poniedziałek, 19 czerwca 2017

Wystawa w Drohiczynie

W dniu 10 czerwca 2017 w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie rozpoczęła się wystawa ikon z pracowni Droga Ikony zatytułowana "Idźcie i głoście ".

Podobnie jak Biblia przez czytanie Słowa prowadzi do poznania Boga i dzieła Zbawienia człowieka, ikona czyni to przez swoją kompozycję, kształty i kolor.
 
Ikony ułożono w kolejności chronologicznej zapisanej w Piśmie Świętym. Od Starotestamentowych przedstawień Trójcy Świętej pod postacią Aniołów nawiedzających Abrahama i Mojżesza przy krzewie gorejącym, przez objawienie Syna Bożego w ludzkiej postaci (ikony Zwiastowania, Narodzenia, Chrztu w Jordanie i Przemienienia) i nauczanie (ikony Chrystusa Pantokratora i Dobrego Pasterza) dochodzimy do dzieła odkupienia (ikony Ukrzyżowania, Nie płacz po mnie Matko) ukoronowanego zmartwychwstaniem Chrystusa (ikony Zstąpienia do otchłani i Noli me tangere). Dalej prowadzą nas już Apostołowie (Piotr i Paweł, Juda Tadeusz) i wyznawcy (św. Mikołaj i Grzegorz) wraz z przewodzącą im Bogurodzicą Maryją.

Choć wystawa jest kameralna, jej głębię duchową można długo rozważać.
Ciekawostką jest, iż sala w której prezentowane są ikony będzie przeznaczona na stałą wystawę poświęconą unitom zachodniego Podlasia. Warto więc wrócić za jakiś czas i zobaczyć dziedzictwo naszych braci obrządku wschodniego.

Wystawa ikon potrwa do 31 sierpnia 2017 r.

O wystawie napisała także lokalna gazeta drohiczyńska. Z ich relacją można zapoznać się pod linkiem: http://drohiczynska.pl/aktualnosci/idzcie-i-gloscie-wystawa-ikon-wspolczesnych/


Tekst i foto Anna Przybycińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.