czwartek, 17 maja 2012

Tajemnice ikony - rozmowy z ikonografami

Zapraszamy na cykl prezentacji zatytułowany "TAJEMNICE IKONY – rozmowy z ikonografami", organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach comiesięcznych "Spotkań z ikoną".
Czym jest fenomen ikony w naszych czasach. Dlaczego zatrzymujemy się właśnie przed ikoną. Dlaczego to właśnie ikona porusza współczesnego człowieka. Zapraszamy na spotkania z ikonografami w czasie których będziemy starali się dotknąć tajemnicy ikony w jej różnych aspektach i odsłonach. Będziemy rozmawiali o poszukiwaniu duchowości współczesnego, świeckiego człowieka i roli jaką na tej drodze może spełnić ikona.

Gościem pierwszego spotkania będzie Michał Płoski, ikonograf tworzący w swojej pustelni pod Kielcami, który opowie o codziennym trudzie ikonopisarskim oraz zaprezentuje swoją książkę "Mała cisza", do której foto-materiał przygotował St. Zbigniew Kamieński.

Spotkanie odbędzie się 23 maja o godz. 18.00
w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, Pierwsze piętro, ul. Foksal 11, WarszawaMichał Płoski, malarz ikon tworzący w swej pustelni pod Kielcami i St. Zbigniew Kamieński, który swoimi zdjęciami ukazał klimat tego miejsca, będą prezentowali wspólną książkę Mała cisza. Tytuł nawiązuje do Wielkiej ciszy, znanego filmu o życiu kartuzów, a także do „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która otwiera przed zwykłymi, świeckimi ludźmi furtkę ku kontemplacji. Porozmawiamy o tym, jak ikona może być sposobem na życie i drogą poszukiwania duchowości współczesnego człowieka. Spotkanie rozpocznie krótki, dokumentalny film Małgorzaty Chmiel
Mała cisza Michała Płoskiego

Wszelkich dodatkowych informacji na temat spotkań udziela twórca, moderator i kurator projektu Elżbieta Jackowska- Kurek, kontakt: studiumikony@gmail.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.