środa, 1 czerwca 2016

Ikona Chrztu Pańskiego - relacja z warsztatów

Od grudnia 2015 do marca 2016 r. w naszej warszawskiej pracowni odbyły się warsztaty  ikonopisania w temacie "Chrzest Pański" prowadzone przez ks. Mateusza Orłowskiego SJ. Poniżej dzielimy się osobistą relacją jednego z uczestników.
Mój udział w warsztatach poświęconych ikonie Chrztu Pańskiego okazał się (jak to zwykle bywa) bardziej owocny niż się spodziewałem. Na warsztaty zgłosiłem się z dwóch powodów. Po pierwsze uznałem, że ten temat jest bardzo ciekawy i wartościowy duchowo – jednym słowem dobre rekolekcje, a po drugie dość trudny artystycznie – nowe elementy krajobrazu takie jak woda i stworzenia ją zamieszkujące. Podczas zajęć dużo czasu poświęcaliśmy nie tylko pisaniu ikon na desce, ale też wprawkom ułatwiającym nam później budowę krajobrazu. Jestem pewien, że nie tylko mi, ale wszystkim uczestnikom będzie to bardzo przydatne w przyszłości również podczas pisania innych ikon. Wprawkom malarskim towarzyszyła refleksja, pytania o znaczenie i teologię poszczególnych elementów. Każdemu z elementów poświęciliśmy sporo czasu i uwagi. Poszczególne tematy zgłębialiśmy na tyle głęboko, że towarzyszyły im dyskusję, np. na temat sierści użytej w szacie Jana Chrzciciela, gatunku ryb pływających w Jordanie czy siekiery przyłożonej do pnia drzewa. Pozornie duża ilość czasu podczas warsztatów okazała się jednak niewytaczająca. Wszyscy musieliśmy „odrabiać lekcje” w domu, a ikony i tak nie zostały w dostatecznym stopniu wykończone.
W czasie trwania warsztatów temat Chrztu Pańskiego „krążył” wokół mnie. Wydawać się mogło, że przypadkowo napotykałem artykuły, programy w TV dotyczące bezpośrednio lub pośrednio Chrztu naszego Pana. Warsztaty były zatem nie tylko studium konkretnej ikony ale drogą swego rodzaju duchową drogą - Drogą Ikony. Jest to daleka droga – nie ma końca, nikt nie może powiedzieć, że doszedł do już do celu. Idąc nią, ciągle uczymy się czegoś nowego, doskonalimy warsztat, ale też nieustannie widzimy nasze braki. Czy jest to droga dla każdego? Z pewnością nie, ale wydaje mi się, że każdy powinien chociaż spróbować aby przeżyć wielką przygodę duchową. Chciałem bardzo podziękować w pierwszej kolejności prowadzącemu warsztaty Mateuszowi Orłowskiemu SJ, za wysiłek włożony w przygotowanie oraz prowadzenie zajęć, cenne uwagi i porady, a także cierpliwość do nas. Podziękowania należą się także wszystkim uczestnikom za wzajemne ubogacanie się podczas rozmów, pomocne porady i wymianę doświadczeń.  (Uczestnik warsztatów)

Do obejrzenia fotorelacji z warsztatów zapraszam do naszej galerii foto na facebooku

Kliknij na poniższe zdjęcie:
 
https://www.facebook.com/drogaikony/photos/?tab=album&album_id=798253773607424fot. Mateusz Orłowski SJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.