wtorek, 8 października 2013

Relacja z otwarcia wystawy "Droga ikony" w Radomiu

W poniedziałek, 7 października o godzinie 18:30 w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu, miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Droga ikony”. Wystawa zorganizowana została w ramach „Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej”.

Ekspozycja ikon w kościele księży Filipinów w Radomiu

Wspaniała architektura kościoła (w 2010 roku w przeprowadzonych przez tygodnik „Polityka” badaniach został uznany za jeden z dziesięciu najpiękniejszych w Polsce) już sama w sobie sprzyja atmosferze modlitwy. We wnętrzu przypominającym kielich kwiatu, dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Muzeum Wsi Radomskiej ustawione zostały szklane gabloty i zaaranżowana została wystawa ikon twórców związanych ze środowiskiem Droga Ikony. Pokazanych zostało około sześćdziesiąt ikon przyciągających swoim pięknem i tajemnicą. Ich niezwykła ekspozycja podkreśliła jeszcze charakterystyczny dla ikon magnetyzm, którego próżno szukać w sztuce współczesnej. O działalności środowiska Droga Ikony opowiedziała zebranym Ola Pabich. Pokaz warsztatu ikonograficznego przeprowadziła Agata Słyk.

Ks. Mirosław Prasek (Przełożony księży Filipinów i jednocześnie gospodarz miejsca) już w homilii Mszy Świętej poprzedzającej wernisaż, zwrócił uwagę, że tak jak przed wiekami tak samo i dziś człowiek poszukuje Oblicza Boga, i tak samo jak przed wiekami tak i dziś Bóg objawia Swoje Oblicze ludziom czystego serca. 

Ikony prezentowane na wystawie

Myślę, że malarz ikon (ikonopis) w sposób szczególny dotyka istoty tych poszukiwań i pragnie dzielić się z innymi swoim osobistym spotkaniem z Bogiem. Po wczorajszym wieczorze zostało w moim sercu: nastrój świątyni, blask ikon, muzyka... serdeczność i ciepło ludzkich serc. A co zostawiliśmy? Od wczoraj w tej pięknej świątyni można kontemplować Oblicze Boga w ikonach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w naszej galerii na facebooku.


Tekst i zdjęcia: Urszula Żakowska

* * *

Fotorelację z wydarzenia prezentuje serwis cozadien.pl oraz radomski Gość Niedzielny

Własną relację z otwarcia wystawy podało także radomskie "Echo dnia".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.