piątek, 4 października 2013

Droga Ikony na Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu

W tegorocznych obchodach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu, Droga Ikony została zaproszona jako partner prezentujący działania z dziedziny twórczości plastycznej. Związane jest to z naszym współtworzeniem akcji "Twórcze Lato w Garbatce", zainicjowane w 2009 r. wraz z ośrodkiem Szkoły Drzewnej w Garbatce Letnisku. W ramach naszego uczestnictwa w "Tygodniu" zaprezentujemy kolekcję około 60 ikon twórców związanych z pracownią oraz przeprowadzimy pokazowe mini warsztaty ikonopisania.

Wystawa ikon jak i prezentacje warsztatowe będą miały miejsce w kościele Matki Bożej Królowej Świata w parafii Księży Filipinów w Radomiu, na ul. Grzybowskiej 22.

Otwarcie wystawy nastąpi 7 października o godz. 18.30
 


Program Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu

6 – 13 października 2013 roku

Naród jest wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, ale nade wszystko własna kultura... Naród trwa w swojej duchowej substancji, duchowej tożsamości przez własną kulturę  (Jan Paweł II, Warszawa, 13.06.1987).

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej i Stowarzyszenie „Młyńska” Verbum Bonum Pulchrum, przy udziale innych środowisk i instytucji kultury, w dniach od 6 do 13 października 2013 r. organizują w Radomiu pod hasłem: Cultura Porta Fidei Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
Inauguracja wydarzenia odbędzie się 6 października o godzinie 18.00 w Katedrze Radomskiej Mszą świętą z udziałem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, chóru i solistów, którzy wykonają Mszę G-dur Franciszka Schuberta.
Serdecznie zapraszamy

Program:

6 październik 2013 (niedziela)

godzina 18.00
Inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Msza święta w Katedrze NMP w Radomiu i liturgiczne wykonanie Mszy G-dur, D.167 Franciszka Schuberta; Wykonawcy: Monika Świostek – sopran, Marek Szymański – tenor, Rafał Korpik – bas, Chór Camerata Iagellonica (chórmistrz Włodzimierz Siedlik, przygotowanie chóru Oleg Sznicar i Janusz Wierzgacz), Radomska Orkiestra Kameralna, Maciej Żółtowski – dyrygent
Msza G-dur, D.167 to druga spośród sześciu ukończonych łacińskich mszy Franciszka Schuberta, najbardziej szczera, osobista - i zarazem najpopularniejsza: Schubert pisał ją mając 18 lat, pomiędzy 2 a 7 marca 1815 roku w rodzinnym Lichtenthal na przedmieściach Wiednia. Pisał tak, jak mu w jego romantycznej duszy „grało”. Był urodzonym lirykiem - i właśnie fragmenty liryczne są tymi w jego Mszy, które pozostają w naszej pamięci. Msza G-dur nie była pomyślana jako kompozycja koncertowa, była typem mszy użytkowej, mającej ubogacać liturgię i w takiej właśnie formie zostanie zaprezentowana przez Radomską Orkiestrę Kameralną.

7 październik 2013 (poniedziałek)

godzina 18.30

 
„Droga ikony” – wernisaż wystawy, opowiadanie o ikonopisaniu, warsztaty ikonopisania; Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Radomiu.

 
DROGA IKONY jest środowiskiem twórców skupionych na sztuce ikonopisarskiej, czerpiących z dawnych tradycji warsztatowych i respektujących duchowe i estetyczne wartości ikony. Grupa powstała jako inicjatywa formacyjno-artystyczna, pod kierownictwem o.Jacka Wróbla SJ, rozwijana od 2001 r. przy jezuickich ośrodkach duszpasterskich w Warszawie. Obecnie, przy Parafii św. Szczepana na Mokotowie, prowadzi pracownię zrzeszającą twórców z całej Polski. Jej działalność skupia się na organizowaniu warsztatów ikonopisania i pokrewnych im zajęć z rzemiosła artystycznego - rysunku ikonograficznego, pozłotnictwa i snycerki. Organizuje także zajęcia i spotkania służące popularyzacji ikony jako obrazu sakralnego wyrastającego ze wspólnej tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Od 2009 roku przy współpracy Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisku Droga Ikony realizuje program "Twórcze lato w Garbatce", w ramach którego prowadzi plenerowe warsztaty rzemiosła artystycznego. Jest to propozycja twórczego wypoczynku dla wszystkich poszukujących głębszych wartości duchowych. W latach 2011-2012 Droga Ikony była współorganizatorem II. i III. edycji Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisania w Nowicy. W roku 2011, wraz z Konsulatem Generalnym RP w Łucku, współorganizowała Międzynarodowy Plener Ikonopisów na Wołyniu. W przeciągu ostatnich lat, ikonopisarze związani z pracownią brali udział w licznych wystawach ikon w kraju i zagranicą. Grupa prowadzi także serwis internetowy poświęcony duchowemu i artystycznemu wymiarowi ikony i ikonopisania. Relacjonuje w nim prowadzoną przez siebie działalność oraz dzieli się wiedzą i doświadczeniem warsztatowym nabywanym przez zrzeszonych z pracownią artystów. Wszelkie informacje o działalności grupy dostępne są na stronie www.drogaikony.org.pl

8 października 2013 (wtorek)

godzina 18.30


"Rzymskie pasje" -  spotkanie autorskie z Hanną Suchocką, Ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej; Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu
Książka autorstwa Hanny Suchockiej cieszy się niebywałym powodzeniem. Osnową książki jest opowieść o kościołach stacyjnych Rzymu. Kościoły wzięły swą nazwę od tzw. stacji wielkopostnych, czyli pobożnego nawiedzania w okresie Wielkiego Postu, miejsc związanych pierwszymi męczennikami. Każdego dnia celebruje się modlitwy w innej świątyni związanej ze świadectwem wiary pierwszych chrześcijan-męczenników. Na tej kanwie autor opowiada o swoim chrześcijaństwie. Trafnie książkę opisał Krzysztof Zanussi: „Ta książka to trzy w jednej. Pierwsza to wędrówka po Rzymie, świetne zdjęcia nieznanych kościołów i skarbów, które się w nim znajdują. Spotkanie piękna to dla turysty. Druga z książek to osobista opowieść Hanny Suchockiej o wielkopostnych wędrówkach. To dla nowoczesnego pielgrzyma. I wreszcie ciekawie dobrane fragmenty z Biblii. To dla ascety. A całość to świetna lektura dla myślącego człowieka.”

9 października 2013 (środa)

godziny 12.00 i 18.00


projekcja filmu „Bella”, reż. A. Monteverde; Meksyk/USA 2006 (91 min.), bilet 12 zł,
Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu, Sala Kameralna.
Film opowiada o życiu młodej kelnerki, które zmienia się całkowicie, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży. Zwolniona z pracy, pozostawiona sama sobie, usiłuje stawić czoła nowej sytuacji. Z pomocą przychodzi jej kolega z pracy, którego obecność staje się początkiem czegoś nowego...

godzina 17.00


„Sacrum w architekturze” - wernisaż wystawy malarstwa Jacka Wojtysiaka; Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu

Jacek Wojtysiak to artysta i podróżnik. Jak mówi o sobie jest w drodze już 15 lat. Pisze za pomocą swoich obrazów kronikę miejsc, które widział. To już druga wystawa artysty w Radomiu. Na początku roku mogliśmy oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej prace zebrane pod tytułem „Podróż”. Autor przedstawił architekturę ważnych dla siebie miast miedzy innymi Krakowa, Wrocławia, Toledo, Barcelony i Radomia.

10 październik 2013 (czwartek)

w godzinach od 10.00 do 14.30


Przegląd teatrów amatorskich; Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.
    •    „Poszukiwanie Boga” etiuda w wykonaniu grupy teatralnej „Żywe Słowo” w V LO im. R. Traugutta w Radomiu, reż. Hanna Jaworska (20 minut).
Koło „Żywego Słowa” działa przy V LO im. Romualda Traugutta od 25 lat. Wielokrotnie zdobywało wyróżnienia i nagrody w konkursach recytatorskich i teatralnych. Prezentowany spektakl dotyka tematu wszechobecnego grzechu i zmagań z nim. Uświadamia odwieczną walkę człowieka z przeciwnościami życia i siłę wiary zaczerpniętą z Biblii .
    •    „Porozmawiajmy o życiu i śmierci” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól Samochodowych, według Krzysztofa Bizio, reż. ks. Tomasz Waśkiewicz (1 godz. 15 minut).
Uczniowie „Samochodówki” przedstawią znany spektakl, znanego autora, grany kiedyś przez znanych aktorów. Autor sztuki, Krzysztof Bizio stawia pytania o źródło rozkładu współczesnej rodziny. Nie pozostawia odbiorcy z tym problemem samego. Wskazuje mu drogę, na której może znaleźć odpowiedzi. Przestrzega też, że zaniechanie poszukiwań, dialogu ze światem może być dla ludzkiej duszy niebezpieczne.
    •    „Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521” - monodram Radosława Siary z „Teatru Poszukiwań” OKiSz „Resursa Obywatelska”, na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego (40 min).
Monodram powstał w oparciu o książkę Leszka Kołakowskiego pt.: „Rozmowy z diabłem”. Marcin Luter toczy z diabłem dysputę o siedmiu grzechach głównych. Rozmowa obnaża słabość człowieka wobec pokus cielesnych i duchowych. Aurę w jakiej toczy się rozmowa opisuje pesymizm Leszka Kołakowskiego: "Powiedzieć, że zarażeni jesteśmy pierworodnym zepsuciem i że diabeł nie może być nawrócony, rzeczywiście znaczy, że jest pewna suma zła, której wykorzenić się nie da i że w nędzy naszej jest coś nieuleczalnego.” Owa polemika, początkowo spokojna, staje się coraz gwałtowniejsza wraz z kolejnymi wymienianymi grzechami obnażając emocje głównego bohatera. Monodram, według autorów, stawia przed widzem pytanie o stałość wiary i zmusza do zastanowienia się nad sensem istnienia.
    •    „Jeden dzień z życia gimnazjalisty Januszka” Teatr Scene z Katolickiego LO w Radomiu, na podstawie utworu Sebastiana Równego, reż. Wojciech Ługowski (30 min)
Teatr Scene działa od 2004 roku przy KLO im. Św. Filipa Neri w Radomiu. Zespół prowadzony jest przez Wojciecha Ługowskiego, Agnieszkę Kobierską, Wojciecha Sałka. Teatr ma w swoim dorobku 18 premier oraz wiele nagród indywidualnych i zespołowych. „Dzień z życia Januszka gimnazjalisty” to farsa, która opowiada o młodzieńczych rozterkach gimnazjalisty Januszka, który na szkolnej dyskotece ma po raz pierwszy "zgłuszyć laskę", choć dokładnie nie wie co to znaczy.... Wojciech Ługowski tak opowiadał o premierze: „Pierwszy raz w historii Tetaru Scene zdarzyła się taka sytuacja, że cały zespół jest nowy. Ze skompletowaniem składu do "Januszka..." problemy były ogromne. Spektakl powstawał w mękach i do premiery przystępowałem z duszą na ramieniu. Ale po reakcji publiczności mogę chyba powiedzieć: - Udało się... Dziękuję młodym aktorom za wyrzeczenia”
    •    „Modlitwa Heloizy” – monodram Karoliny Skrzek (VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego) na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego, reż. Adrian Szary (20 min).
Karolina Skrzek prowadzi w VI LO im. Jana Kochanowskiego własną grupę teatralną. Uczęszcza do Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej na zajęcia teatralne, prowadzone przez Małgorzatę Zarychtę – Młynarczyk. Monodram „Modlitwa Heloizy” powstał w oparciu o książkę Leszka Kołakowskiego pt.: „Rozmowy z diabłem”. Przerażona grzechem Heloiza prowadzi z Bogiem polemikę: "Jakże mam wierzyć, Boże miłości, że świat nasz Twoim jest dziełem, skoro bezlitośnie każde jego zło rodzić musi zło nowe i większe? Jakże mam wierzyć, że świat stworzyłeś, jeżeli w nim miłość z grzechem się skojarzyła węzłem nierozerwalnym? Miłość jest grzechem, a grzech jako żywioł ognisty sam się pomnaża i sam siebie nieustannie podsyca. Oto Twój świat, Boże, oto dzieło Twoje. Kimże Ty jesteś?". Heloiza wątpi w dobroć Boga. Rozterki Heloizy rozwiewa św. Augustyn. Nie mam logicznego przejścia od świta empirycznego do nieskończoności. Bóg jest miarą wszechrzeczy. Dał światu postać i porządek. Człowiekowi kazał wędrować w poszukiwaniu Boskiego Wizerunku. Ten jeżeli nie szuka Stwórcy, może jedynie czynić zło i grzeszyć. Tylko dzięki łasce Boga człowiek może być zbawiony.

godzina 16.30


„Rodzime sacrum” – wernisaż wystawy fotografii Pawła Putona; Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu.
Paweł Puton jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej. Pisze i publikuje artykuły o historii i obiektach zabytkowych naszego miasta. Opisywane przez siebie obiekty fotografuje tworząc w ten sposób cenną dla Radomia dokumentację. Szczególne miejsce w jego pracy zajmują radomskie kapliczki i krzyże. Fotografią zajmuje się od 2005 roku. Jest członkiem Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

godzina 17.00


"Franciszek i Jan Paweł II - tak różni i tak podobni" - spotkanie z Grzegorzem Polakiem, dziennikarzem i publicystą; Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu
Grzegorz Polak to dziennikarz, publicysta, autor książek. Urodził się w 1952 r. Jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej, gdzie studiował historię Kościoła. Był dziennikarzem między innymi: „Więzi”, „Gazety Wyborczej”, a w latach 1993-99 kierował działem krajowym Katolickiej Agencji Informacyjnej. W roku 1999 został redaktorem naczelnym ilustrowanego dwutygodnika „Jan Paweł II – Kolekcja" (obecnie: „Księga Świętych”). Autor pierwszego w Polsce leksykonu „Kto jest kim w Kościele”. Autor, współautor i redaktor ponad dwudziestu książek o tematyce ekumenicznej, hagiograficznej oraz poświęconych pontyfikatowi Jana Pawła II. Kilka dni po wyborze nowego papieża ukazała się nakładem wydawnictwa Znak jego książka: „Franciszek. Papież wielkiej nadziei”. Jest to opis wydarzeń, które rozgrywały się od abdykacji do momentu wyboru papieża Franciszka. Książka pokazuje nowego papieża jako naukowca, duszpasterza, ale też jako duchowego przywódcę Kościoła w trudnym dla niego okresie.  Laureat Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka (1980) oraz dwóch wyróżnień: „Serce dla serc" (1992) i Nagrody im. Brata Alberta (2001).


10, 11 październik 2013  (czwartek, piątek)

 
w godzinach od 9.00 do 18.30


„Kiermasz Książki Katolickiej” przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne z Radomia; Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu
Kilkunastu wydawców, blisko 1000 tytułów, 20% rabatu na wszystkie pozycje. Miejska Biblioteka Publiczna wespół ze Stowarzyszeniem „Młyńska” zainicjował pierwszy w Radomiu „Kiermasz Książki Katolickiej”. Kiermasz został przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne. W sprzedaży będą dostępne publikacje kilkunastu wydawnictw. Wszystkie pozycje objęte zostaną 20-procentowym rabatem. Wśród dostępnej literatury obecnych będzie blisko 1000 tytułów, m.in. literatura dla dzieci i młodzieży, poradniki, powieści, albumy, modlitewniki, encyklopedie, biografie.

11 październik 2013 (piątek)

godzina 18.00 zmiana terminu


"Symbolika chrześcijańska" – wernisaż wystawy malarstwa Moniki Mazur; Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu
Monika Mazur to filozof kultury, estetyk, a przy okazji znana radomska poetka i malarka Jest autorką artykułów, esejów oraz współautorką publikacji poświęconych zagadnieniom kultury i sztuki, wydała trzy książki poetyckie: „Róża wiatrów”, „Krajobraz po baśni”, „Legenda o świętym chaosie”, debiutowała na łamach „Gazety” w Toronto. Jej poezja tłumaczona była na język czeski. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Uprawia ponadto grafikę artystyczną w wielu technikach (m.in. monotypie, linoryty, gipsoryty, technika własna) oraz malarstwo olejne na płótnie i malarstwo na szkle. Ma na swoim koncie wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw plastycznych. Łączy podejście filozoficzne z intuicją artystyczną, aby pełniej opisywać rzeczywistość.

godzina 19.00


"Księga Hioba" – monodram Stanisławy Celińskiej; Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu
Stanisława Celińska wznowiła spektakl Bogdana Augustyniaka z 1984 roku. Poszerzono przy tym scenariusz wykorzystując oprócz Księgi Hioba Pieśni i Treny Jana Kochanowskiego. Księga Hioba, Pieśni i Treny Kochanowskiego – złączone w jednym programie poetyckim wzmacniają się wzajemnie, tworząc wyrazisty obraz cierpienia jednostki, który, paradoksalnie, jest nam wszystkim wspólny. Pieśni są wobec Trenów tym, czym pierwotne szczęście Hioba wobec jego upadku. Hiob i  Jan Kochanowski żyli w poczuciu harmonii i porządku zbudowanego przez sprawiedliwego Boga. Ich szczęście jest tak pełne, że podobnie jak w greckiej tragedii, strata wywołuje ponadprzeciętne cierpienie.
Forma monodramu doskonale obrazuje odczucie opuszczenia u człowieka, który zostaje sam z własnym cierpieniem i pytaniami - dlaczego?

12 października 2013 (sobota)

 
godzina 17.00


"Wiara" - spektakl na podstawie poezji Jerzego Lieberta, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta w wykonaniu  Teatru Seminaryjnego Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu; Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu.
W literaturze polskiej istnieje piękna karta wiary poetów. Jest to wiara nie zawsze łatwa, która czasem stawia pytania o sens cierpienia, czy przyczynę istnienia zła, czasem jest szukaniem, ale również jest dziękczynieniem za życie i świat. Spektakl jest monodramem zbudowanym ze słów wiary Jerzego Lieberta, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa oraz księży Karola Wojtyły, Jan Twardowskiego i Jerzego Szymika. Wiersze Haliny Poświatowskiej i Anny Kamieńskiej dają świadectwo wierze i stają się bolesną modlitwą ludzkiego losu. Połączenie tych słów i modlitw objawia z jednej strony oblicze człowieczeństwa, a z drugiej piękno i siłę wiary.

13 października 2013 (niedziela)


godzina 18.00


"Uwewnętrznienie. Mysterium" - spektakl na podstawie hymnów maryjnych Romana Brandstaettera, reż. J. Stępkowski, kierownictwo muzyczne P. Zych, wykonanie artyści z Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu; Zespół Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu
„Uwewnętrznienie. Mysterium to widowisko alegoryczne, rodzaj współczesnego moralitetu. Zostało napisane na podstawie „Hymnów maryjnych” Romana Brandstaettera. Podobnie jak w antycznych, a później średniowiecznych misteriach, zdarzenia sceniczne nie posiadają fabuły o wyraźnie zaznaczonych związkach przyczynowo - skutkowych. Powiązania pomiędzy poszczególnymi scenami mają zazwyczaj charakter alegoryczny i symboliczny, odsłaniając głębszy, duchowy sens zjawisk.
Początki misterium w kulturze chrześcijańskiej sięgają X wieku. Wywodzą się z tradycji kultury ludowej oraz klasztornej. Oto „Magnum Mysterium”, obraz wielkiej tajemnicy, która na co dzień nie poddaje się oczywistemu uzmysłowieniu. Stan medytacji sprzyja jej uwewnętrznieniu.

Organizatorzy zachęcają do zwiedzenia wystawy prezentowanej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: "Władysław Paciak (1903-1983) Malarstwo i rysunek w 110.rocznicę urodzin i 30. śmierci". Wystawa prezentuje dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych księzy artystów związanych z Radomiem.

Organizatorzy:
Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej,
Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.
 

Partnerzy:
Grupa „Droga Ikony”,
Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Radomiu,
Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu,
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu,
Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska,
Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu,
Parafia pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu,
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu,
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne (Polwen),
Radomska Orkiestra Kameralna,
Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu,
Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.
 

Patroni medialni:
Echo Dnia,
Gość Niedzielny,
Radio Plus Radom,
TV Dami,
www.cozadzień.pl,
www.diecezja.radom.pl (Portal Diecezji Radomskiej).

Sponsorzy i darczyńcy:
EnergoStar Sp. z o o. (Radom, ul. Marii Gajl),
Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana,
M. i R. Prasek Dealer Peugeot w Radomiu,
Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” SA,
Restauracja „Dworek Saski”,
Skok im. F. Stefczyka
Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.