piątek, 12 sierpnia 2016

Z ikonami na Światowe Dni Młodzieży

Nasza warszawska pracownia włączyła się w Światowe Dni Młodzieży poprzez zorganizowanie wystawy ikon dla młodzieży, która przyjechała do parafii św. Szczepana Pierwszego Męczennika na warszawskim Mokotowie. Przez kilka dni, w ramach Dni w Diecezjach, nasza parafia gościła pielgrzymów z Rosji, USA i Chile. Powitani zostali serdecznie przez Księdza Proboszcza, a członkowie wspólnot parafialnych przygotowali dla nich bogaty program pobytu. Jednak najważniejsza w tym wszystkim była radość spotkania – wspólne modlitwy, wycieczki, zawody sportowe i piknik parafialny; spotkania we wspólnocie Kościoła jak w jednej rodzinie.

Zanim pielgrzymi wyruszyli do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem mieliśmy przyjemność gościć ich w naszej pracowni, w której w tym czasie odbywały się warsztaty ikonopisania w temacie Chrystusa Pantokratora. Młodzież miała okazję przyjrzeć się tradycyjnej pracy nad ikoną oraz zobaczyć wystawę, która specjalnie dla nich została zaprezentowana na kościelnym chórze.
 


Na wystawie zebraliśmy kilkadziesiąt ikon, które powstały podczas trzyletnich medytacji ikonograficznych, będących przygotowaniem do Roku Jubileuszowego z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Chcieliśmy w taki sposób, właściwy dla naszego środowiska twórczego, wypełnić zadanie „pójścia i głoszenia Ewangelii”. Spośród wykonanych prac wybrane zostały różne przedstawienia Chrystusa, Matki Bożej i Świętych Pańskich oraz powstałe w czasie warsztatów tematycznych ikony św. Jana Chrzciciela i Jezusa Miłosiernego.

Zwłaszcza grupa pielgrzymów z Biereznik w Rosji zafascynowana była naszymi ikonami i podjęła rozmowę z ich twórcami. Oprowadzający po wystawie wyjaśniali znaczenie poszczególnych przedstawień i opowiadali o technice ikonograficznej. Szczególną uwagę zwróciła znana pielgrzymom ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” – będąca jednym z symboli Światowych Dni Młodzieży. Jej autor, Krzysztof, w chwili wzruszenia zdjął ikonę ze sztalugi i wręczył ks. Erichowi na pamiątkę tego spotkania. I jeszcze jedna ikona, Matka Boża „Znak”, wykonana przez Agnieszkę, została podarowana młodemu pielgrzymowi spod Uralu.
 


Organizując wystawy ikon, pragniemy dzielić się z innymi radością tworzenia, podejmowanego przez nasz środowisko jako świadectwo wiary przeżywanej w wymiarze sztuki. Żywimy w ten sposób nadzieję, że nasze prace udostępniane w przestrzeniach sakralnych i nie tylko, będą zachęcały odwiedzających do kontemplacji i modlitwy. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że wykonane w naszej pracowni ikony Bogarodzicy będą służyły modlitwie parafianom z dalekich Biereznik.

W kontekście naszego spotkania z pielgrzymami przypominają się słowa świętego Jana Pawła II z orędzia na Światowy Dzień Młodzieży w 2003 roku: „Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem, Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy. (…) Wiedzcie jednak, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteśmy sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością”.  Tekst Jolanta Wroczyńska
Zdjęcia Joanna Zabagło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.