czwartek, 17 maja 2012

Blaski Ziemi Świętej, cz. 7

Zapraszamy do uczestnictwa w wirtualnej podróży po kraju Chrystusa i Jego uczniów za sprawą nowego cyklu foto reportaży Anny Przybycińskiej zatytułowanego "Blaski Ziemi Świętej". 

Skarby pustyni


Prawie 400 m poniżej poziomu morza znajduje się… Morze Martwe. Najbardziej zasolony zbiornik wodny świata. Jego woda przypomina w dotyku gorącą, lepką zupę tak gęstą, że w nic niej nie zatonie i tak niesmaczną, że tylko jeden raz ma się ochotę jej spróbować. Jak sama nazwa wskazuje, w tych wodach nie ma życia. Są natomiast liczne minerały używane m.in. do wyrobu kosmetyków i jako środek leczniczy w sanatoriach.

Morze Martwe

W pobliżu morza, na wysokość ponad 400 m wznosi się Masada, miejsce - symbol. To tu w Herod Wielki rozbudował powstałą w I w. p.n.e. twierdzę, opatrzył ją murami, aby chroniły cysterny na wodę, zwykłe zabudowania i dobrze wyposażone, pięknie ozdobione pałace. Po śmierci Heroda twierdza została zamieniona na stanicę wojsk rzymskich odbitą następnie w 66 r. przez wrogich Rzymianom zelotów. Gdy w 73 r. wojska rzymskie obległy Masadę, obrońcy twierdzy nie chcąc iść w niewolę popełnili zbiorowe samobójstwo. To właśnie na ich cześć corocznie żołnierze izraelscy składają tu swoją przysięgę. Wśród ruin twierdzy można podziwiać wielopoziomowe tarasy pałacu Heroda, termy, ruiny synagogi zelotów i kościoła bizantyńskiego z mozaikami – pozostałościami po pustelnikach osiadłych tu w V w. Z płaskowyżu rozciąga się rozległy widok na Morze Martwe i otaczającą je pustynię. Upał jest tak nieznośny, że trudno sobie nawet wyobrazić, by ktoś z własnej woli chciał kiedykolwiek tu mieszkać, nie mówiąc o wchodzeniu na tak wysoką górę. Na szczęście dziś wjeżdża się nowoczesną kolejką linową, z klimatyzowanej stacji.

Drugim ważnym i znanym miejscem nad Morzem Martwym jest Qumran. W grotach otaczających je wzniesień, w 1947 r. beduińscy pasterze znaleźli dzbany z zapisanymi zwojami. Dalsze badania doprowadziły do odkrycia unikalnego zbioru ksiąg biblijnych Starego Testamentu a także apokryfów, komentarzy i dzieł wspólnoty, której osadę odnaleziono w pobliżu. Prawdopodobnie byli to esseńczycy, surowo przestrzegający rytualnej czystości Synowie Światła przygotowujący się do walki z Synami Ciemności. Sekta ta powstała ok. II w. p.n.e. w czasach Hasmodeuszy. Tutejsze osiedle upadło ok. 68 roku podbite przez Rzymian. W ruinach odkopano m.in. basen do rytualnych obmyć, warsztaty, kuchnie i refektarz.

Zwoje z Qumran znajdują się obecnie w specjalnie wybudowanym Muzeum Księgi. Budynek muzeum przypomina swoim kształtem zamknięte gliniane naczynia, w których odnaleziono zwoje. W środku zgromadzono również przedmioty codziennego użytku mieszkańców osady m.in. naczynia, noże, klucze…
 
kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć foto prezentację


 ==> zobacz pozostałe odcinki "Blaski Ziemi Świętej"

Tekst i zdjęcia: Anna Przybycińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.