poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Warsztaty "Kaligrafia w ikonografii"

W czerwcu 2021 r. w warszawskiej pracowni Drogi Ikony zakończył się kurs „Elementy kaligrafii i kompozycji tekstu w malarstwie ikonowym”. Jego celem było zapoznanie się z zasadami tworzenia podpisów na ikonach i z zasadami kompozycji tekstu pojawiającego się na księgach (kodeksach i  zwojach) w malarstwie ikonowym.   

 

Szczególną uwagę zwróciliśmy na podpisy na ikonach Matki Bożej i Pana Jezusa. Opracowaliśmy je przy użyciu różnych krojów liter, poznaliśmy ich znaczenie i sposoby  aranżacji na obrazie.

Kolejne zajęcia były poświęcone kompozycji testu na księdze mającej postać zwoju i kodeksu. Zajęcia polegały nie tyle na kopiowaniu istniejących wzorów, co na samodzielnym wyborze tekstu i jego zaaranżowaniu. Zajęciom towarzyszyły wykłady na temat tradycyjnych języków liturgicznych: starogreckiego, cerkiewnosłowiańskiego i łaciny, z naciskiem na poznanie liter i pojawiających się podpisów na ikonach oraz charakterystycznych skrótów i czcionek.

Relacje uczestników:


"Miałam to niezwykłe szczęście drugi raz w życiu uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Joannę Piaskowską. Podobnie jak w przypadku kursu o pejzażu, byłam pod wielkim wrażeniem przygotowanych warsztatów, precyzyjnej wiedzy nam przekazywanej, troski i zaangażowania naszej nauczycielki. Każda lekcja obfitowała zarówno w bogaty materiał teoretyczny okraszony ciekawą prezentacją oraz w część praktyczną, która pozwalała nam nabyć wprawy w samodzielnym pisaniu liter na papierze czerpanym.

 
Myślę, że kurs kaligrafii niósł ze sobą wiele wyzwań, gdyż nie jest łatwo umiejętnie i harmonijnie zawrzeć odpowiedni napis na ikonie, a co dopiero namalować cały zwój czy otwartą księgę. Na szczęście cenne objaśnienia i wskazówki Joasi pozwalały przełamać obawę przed pisaniem liter i dzielnie ćwiczyć trudną sztukę pięknego podpisywania ikon.

Zajęcia były niezwykle rozwijające i uświadomiły nam jak bardzo ważny jest napis na ikonie i jak istotny element stanowi w kompozycji całej ikony, jak bardzo może ikonę ozdobić i ubogacić albo pozbawić należnego blasku. Szczególnie pomocne były prezentowane przez Joasię przykłady ikon ze szczególnym uwzględnieniem jakości podpisów na nich."

„ (...) Największą trudność stanowiła sama kaligrafia, a dokładniej zastosowanie w konkretnej sytuacji. Np. wpisanie określonego tekstu, zgodnie z zasadami, w „księgę”. Ale trudności na jakie napotkałam nie zniechęciły mnie w najmniejszym stopniu.Pani Joanna na przykładach w bardzo przystępny sposób pokazała, jak opis ikony wpływa na jej odbiór, piękno. Jestem zachwycona, że wyczuliła mnie na ten aspekt.”

" Bardzo cenna rzeczą było wykonanie tekstu na zwoju i otwartej  Biblii oraz wszystkie informacje dotyczące zasad umieszczania tekstu na ikonie. (...) Na pewno trzeba dużo ćwiczyć pisania literek w domu.”

Tekst i foto: Joanna Piaskowska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.