piątek, 4 grudnia 2015

Blaski Bułgarii cz.3

Zapraszamy do mini cyklu foto-reportażowego Anny Przybycińskiej "Blaski Bułgarii",  w którym autorka poprowadzi nas przez jej miejsca sakralne i piękne zakątki natury.


Morska stolica


10-go listopada 1444 roku wojska chrześcijańskie pod dowództwem króla Węgier i Polski Władysława III poniosła klęskę w bitwie z wojskami tureckimi Murada II. Król Polski zginął, ale ciała jego nie odnaleziono. Stało się to przyczyną późniejszych domysłów i spekulacji.  Dopiero 3 lata po śmierci króla wybrano jego następcę na tron Polski.

Wydarzenia, o których mówimy, miały miejsce pod Warną. Obecnie jest to trzecie, co do wielkości, miasto Bułgarii, nazywane „morską stolicą”.  Powstało w VI w p.n.e. jako grecka kolonia o nazwie Odessos. W kolejnych wiekach należało do Rzymian i Bizancjum, a następnie w VII w. zostało podbite przez Awarów lub Słowian. Ci ostatni na starych ruinach założyli miasto Warna. W czasach drugiego państwa bułgarskiego odgrywało ważną rolę w handlu zbożem.  Od XIV do XIX w. znalazło się po panowaniem Imperium Tureckiego.
Warna łączy historię i współczesność. Jest to najstarsze stanowisko archeologiczne, gdzie odnaleziono złote przedmioty. Na obrzeżach miasta, na jednym z trackich kurhanów, wybudowano mauzoleum dla upamiętnienia przegranej bitwy z 1444 roku.
My z kolei oglądamy współczesne oblicze miasta, w tym XIX wieczną Uspienską katedrę prawosławną.  Wybudowana z ofiar Warneńczyków w stylu bizantyńskim, posiada freski z lat 50-tych XX wieku i późniejsze witraże. Stelaż głównego ikonostasu, tron biskupi i inne rzeźbione drewniane elementy wyposażenia mają czarny kolor. Razem z oknami przysłoniętymi witrażami zaciemniają wnętrze tworząc, mimo dużych rozmiarów cerkwi, miejsce dogodne dla modlitwy i skupienia.

Warto na koniec dodać, że właśnie historyczna grecka nazwa Warny była inspiracją do nazwy Odessy na Krymie.
 

Aby obejrzeć fotorelację kliknij na zdjęcie: 

https://picasaweb.google.com/108989962704823378580/B3Warna#Tekst i zdjęcia Anna Przybycińska
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.