poniedziałek, 5 marca 2012

Ex Oriente Lux - Etiopia, po raz siódmy

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka audycji Radia Watykańskiego "Ex Oriente Lux" poświęconej Etiopii autorstwa o. Rafała Zarzecznego SJ oraz do obejrzenia zdjęć Anny Przybycińskiej z cyklu "Etiopia okiem i sercem widziana".Etiopia okiem i sercem widziana:
Królewski syn i Arka Przymierza

Miasto Axum, położone na wysokości ok. 230 m n.p.m., zostało założone w V w p.n.e. przez plemiona z Arabii. Od I do IX w pełniło funkcję stolicy państwa etiopskiego, a po jego upadku pozostało ważnym ośrodkiem religijnym kraju. Niestety po najazdach muzułmańskich z XVI w nie odzyskało dawnego znaczenia. O dawnej świetności i znaczeniu przypominają tylko resztki towarów przynoszonych przez luksusowe karawany z terenów morza Śródziemnego i Czarnego (np. szklane naczynia z okolic dzisiejszej Kolonii, monety, urny grzebalne w kształcie głów) i ruiny pałacu namiestnika sabejskiego, gdzie szacowano ich wartość.

W Axum koronowali się cesarze, mieszkała elita dostojników państwowych i kościelnych. Do dziś w skarbcu można oglądać korony koronacyjne m.in. króla Fasilidesa i jego żony, złoty krzyż z wyobrażeniem św. Trójcy oraz ręcznie przepisywane i malowane na pergaminie księgi. Zadziwiają zarówno cenne skarby, jak i miejsce ich przechowywania – metalowa skrzynia, zamykana na kłódkę i otwierana jak … zwykły stragan.

Ale tego dnia uwagę przykuli licznie zebrani kapłani - w ozdobnych, wielobarwnych szatach, „koronach” na głowie, z parasolami i misternymi krzyżami procesyjnymi w rękach. Gdy przechodzą z nowoczesnej katedry do kaplicy, wyglądają jak Trzej Królowie ze wschodu podążający za gwiazdą na spotkanie Nowonarodzonego Pana. Zgromadziła ich tu uroczystość z udziałem Abuny Paulosa (zwierzchnika kościoła etiopskiego) i związana z największym skarbem Etiopii – świętym Tabotem, czyli Arką Przymierza. Skąd Arka Przymierza w Etiopii? Według legendy opisanej w Księdze Królów „Kebra Negast” królowa Saby – Makeda przebywając w Jerozolimie została podstępnie uwiedziona przez króla Salomona i miała z nim syna o imieniu Menelik. Gdy chłopiec dorósł odwiedził swojego ojca, a wracając zabrał i przywiózł do Etiopii święty Tabot.

Według badań jest to drewniana, rzeźbiona skrzynia, która ok. V w. p.n.e., a więc w czasach późniejszych niż królowa Saby i Salomon, trafiła najpierw nad jezioro Tana, a po kolejnych ośmiu wiekach do Axum. To tak ważna i cenna relikwia, że jej kopię musi posiadać każdy konsekrowany kościół. Cesarz Hajle Selassje w 1965 r. wybudował specjalnie dla niej kaplicę z szarego granitu. Arki nie można oglądać. Pilnie strzegą jej mnisi, a główny strażnik wyznacza imiennie na łożu śmierci swojego następcę.

Nie jest to jedyne miejsce niedostępne dla wszystkich. Do tzw. starej katedry, wybudowanej w 1635 r. przez cesarza Fasilidesa na ruinach kościoła z IV w. i paradoksalnie pod wezwaniem Matki Bożej z Syjonu, do dziś nie mogą wchodzić kobiety.

Kliknij na zdjęcie aby obejrzeć pokaz
 

 ==> Przeczytaj i posłuchaj więcej o Etiopi

(Opis i zdjęcia: Anna Przybycińska)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.