piątek, 18 grudnia 2015

Blaski Bułgarii cz.5

Zapraszamy do mini cyklu foto-reportażowego Anny Przybycińskiej "Blaski Bułgarii",  w którym autorka poprowadzi nas przez jej miejsca sakralne i piękne zakątki natury.


Bułgarski Jan Chrzciciel


Kolejny półwysep w Bułgarii i mamy kolejne historyczne miasto – Sozopol (historyczna grecka Apolonia). I tym razem od lądu oddziela je wysoki kamienny mur rozbudowywany w kolejnych wiekach przez mieszkańców. Tuż obok lokalnego muzeum można oglądać kamienne kotwice – kanciasto ciosane kamienie z otworami na liny. Zabudowa Sozopolu przypomina Nesebyr. Dwupoziomowe kamienno-drewniane domy, urokliwe kościółki (np. wbudowany w zbocze kościół Matki Bożej z pięknie rzeźbioną konstrukcją ikonostasu), przeplatają się z ruinami starych budowli.
 W cerkwi św. Cyryla i Metodego znajdują się niezwykłe relikwie. W czasie prac archeologicznych na pobliskiej wyspie św. Jana w zespole klasztornym, którego początki sięgają V w., znaleziono w 2010 roku niewielki sarkofag z kośćmi ręki i głowy. Obok sarkofagu zachowała się skrzynka z inskrypcją wskazującą na św. Jana Chrzciciela. Badania naukowe potwierdziły, że kości pochodzą z I w. n.e. z Bliskiego Wschodu. Uznano je za relikwie św. Jana Chrzciciela i udostępniono do kultu wiernych.
 Pobliskie główne miasto – Burgas (greckie Pirgos) - to  znany ośrodek miejski i przemysłowy, oraz miejsce przejazdowe dla osób udających się na wypoczynek do nadmorskich kurortów np. Słonecznego Brzegu.  Znajduje się tu m.in. kościół katolicki, w którym pracują polscy kapłani oraz kościół ormiański z pomnikiem upamiętniającym ludobójstwo Ormian, którego setna rocznica jest obchodzona w bieżącym roku. Z kolei w parku, nad brzegiem morza stoi pomnik Adama Mickiewicza, który mieszkał tu przez kilka miesięcy w 1855 roku.


Aby obejrzeć fotorelację kliknij na zdjęcia: 

Sozopol
https://picasaweb.google.com/108989962704823378580/B5Sozopol#

Burgas
https://picasaweb.google.com/108989962704823378580/B5Burgas#

 
Tekst i zdjęcia Anna Przybycińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.