wtorek, 13 maja 2014

Maryja i Jej Matka, św. Anna - wspomnienie z warsztatów

Przy okazji trwającej obecnie w Warszawie (od 10.05 do 10.06.2014) wystawy ikon twórców związanych ze środowiskiem Droga Ikony, poświęconej ikonografii Maryjnej, chcemy przypomnieć warsztaty tematyczne “św. Anna z Maryją”, jakie w semestrze jesiennym 2013 odbyły się w naszej  pracowni. Prowadziła je Joanna Zabagło, a udział w nich wzięło 11 osób.  

Uczestnicy warsztatów z Prowadzącą

Poniżej dzielimy się świadectwem jednej z uczestniczek:

Warsztaty tematyczne „Święta Anna z Maryją” były dla mnie wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat ikon (nie tylko tej konkretnej ikony, ale też ogólnie) oraz doskonalenia umiejętności ich pisania. Jestem jeszcze początkująca, nie chodziłam na żadne wykłady, a forma warsztatów bardzo mi odpowiada właśnie z tego względu, że łączy teorię z praktyką – łatwiej mi wtedy zapamiętać i jedno i drugie. Na początku prowadząca warsztaty Joasia przybliżyła nam postać św. Anny. Jednocześnie zachęcała do nawiązania osobistej relacji z powstającą ikoną, własnych przemyśleń na temat symboliki i świadomego doboru elementów, np. kwiatka w dłoni Maryi. Nieoceniona była również jej pomoc, gdy ktoś sobie z czymś nie radził. 


Warsztaty dodały mi więcej odwagi do pisania ikon. Zachęcające słowa Joasi, że dobrze sobie radzę, albo że ładnie mi coś wyszło pomagają przełamać niewiarę we własne siły, umiejętności, zwątpienie, że to nie dla mnie. Dodatkową zaletą kursu było dla mnie to, że mogłam uczyć się na cudzych błędach lub korzystać z czyjejś nauki – zobaczyć co się dzieje, jak np. farba będzie za gęsta, za rzadka itp. Bardzo mi też pomaga podpatrywanie jak ktoś coś zrobił i czy taki efekt mi odpowiada, czy lepiej poszukać innego rozwiązania. Również cenne było dla mnie to, że niemal o każdy kolejny krok mogłam zapytać – czy taki kolor, czy teraz zająć się tym, czy czymś innym. Pozwoliło mi to uniknąć wielu błędów. (Agata)

Szersza fotorelacja z warsztatów dostępna jest w galerii foto na naszym profilu na facebooku.   
  
Przejdź do galerii klikając na poniższe zdjęcie:
 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.469867823112689.1073741845.196091590490315&type=3


(Foto: Aneta Arcisz, Joanna Zabagło)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.