* * * 
ikonograficznego
kurs 1-stopnia

listopad 2022  – luty 2023 


Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

poniedziałki w godz. 17:30-20:00

początek 7 listopada
 


Zapraszamy na kurs rysunku ikonograficznego 1 stopnia prowadzonego według metody wypracowanej przez mistrza Georga Kordisa. 


Celem proponowanego cyklu jest nabywanie przez uczestników umiejętności analizy i rozumienia określonych zasad proporcji i kompozycji, którymi rządzi się bizantyjski sposób przedstawiania postaci świętych i scen ikonograficznych, ukierunkowanych na naukę samodzielnego przygotowywania wzorników (podlinników) do poszczególnych ikon.


Zagadnienia poruszane w ramach kursu 1 stopnia:


 • podstawowe zasady rysunku bizantyjskiego
 • 
ćwiczenia detali, wyrabiające biegłość w rysowaniu
 • rysunek ogólny twarzy en face – podstawowe proporcje i techniki rysowania

 • rysunek ogólny twarzy w ujęciu 3/4 – podstawowe proporcje i techniki rysowania

 • zasady rysowania głowy Chrystusa, Matki Bożej, Anioła i świętych

 • ogólne zasady rysowania draperii 
 • samodzielne przygotowanie rysunku (podlinnika) Mandylionu 

Warsztaty będą się odbywały od 7 listopada 2022 r. do 13 lutego 2023 r. w rytmie cotygodniowym.

Terminarz spotkań: 7, 14, 21, 28 listopada; 5, 12 grudnia; 9, 16, 23, 30 stycznia; 6, 13 lutego 2023


Liczba miejsc na warsztatach: 12 (grupa minimalna 7)
Koszt: 520 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty prowadzi: Zenon Kozendra

Uczestnik warsztatów organizowanych przez Drogę Ikony oraz warsztatów rysunku i kompozycji prowadzonych przez Georga Kordisa.  
 
 
* * * 
Archanioł Michał 
Archistrateg Zastępów Niebiańskich
   
listopad 2022 - styczeń 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

piątek, w godz. 16:30-21-30; sobota, w godz. 10:00-18:00


początek 18 listopada

 
   „I nastąpiła walka w niebie: Michał i jego aniołowie mieli wałczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowiw, ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię; został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie”. (Ap 12,7-9).

   Archanioł Michał (hebr. Któż jak Bóg) uważany jest za najważniejszego z archaniołów. To on jako pierwszy wystąpił przeciwko szatanowi i zbuntowanym aniołom z okrzykiem: „Któż jak Bóg!” To archistrateg i dowódca zastępów niebiańskich. Stoi na straży pokoju i harmonii oraz dostępu do bram nieba. W starym Testamencie był obrońcą Izraela a w Nowym Testamencie - rzecznikiem Kościoła. Występuje w obronie ludzi przed siłami zła a w dzień powszechnego zmartwychwstania będzie prowadził zmarłych na Sąd Ostateczny, będzie też nadzorował „ważenie” ich dusz na szali sprawiedliwości. Jest więc Archanioł Michał aniołem sądu i sprawiedliwości. Archanioł Michał wyraża ideę zwycięstwa dobra nad złem, chrześcijaństwa nad pogaństwem. Jest on ognistym wojownikiem, księciem niebiańskiej armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa Bożego.

   Archanioł Michał „Archistrateg Zastępów Niebiańskich” przedstawiany jest jako rycerz w zbroi, ze skrzydłami, dosiadający skrzydlatego, ognistego rumaka. Unosząc się nad ziemią  włócznią godzi w symboliczne królestwo szatana. Trzyma w dłoni kadzielnicę i zamkniętą Księgę Życia oraz trąbę, której dźwięk oznajmia nadejście Sądu ostatecznego...

   Na tych warsztatach zajmiemy się medytacją ikonograficzną „Archanioła Michała Archistratega Zastępów Niebiańskich”. Zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną na temat tego przedstawiania.

   Zajęcia przeznaczone są dla osób po I i  II stopniu ikonopisania, które chcą doskonalić i pogłębiać swoje umiejętności, zyskać wiedzę na temat nowej symboliki i możliwość wspólnej pracy nad nad ikoną „Archanioła Michała Archistratega Zastępów niebiańskich”.


Będziemy pracować na podobraziach o wymiarach 40 cm na 30 cm.

Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

Warsztaty obejmą 4 spotkania weekendowe w systemie: piątek (16.30- 21.30) i sobota (10.00- 18.00 z przerwą obiadową)

Terminy spotkań : 18-19 listopada 2022, 2-3 grudnia 2022, 16-17 grudnia 2022, 6-7 stycznia 2023
 

Liczba miejsc na warsztatach: 10 (min. 6) 
Koszt: 880 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Joanna Zabagło  


  
* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
13 - 14 stycznia 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:30-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:30-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 420 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik

 
 
* * * 

Ikona Matki Bożej
kurs 2-stopnia
  
luty - kwiecień 2022

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

soboty w godz. 9:00 - 17:00
(początek 19 lutego)

 
 
Zapraszamy na  sobotni kurs ikonopisania 2 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą. Każdy uczestnik w ramach zajęć wykona jedną ikonę –  przedstawienie półpostaciowe Matki Bożej z dzieciątkiem w typie Eleusy lub Hodogetrii.

W ramach opłaty za kurs uczestnicy otrzymują podobrazie, uzupełniający zestaw pigmentów oraz materiały pozłotnicze. Prosimy przynieść na zajęcia podstawowy zestaw malarski z kursu 1-stopnia.

Kurs przeznaczony jest dla osób po 1-stopniu ikonopisania.

Warsztaty obejmą 6 sobót w godz. 9:00 - 17:00 (z godzinną przerwą na posiłek w trakcie zajęć).

Kalendarz spotkań: 28 stycznia; 4, 18 lutego; 4, 18 marca; 1 kwietnia 2023 r.


Liczba miejsc na warsztatach: 18 (min. 12) 
Koszt: 900 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Urszula Klimowicz i Jolanta Wroczyńska  
 
 
   
 * * * 

Elementy pejzażu w ikonografii
   
luty - czerwiec 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie

soboty w godz. 13:00-17:00 
(początek 18 lutego)

 

Zapraszamy na kolejną edycję kursu „Elementy pejzażu w ikonografii”. Celem kursu jest nauka świadomej kompozycji, rysunku i pracy z kolorem przy opracowywaniu gór, wody, roślinności i elementów architektonicznych charakterystycznych dla malarstwa ikonowego. 

Podczas warsztatów malujemy temperą jajeczną, na wysokiej jakości papierze czerpanym.

Warsztat obejmuje naukę:
prowadzenia wszelkiego rodzaju linii pędzlem, zmieniania grubości linii w kierunku od jej początku do końca oraz w drugą stronę;  zakończania linii ostro lub prowadzenia do jej stopniowego zanikania,
nakładania tempery równą warstwą, w granicach konturu, bez szczelin, zacieków, i nagromadzeń farby i nieregularnych śladów pędzla – poznanie klasycznych technik „odborki” i „zaliwki”,
jako wstęp do opracowania góry, przedstawiania równoległościanu w klasycznym rzucie, pozwalającym widzieć jego trzy krawędzie,
nauka wyświetleń, rytmu i uzyskiwania kształtu przez wyświetlenie na przykładzie dachówek i kopuł,
rysowania gór w różnych ujęciach,
prowadzenia kaligraficznych linii przy okazji malowania roślinności,
graficznego przedstawiania rytmicznego ruchu fal,
przedstawiania takich akwenów, jak: morze zamknięte ze wszystkich stron z drobnymi falami,  źródło i potok z niego wypływający, wodospad, wiry i woda, opływająca wyspy i przylądki, meandrująca rzeka,
malowania prostych elementy architektonicznych i złożonych budowli spotykanych w kompozycjach ikonowych,

Warsztat stanowi także przygotowanie do późniejszego kursu, który będzie obejmować naukę malowania szat (szeroko pojętej draperii) w ikonografii. Kurs został opracowany w oparciu o metodę Iriny Gorbunowej-Lomax z Brukselskiej Szkoły Ikonografii dzięki uprzejmości siostry Mateuszy Drewniak z Atelier Św. Eliasza w Warszawie.

Proszę mieć na uwadze, że oprócz ćwiczeń w czasie zajęć nieodzowna będzie systematyczna, samodzielna praca w domu – tylko pod tym warunkiem można opanować program i  osiągnąć zamierzone efekty.


Warsztaty obejmą 12 spotkań, które będą odbywać się w soboty w godz. 13.00 – 17.00 z  przerwą.


Terminy spotkań : 18, 25 lutego, 11, 18, 25 marca, 15, 22 kwietnia, 13, 27 maja,10, 17, 24 czerwca 2023 r.


Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany terminów w razie zaistnienia takiej konieczności.


Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 7)
Koszt: 840 zł

W cenie kursu: zestaw pigmentów, 4 sklejki  A4, 1 arkusz papieru czerpanego A2, taśma wodna, zestaw kolorowych wydruków, dostęp do pigmentów będących na wyposażeniu pracowni.


Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

W przypadku, gdy obostrzenia sanitarne co do liczby uczestników będą nadal obowiązywać, grupa zostanie podzielona na dwa podzespoły pracujące osobno. Natomiast jeśli z powodu sytuacji epidemiologicznej dalsze prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej stanie się niemożliwe, kurs będzie kontynuowany w formie online.  

Warsztaty poprowadzi: Joanna Piaskowska

Absolwentka Studiów Arteterapii APS, uczestniczka: w latach 2015 – 2017 kursów organizowanych przez warszawską pracownię Drogi Ikony, w latach 2017-2019 kursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Ecclesia w Krakowie,  w 2017r. warsztatów Teodourosa Papadoulosa, w 2019r. warsztatów ojca Antoniego Gunina,  kursu rysunku u Teodory Bozhikowej,  słuchaczka 4 letniego studium ikonograficznego w Atelier św. Eliasza w Warszawie.
 

 
* * * 

Chrystus „Oko, które nie śpi”


luty - kwiecień 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie-Mokotowie

piątek 16.30 - 21.30 i sobota 10.00- 18.00 
(początek 25 lutego)


 
Zapraszamy na weekendowe spotkania warsztatowe z ikoną Chrystus „Oko, które nie śpi”.
„Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię. On nie pozwoli zachwiać się twej nodze ani się zdrzemnie Ten, który cię strzeże. Oto nie zdrzemnie się ani nie zaśnie Ten, który czuwa nad Izraelem...” (Ps 121, 2-4)
”Zbawco, jako lew zasnąłeś w ciele, jako młode lwiątko powstajesz z martwych, odrzuciwszy cielesną starość” (Liturgia Jutrzni wielkiej soboty)

Ikona Chrystusa „Oko, które nie śpi” nazywana też „Niedrzemiące oko”wywodzi się z ikonografii bizantyjskiej i powstała w XIV wieku. Najstarsze wyobrażenie tego typu znajdują się na górze Athos w Grecji. Ikona trafiła na Ruś najprawdopodobniej w XV wieku gdzie rozpowszechniła się w XVI i XVII stuleciu.

Źródeł ikonograficznych wyobrażenia należy doszukiwać się w ikonografii Chrystusa Emmanuela, jak również sceny Zwiastowania. Obecność w ikonie Marii i Archanioła Gabriela stwarza analogię do wydarzeń z Nazaretu, kiedy mocą Ducha Świętego „Słowo stało się Ciałem”. Odniesienie do ikony Emmanuela podkreśla wypełnienie się uniwersalnej ekonomii zbawczej przez wcielenie przedwiecznego Słowa Boga. Teologiczną podbudowę ikony stanowią teksty biblijnych proroctw, psalmów jak również apokryficznych legend.

Na tych warsztatach zajmiemy się medytacją ikony Chrystusa „Oko, które nie śpi”. Zdobędziemy wiedzę teoretyczną i ikonograficzną.

Zajęcia przeznaczone są dla osób po II stopniu ikonopisania, które chcą doskonalić i pogłębiać swoje umiejętności, zyskać wiedzę na temat nowej symboliki i możliwość wspólnej pracy nad nad tym niezwykłym przedstawianiem.

Będziemy pracować na podobraziach 50 cm x 40 cm

Podobrazie zagruntowane i wyszlifowane płatne osobno. Podobrazie i złoto będzie można kupić bezpośrednio na warsztatach.

Warsztaty obejmą 5 spotkań weekendowych w systemie piątek 16.30 - 21.30 i sobota 10.00- 18.00 (z przerwą obiadową). 

Terminy spotkań :  
24- 25 lutego, 10-11 marca, 24-25 marca, 14-15 kwietnia, 28-29 kwietnia 2023
 
 
Liczba miejsc na warsztatach: 10 (grupa minimalna 6)
Koszt: 1100 zł zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia będą się odbywać w pracowni Drogi Ikony przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1 w Warszawie (Mokotów).

Warsztaty poprowadzi: Joanna Zabagło


 * * * 

Sgraffito na powierzchni złoconej
   
17 - 18 lutego 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze w technice Sgraffito.

Celem kursu jest poznanie tej zdobniczej techniki i próby jej wykorzystania w procesie tworzenia ikony. Była to technika popularna w okresie renesansu i baroku ale stosowano ją również w XIX wieku. Wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia ram.

Podczas pracy powstają subtelne, świetliste ornamenty w wyniku misternego wydrapywania obranego wzoru w kontrastującej kolorowej warstwie malarskiej położonej na złoconej powierzchni.

Warsztaty oparte są o dwie techniki: złocenia na pulment i wspomnianego wyżej sgraffito.
Warsztaty dedykowane są przede wszystkim dla osób, które chcą poznać drugą z technik. Dlatego dobrze byłoby gdyby uczestnicy mieli już pewne doświadczenie w złoceniu na pulment.

Złocenia wykonane podczas kursu będą na deskach lipowych z zaprawą kredowo-klejową.

Technika ta może być stosowana do zdobień w różnych partiach ikon:  tło, ramy, aureole.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 420 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik


* * * 

10 - 11 marca 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze w technice "na asyst"..

Asyst jest to dekoracja wykonana w formie złotych kresek na kolorowej podmalówce. Metoda ta jest często stosowana w malarstwie ikonowym. Zdobienia tego typu były wykonywane przy użyciu różnych technik i materiałów.

Na kursie uczestnicy mają możliwość poznania kilku metod zarówno historycznych jak i bardziej współczesnych. Niektóre z nich są  oparte na klejach i spoiwach pochodzenia naturalnego: wygotowane piwo (tzw. susło), guma arabska, czosnek inne na spoiwach czy klejach akrylowych (np.mixtion akrylowy). W jednych złote kreseczki wykonuje się złotą farbą z dodatkiem prawdziwego złota lub złota mineralnego w pozostałych na wcześniej położony klej kładziemy płatki złota.

Do wykonania takich zdobień potrzebne będą przede wszystkim dobre  cienkie pędzle sobolowe lub syntetyczne o ostrej końcówce. Metoda ta wymaga dużo cierpliwości i skupienia ale efekt końcowy powinien wynagrodzić poświęcony trud.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 420 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik 
* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
14 - 15 kwietnia 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 420 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik


* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
26 - 27 maja 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 420 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik


* * * 

Złocenie na pulment
w technice na mat i na poler
kurs 1, 2 i 3 stopnia
   
23 - 24 czerwca 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie
piątek w godz. 17:00-21:00; sobota w godz. 10:00-18:00

  

Warsztaty pozłotnicze pozwolą poznać technikę złocenia na pulment. Jest to technika tradycyjna, która pozwala wykonanie złoceń zarówno matowych jak i polerowanych. Połączenie jednych i drugich daje bardzo ciekawe, przestrzenne rezultaty.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty pozłotnicze:

1-stopnia: osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą metodą złocenia albo są początkujące. Celem kursu ma być zapoznanie się uczestników z materiałami, sposobem wykonania pulmentu i nakładania go na powierzchnie przeznaczone pod złocenia. Poza tym założeniem kursu jest zdobycie umiejętności posługiwania się narzędziami pozłotniczymi takimi jak: poduszka pozłotnicza, nóż do krojenia złota, pędzel transferowy oraz agat do polerowania złota. W konsekwencji kursanci wykonują złocenia wybranych przez siebie ikon. Złocenia te maja zawierać w sobie powierzchnie matowe i polerowane w postaci ornamentu z elementami puncowania.

2-stopnia: osoby, które ukończyły 1-stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment, wprowadzając w technikę wykonania ornamentów oraz ich pozłoceniu. Ornamenty te będą wykonywane w obrębie tła ikony, według zaproponowanych wzorów. Celem kursu ma być zapoznanie uczestników z zaawansowanymi technikami pozłotniczymi oraz posługiwania się potrzebnymi do tego narzędziami, w tym specjalistycznymi puncami pozłotniczymi.

3-stopnia: osoby, które ukończyły 1 i  2 -stopień warsztatów pozłotniczych bądź miały styczność z metodą złocenia na pulment. Podobnie jak na 2 stopniu będą wykonywane ornamenty w obrębie tła ikony. Będą to ornamenty wgłębne, rzeźbione przy użyciu różnych dłut. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się również z łączeniami różnego koloru złota.Podczas zajęć uczestnicy będą mogli korzystać z profesjonalnych narzędzi pozłotniczych.

Złoto i zagruntowane podobrazia, stosowane podczas zajęć, będzie można zakupić osobno w pracowni


Zajęcia odbywać się będą: w piątek w godz. 17:00-21:00; w sobotę w godz. 10:00-18:00

Liczba miejsc na warsztatach: 11 (grupa minimalna 6)
Koszt: 420 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia odbywać się będą w pracowni Drogi Ikony w Warszawie (Mokotów) przy Parafii św. Szczepana, ul. św. Szczepana 1.

Warsztaty poprowadzi: Gabriela Janik* * * 

Oblicze Chrystusa "Mandylion"
kurs 1-stopnia

marzec – maj 2023

Pracownia Drogi Ikony w Warszawie-Pradze

piątki 17:30 - 21:00; soboty 9:00 - 17:30
(początek 10 marca)
 
 
Zapraszamy na semestralny sobotni kurs ikonopisania 1 stopnia. Będą to zajęcia praktyczne i teoretyczne połączone z modlitwą, wprowadzające w duchowy świat ikony. 

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z praktycznymi podstawami warsztatu ikonopisarskiego: przygotowaniem farby temperowej wg tradycyjnych metod, elementami pozłotnictwa, i praktyką pisania ikony. 

Uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne materiały do wykonania jednej ikony.


Warsztaty w systemie: 
piątek w godz. 17:30 - 21:00 i sobota w godz. 9:00 - 17:30 (z godzinną przerwą na posiłek)

Kalendarz spotkań: 10-11 marca, 24-25 marca, 14-15 kwietnia, 12-13 maja 2023 r.
 

Liczba miejsc na warsztatach: 18 (grupa minimalna 12)
Koszt: 900 zł

Zainteresowani proszeni są o pobranie i elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go e-mailem na adres: info.drogaikony@gmail.com


Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia kandydaci będą poproszeni o dokonanie przedpłaty na podane w mailu konto. 

Zajęcia będą się odbywać w salach parafii księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12 (Warszawa Praga).

Warsztaty poprowadzą: Urszula Klimowicz i Ewa Krygiel

 
 
* * *  
w technice tempery:
“Madonny Dawnych Mistrzów”
 
Matka Boża z ołtarza w Gandawie 
(XV w.) 

15 października - 17 grudnia 2022
 
soboty, w godz. 9:00 - 15:30

UWAGA! Miejsce warsztatów: 
Parafia Księży Pallotynów: ul. Przybyszewskiego 30; 60-357 Poznań
 


Serdecznie zapraszamy na semestralne warsztaty malarstwa tablicowego z cyklu "Madonny Dawnych Mistrzów" w technice tempery jajecznej.

Tym razem zajmiemy się malowaniem kopii fragmentu obrazu braci Huberta i Jana van Eyck pt. Ołtarz Gandawski lub Adoracja Mistycznego Baranka. Najświętsza Maryja Panna namalowana jest w płytkiej przestrzeni ograniczonej kotarą. Szaty oddane są z niezwykłą precyzją. Materiały haftowane są złotem, obszyte wstęgami skrzącymi się od klejnotów. Wszystko namalowane jest w sposób realistyczny i drobiazgowy.

Będziemy starali się w równie realistyczny sposób oddać charakter przedstawionej postaci. Dokładnie i z dbałością namalować perły, kamienie, tkaniny a także złote elementy. Ważne będzie subtelne i drobiazgowe namalowanie długich włosów Maryi i całej twarzy.
 
Ołtarz Gandawski znajduje się w Katedrze Św. Bawona. Van Eyck wykonując to dzieło stosował zarówno farby temperowe, jak i olejne. Był prekursorem w tej dziedzinie. 

Będziemy pracować na podobraziach o wym. 21 x 30 cm (uczestnicy otrzymają je w ramach opłaty za zajęcia). 
 

Do wzięcia udziały warsztatach wymagane jest posiadanie podstawowego zestawu do malarstwa temperowego (np. zestaw do ikonopisania) *, tj. 2-3 pędzle z włosia naturalnego, najlepiej sobolowego (kolinsky), podstawowe pigmenty, moździerz ceramiczny, plastikowa paleta malarska.

* Podstawowy zestaw malarski będzie można nabyć dodatkowo w pracowni w cenie 250 zł (3 pędzle okrągłe z włosia naturalnego kolinsky, 1 pędzel płaski syntetyczny, 16 suchych pigmentów, moździerz ceramiczny, rylec, 2 pipety, plastikowa paleta malarska)

Zajęcia składać się będą z 6 spotkań, w soboty w godz. 9:00-15:30 (z półgodzinną przerwą).

Kalendarz spotkań: 
15 i 22 października
5 i 19 listopada
3 i 17 grudnia

Liczba miejsc na warsztatach: 12 (grupa minim. 7)
Koszt880 zł

 

Po otrzymaniu maila potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia, kandydaci będą poproszeni o dokonanie wpłaty na podane w e-mailu konto.

UWAGA! Ze względu na remonty prowadzone w Pracowni zajęcia odbędą się w adaptowanej pracowni przy parafii Księży Pallotynów: ul. Przybyszewskiego 30; 60-357 Poznań (wjazd na parking wewnętrzny od ul. Opalenickiej i Zbyszczyńskiej).

Warsztaty poprowadzi: Halina Sobolewska 
  
 
   
* * *  
 
w Czerwińsku nad Wisłą

6 - 16 sierpnia 2022
  
 

Zapraszamy na IX letni Plener ikonopisarski Drogi Ikony. Rozpocznie się obiadem 6 sierpnia i kończy śniadaniem 16 sierpnia. 

Pracujemy i mieszkamy w zespole klasztornym z XII wieku w gościnie u Ojców Salezjanów pod opieką Matki Bożej Czerwińskiej. Standard turystyczny: noclegi w pokojach kilkuosobowych, do dyspozycji łóżko, koc i poduszka – polecamy zabranie śpiworów lub pościeli; łazienki i prysznice wspólne. Kuchnia klasztorna serwuje trzy posiłki dziennie, a w kawiarence mamy kawę i herbatę. 

Dojazd oraz deski, materiały pozłotnicze, malarskie, pigmenty, pędzle etc.– we własnym zakresie. 
Zapewniamy  medium do tempery, miłą atmosferę do pracy oraz dzielenie się wiedzą i umiejętnościami.

Temat: „Maryja Matka Boża” z okazji Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka 
szczegóły: https://deon24.com/2022/01/02/papiez-franciszek-zawierzamy-nowy-rok-2022-maryi-matce-bozej/

Zapisy wysyłając e-mail na adres: info.drogaikony@gmail.com

Koszt: 1000 zł 

Wpłata zaliczki 100 PLN  w terminie podanym w mailu. 
Zaliczka jest rezerwacją miejsca na plenerze, stanowi opłatę za pierwszą dobę i nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z udziału w plenerze.

Czerwińsk nad Wisłą – dawne opactwo Kanoników Regularnych to mało znane cudowne miejsce, które uzyskało tytuł „Pomnika Historii” i odzyskało – utracone po powstaniu styczniowym – prawa miejskie. Położone na uboczu, przy drodze z Warszawy do Płocka, stanowi piękne i doskonałe miejsce do twórczej pracy i wypoczynku. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – znajdujące się na polskiej drodze św. Jakuba – odwiedzane jest przez pielgrzymki ze względu na słynną ikonę Matki Bożej Czerwińskiej oraz ciekawe zbiory pamiątek misyjnych Salezjanów. Co roku, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Matki Bożej odbywają się tu dożynki dekanalne i odpust parafialny, a w przeddzień wieczorem uliczkami Czerwińska przechodzi tradycyjna procesja z obrazem MB Czerwińskiej. Codziennie można uczestniczyć w Mszy św. w Bazylice, a na indywidualną modlitwę mamy klasztorną kaplicę MB Ostrobramskiej.

Zapraszamy do wspólnego doświadczenia modlitwy i pracy w gronie pasjonatów.
15 sierpnia zorganizujemy wystawę naszych prac.