niedziela, 13 września 2015

Ikony z naszej pracowni w Sanktuarium MB Łaskawej

W podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście w dniach 5-13 września 2015 r. pracownia Droga Ikony zorganizowała wystawę ikon zatytułowaną „Wierzę w Syna Bożego”. Wystawa jest owocem rocznej pracy i modlitwy ikonopisów w ramach trzyletniego cyklu Medytacji Ikonograficznych, który jest odpowiedzią grupy na zaproszenie Episkopatu Polski do włączenia się w program duszpasterski przygotowań Kościoła do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ekspozycja obejmuje 48 dzieł wykonanych przez trzydziestu twórców.
Ikony rozmieszczone w dwu podziemnych przestrzeniach zaprezentowane zostały w sposób tematyczny. Na tle ceglanych ścian wokół wielkiego żelaznego krzyża Chrystusa zaprezentowano Oblicza Syna Bożego w postaci Mandylionu, a na bocznej ścianie wizerunki Pantokratora Władcy Wszechświata. Na sztalugach ustawionych w półkolu umieszczono ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem w przedstawieniach Umilenie, Krzewu Gorejącego, MB Piotrowską, Fatimską oraz Śnieżną - Salus Populi Romani. W drugim mniejszym pomieszczeniu zaprezentowano m.in. ikony Trójcy Świętej, Przemienienie Pańskie oraz Deesis – Dzieciątko adorowane przez Aniołów, a także świętych Piotra i Pawła oraz Józefa.Opowiadając o wystawie licznie zgromadzonym podczas wernisażu gościom, Krzysztof Mędza podkreślił, że każda ikona to kilkadziesiąt lub kilkaset godzin pracy i modlitwy, będącej świadectwem wiary twórców, którzy w swej pracy kierują się przesłaniem głoszenia Dobrej Nowiny.

Wystawa była w czerwcu prezentowana w kościele św. Szczepana Męczennika na warszawskim Mokotowie, a kolejne jej odsłony w tym roku przewidziane są w Poznaniu w Galerii U Jezuitów, w Radomiu podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej oraz w Galerii Stalowa w Stalowej Woli.

 
Na obszerniejszą foto relację z otwarcia wystawy zapraszamy do naszej galerii na facebooku.
  
Kliknij na poniższe zdjęcie:
  
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.685904488175687.1073741871.196091590490315&type=3&uploaded=14


Tekst: Jolanta Wroczyńska
Fot. Ewa Truszkowska - Fotografikon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.