środa, 14 maja 2014

Ikony Maryjne w Galerii Anielskiej

10 maja 2014 r. odbyła się druga odsłona ekspozycji ikon Maryjnych „Błogosławiona, któraś uwierzyła”, które wyszły spod rąk ikonopisarzy z „jezuickiej” grupy Droga Ikony. Wystawa ta prezentuje charakterystyczne dla środowiska twórców wyznanie wiary i refleksję nad życiem Bogurodzicy, przewodniczki chrześcijan w wierze w Chrystusa Zbawiciela. Tym razem, po marcowej prezentacji w Sanktuarium Marki Bożej Łaskawej, ikony zostały udostępnione w Galerii Anielskiej przy Parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. Obie wystawy powstała dzięki ofiarnemu zaangażowaniu naszych ikonniczek, Urszuli Klimowicz i Jolanty Wroczyńskiej.

W podziemnym, dość wąskim i długim wnętrzu, o wystroju modernistycznym, na ceglanych ścianach pracownia Droga Ikony zaprezentowała 55 ikon ponad trzydziestu ikonopisów związanych ze środowiskiem.  

Organizatorki wystawy Jolanta Wroczyńska i Urszula Klimowicz

ks. Mieczysław Kucel z przedstawicielami Drogi Ikony


Otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. w Kaplicy Anielskiej, którą odprawił ks. Mieczysław Kucel, gospodarz Galerii Anielskiej, oraz modlitwa Akatystem do Bogurodzicy w wykonaniu Chóru rodzinnego „Soli Deo” i zgromadzonych wiernych. Następnie konferencję pt. „Pascha Matki Bożej” wygłosił o. dr Aleksander Jacyniak SJ, rektor sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Ikonopisarze z Drogi Ikony z o. Aleksandrem Jacyniakiem SJ

Chór Rodzinny "Soli Deo"

Prezentując owoce swojej modlitwy i pracy, jako twórcy ze środowiska Droga Ikony chcemy dzielić się osobistym doświadczeniem wiary, dla której ekspresje znajdujemy na ścieżkach bogatej tradycji chrześcijańskiego ikonopisania. A jak podje ta tradycja, pierwsze wizerunki Maryi z Dzieciątkiem pozostawił w postaci ikon św. Łukasz Ewangelista. Nawiązując do tego skarbca czerpiemy wzory Kanonu, który dostarcza nam uniwersalnej symboliki teologicznej. Każda ikona jest dla twórcy duchowym obrazem, który uczy i pozwala wyrazić przeżycie wspólnej wiary. Wśród prezentowanych na naszej wystawie ikon są wizerunki Bogurodzicy napisane według pierwowzorów bizantyjskich, greckich, ruskich oraz z dawnych wschodnich ziem Rzeczypospolitej, gdzie tradycja modlitwy przed ikoną jest wciąż żywa.
 

Ekspozycja w Galerii Anielskiej
   
Ekspozycja w Galerii Anielskiej

Zgodnie z tematem wystawy, ikony przedstawiają bardzo znane wizerunki Bogurodzicy, jak Matka Boża Częstochowska, słynąca cudami Królowa Polski z Jasnej Góry, czy świecący w starej wileńskiej bramie cudowny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Wiele z prezentowanych prac w typie Hodegetrii przedstawia Bogurodzicę z Dzieciątkiem jako „Tę, która prowadzi”. Ikony w typie Eleusa, tj. „Współczująca”, ukazują Bogurodzicę z przytulonym do niej Dzieciątkiem, co wyraża ich wzajemną miłość i uczestnictwo Bogurodzicy w zbawczej misji Syna. Inne prezentowane przedstawienia to Maryja Oranta - „Dziewica Znaku”, a także ikony w typie „świątecznym”, obrazujące życie Matki Bożej i jej udział w historii Zbawienia. Oryginalnymi przedstawieniami obecnymi na wystawie są: ikona Matki Bożej Eleusy z Rodzicami – Anną i Joachimem, ikona Świętej Anny z małą Maryją oraz ikona Świętej Rodziny z patronami, gdzie obok Maryi, Józefa i małego Jezusa okazani są święci Marcin i Magdalena z atrybutami oraz archaniołowie Michał i Gabriel.


 
Z okazji obu wystaw „Błogosławiona, któraś uwierzyła”, pracownia Droga Ikony wydała 60-stronicowy katalog z reprodukcjami prezentowanych ikon oraz opracowaniem tematu „Matka Boża w ikonie”, autorstwa o. dr. Aleksandra Jacyniaka SJ. Katalog przedstawia także ogólny zarys działalności i stawianych sobie celów przez środowisko twórców zgromadzonych wokół pracowni.

Foto reportaż z otwarcia dostępny w naszej galerii foto na facebook.


Zapraszamy do odwiedzania wystawy do 8 czerwca 2014 r. W ciągu tygodnia (poniedziałek-sobota) ekspozycja będzie dostępna w godz. 8.00-20.00, natomiast w niedzielę w godz. 8.00-21.00. Galeria Anielska znajduje się przy kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Aniołów, w Warszawie-Bemowie, przy ul. Ks. Br. Markiewicza 1.

Na specjalną prezentację naszych ikon z praktycznym pokazem warsztatu ikonopisarskiego zapraszamy do Galerii Anielskiej 17 maja, w godz. od 18.00 do 2.00 w nocy, podczas warszawskich obchodów „Nocy Muzeów”.


tekst: Jolanta Wroczyńska
zdjęcia: Anna Przybycińska, Andrzej Klimowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.