czwartek, 8 marca 2012

Wiktor Downar - ikonopisiec z Mińska

Wiktor Downar, ikonopisiec z Mińska na Białorusi, jest twórcą pracowni Ikonique, wraz z którą wykonał ogromną ilości ikonograficznych realizacji - w tym również we wschodniej Polsce. Jest twórcą polichromii na suchym i mokrym tynku, ikon tablicowych oraz mozaik ściennych, które zdobią wiele kościołów prawosławnych na Białorusi. Wiktora wraz z żoną Natalią gościliśmy podczas zeszłorocznych III Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy, podczas których wykonali monumentalną ikonę św. Proroka Eliasza.

Najnowszy (lutowy) numer Przeglądu Prawosławnego przybliża postać tego jednego z najznakomitszych współczesnych ikonopisów. W wywiadzie udzielonym czasopismu, Artysta opowiada o korzeniach ikony białoruskiej a także o własnych duchowych i artystycznych doświadczeniach związanych z działalnością ikonopisarską w wielu miejscach Europy.

Kliknij na zdjęcie aby przejść do wywiadu

Wiktor Downar przy pracy (fot. z archiw. artysty)
  

Na osobistym profilu Wiktora Downara na facebooku można obejrzeć wiele ikon wykonanych  przez pracownię Ikonique zrealizowanych w różnych technikach malarskich i mozaikowych.


(źródło: Katarzyna Jakubowska-Krawczyk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.