środa, 31 stycznia 2018

Chrystus Emmanuel - relacja z warsztatów

W dniach od 3 XI 2017 r. do 17 XII 2017 r., przez 4 weekendy, w liturgicznym okresie Adwentu, w warszawskiej pracowni Drogi Ikony przy parafii św. Szczepana odbyły się tematyczne warsztaty  ikonopisania zatytułowane „ Chrystus Emmanuel”. W zajęciach prowadzonych przez Joannę Zabagło wzięło udział osiem osób.


Emmanuel znaczy „Bóg z nami”. Jest to symboliczne imię Mesjasza, którego narodziny z Niewiasty zapowiedział prorok Izajasz jako znak opieki Bożej nad ludem wybranym (Iz 7,14). W Nowym Testamencie wypełnienie tego proroctwa, odniesionego do Chrystusa, zapowiedział Anioł, który objawił się Józefowi we śnie, by wyjaśnić: „Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadadzą imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od Jego grzechów”. A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie, powiedziane przez proroka: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami” (Mt 1, 20-23). W Nowym Testamencie Emmanuel to jednak imię szczególne, symboliczne. Nie jest ono jakimś drugim czy dodatkowym imieniem, lecz nazwaniem tajemnicy objawiającej się w Jezusie: ”z nami Bóg”. W osobie i działalności Jezusa odkrywamy nie tylko Jego związek z Bogiem, ale także relację Boga do nas. Ewangelia Mateusza uwydatnia tę prawdę o naszej bliskości do Boga w Jezusie Emmanuelu.


Z powyższym słowem zapoznaliśmy się na początku naszych warsztatów. Spotkanie z tematem „Chrystusa Emmanuela” było wspaniałą formą twórczego, refleksyjnego i radosnego przeżycia Adwentu '2017 r. Spotkania poświęcone takiemu przedstawieniu były dla mnie, a myślę że i dla pozostałych uczestniczek, wspaniałym czasem przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia.

Na oryginalnym podobraziu w kształcie koła o średnicy 35 cm miał powstać pół postaciowy wizerunek Jezusa Emmanuela. Prowadząca nas Joanna przybliżyła nam to przedstawienie. Poprzez materiały dotyczące tematu można było również i w domu utrwalać tę wiedzę a także móc do tego jeszcze kiedyś powrócić.

Modlitwy z Iz 11,1-10 (Przyjście Mesjasza, Króla Sprawiedliwego) oraz z Ps 46, 8.12 ( Bóg jest naszą mocą) były bezcenną pomocą w powstawaniu ikony.


Z czterech kolorowych propozycji trzeba było wybrać do pracy ten najbliższy sercu. Po wyrysowaniu własnych podlinników, z bezcenną korektą Joanny, miałyśmy jeden trudny etap za sobą. Następne etapy też nie były łatwe, ale bardzo ciekawe i pobudzające do dalszej pracy. Wsparcie Joanny, Jej pomoc przy odnalezieniu wymarzonego koloru przy tak delikatnym temacie dawało ogromną radość z powstających ikon. Podczas ostatniego weekendu zajęć żałowałyśmy, że już ostatni raz spotykamy się przy pracy z ikoną Chrystusa Emmanuela. "Dopieszczająca" praca została nam zadana do domu. Niewypowiedziana radość rozpierała serce, że Dzieciątko Boże na ikonie zagości w naszym progach na święta Bożego Narodzenia w roku 2017.

Pan Zastępów jest z nami 
Bóg Jakuba jest dla nas obroną 
(Ps 46,8.12)
(Jola)


*  *  *

Na foto relacje z warsztatów zapraszamy do naszej galerii na facebooku.

Kliknij na poniższe zdjęcie

  


fot. Joanna Zabagło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.