niedziela, 13 września 2015

II Plener Ikonopisarski - Czerwińsk 2015

W dniach 5-16 sierpnia 2015 r., już po raz drugi, Droga Ikony zorganizowała plener ikonopisów. Odbył się on w Czerwińsku nad Wisłą przy Sanktuarium Matki Bożej Czerwińskiej, której kustoszami są Księża Salezjanie. Ogółem, w plenerze udział wzięło ponad 30 osób związanych z pracownią Drogą Ikony, niektórzy przyjechali tylko na kilka dni, inni na cały pobyt. Założeniem organizatorów jest udział w plenerze osób samodzielnie pracujących nad ikoną, ale pomagaliśmy sobie nawzajem, robiąc korekty, dyskutując nad tajnikami techniki pisania ikon i wymieniając doświadczenia z osobami przybyłymi spoza warszawskiej pracowni.Plener to jedna z form programu „Medytacji ikonograficznych”, zaproponowanych przez o. Jacka Wróbla SJ, w związku z przygotowaniami do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Obecny rok w tym programie przeżywamy pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, którego symbolem jest krzyż, a ikonami przewodnimi – Mojżesz ukazujący miedzianego węża na pustyni i Ukrzyżowanie Chrystusa. Wezwanie do nawrócenia i jego podjęcie wiąże się z wydarzeniami paschalnymi, znajdującymi kulminację w wydarzeniu Krzyża, który jest znakiem naszego zbawienia. Symbol krzyża jest również atrybutem męczenników, którzy oddając swoje życie za wiarę w Chrystusa, łączą się z Jego ofiarą krzyżową za nawrócenie świata. W duchu wiary, aby poprzez osobiste przeżycia, twórczą ekspresję i modlitwę włączyć się w program medytacji ikonograficznych, wybieraliśmy przedstawienia naszych ikon. A ponieważ plener odbywa się dokładnie w czasie pielgrzymki do Częstochowy, włączyliśmy się – podobnie jak w ubiegłym roku – w program duchowy 35. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę pt. „Bądźcie stróżami poranka”. Codziennie po porannej Mszy świętej spotykaliśmy się na czytaniu rozważań specjalnie przygotowanych na pielgrzymkę.Czerwińsk jest doskonałym miejscem do pracy i modlitwy, oddalonym od codziennego zgiełku, gdzie jedynie cudowna ikona Matki Bożej Czerwińskiej przyciąga wiernych na modlitwę. Na zakończenie pleneru w święto Matki Bożej Królowej Polski, które połączone jest z dorocznym świętem plonów i zwyczajowym odpustem w Czerwińsku, przygotowaliśmy na murze ogrodzenia klasztornego wystawę naszych prac. Przy pięknej słonecznej pogodzie i w odpustowej atmosferze wystawa wzbudzała zainteresowanie i skłaniała do podejmowania rozmów twórców ze zwiedzającymi. Wieczorem, pomimo upalnej pogody, która dokuczała nam przez cały pobyt, zorganizowaliśmy pożegnalne ognisko. Zapraszamy za rok w terminie 1-15 sierpnia 2016.

Historia czerwińskiego klasztoru, położonego malowniczo na wysokiej skarpie nad Wisłą, pomiędzy dwoma wąwozami, sięga XII wieku, kiedy to biskup płocki sprowadził zakon kanoników regularnych, którym powierzył budowę kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny oraz klasztoru.

Obraz Matki Bożej Czerwińskiej pochodzi z 1612 roku i został namalowany przez Łukasza z Łowicza. Jej pierwowzorem jest ikona Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani), znajdująca się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Czerwińska Madonna z Dzieciątkiem, trzyma insygnia władzy królewskiej berło i białą chustę – starożytny znak władzy monarszej, który dla ludu Bożego stał się symbolem opieki, ocierającej łzy cierpiących, dlatego nazwana została Matką Bożą Pocieszenia.Kult ikony czerwińskiej sięga początków jej powstania, słynący cudami obraz znalazł potwierdzenie w XVII wieku przez biskupa płockiego. Liczne wota dziękczynne świadczą o wdzięczności za otrzymane łaski, a najcenniejszym z nich jest pochodząca z XVII wieku srebrna sukienka, która zdobi cudowną ikonę odsłanianą dla wiernych w głównym ołtarzu.

W 1967 roku papież Paweł VI przyznał świątyni w Czerwińsku tytuł Bazyliki Mniejszej, a trzy lata później koronacji cudownego wizerunku koronami papieskimi dokonał Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. W pierwszą rocznicę koronacji uroczystościom przewodniczył kardynał Karol Wojtyła, a w 1984 roku Jan Paweł II przekazał w darze sanktuarium kielich mszalny.Do Czerwińska pielgrzymowali królowie – w 1410 roku w drodze pod Grunwald zatrzymał się król Władysław Jagiełło ze swoim wojskiem, które dla przeprawy przez Wisłę zbudowało drewniany most pontonowy, a po wygranej bitwie król złożył w świątyni srebrne wotum i swój hełm rycerski. W 1593 roku zanotowano obecność Zygmunta III Wazy. W XVII wieku przed cudownym obrazem modlił się Władysław IV i pozostawił wotum z napisem: „Bliski śmierci zdrowie otrzymał”, a następnie siebie i losy Rzeczypospolitej opiece Matki Bożej powierzał Jan Kazimierz.

Historia zniewolonej ojczyzny, pożary i wojny zostawiły ślady na tym pięknym obiekcie. Jednak od 1923 roku, kiedy klasztor z kościołem i parafią trafił w ręce Salezjanów, rozpoczęły się kolejne odbudowy i renowacje. Odsłonięto i zabezpieczono romańskie freski, odbudowano jagiellońskie skrzydło klasztoru, dokonano nowej aranżacji otoczenia kościoła i klasztoru, a z okazji 400-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej Czerwińskiej zakończono jego konserwację. Obecnie trwa wymiana pokrycia dachu w części klasztornej.Na obszerną foto relację z II Pleneru Ikonopisarskiego w Czerwińsku zapraszamy do naszej galerii na facebooku.
 
Kliknij na poniższe zdjęcie:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.685899244842878.1073741870.196091590490315&type=3&uploaded=42Tekst: Jolanta Wroczyńska
Fot. Ewa Truszkowska - Fotografikon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.