niedziela, 18 marca 2012

Ex Oriente Lux - Etiopia, po raz dziewiaty

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka audycji Radia Watykańskiego "Ex Oriente Lux" poświęconej Etiopii autorstwa o. Rafała Zarzecznego SJ oraz do obejrzenia zdjęć Anny Przybycińskiej z cyklu "Etiopia okiem i sercem widziana".
Etiopia okiem i sercem widziana:
Pielgrzym w czasie

Yimrehane Kristos - to położony w górach klasztor, wybudowany w skalnej grocie, zasłoniętej częściowo przez wodospad. Yimreha był trzecim królem dynastii Zague i panował w tym regionie na przełomie XI i XII w. W półmroku można dostrzec kamienno-drewniany kościół, nowy grobowiec dostojnika kościelnego i złożone pod ścianą we wspólnej mogile kości ok. 5000 pielgrzymów. Uzbierało się ich prawie na 1 metr. Także chodząc po grocie trzeba patrzeć pod nogi, by nie nadepnąć na ludzkie kości. Obecnie mieszka tu wspólnota 10 mnichów.

Kościół został wybudowany w stylu jemeńskich „małpich głów” i jest nadzwyczaj pięknie ozdobiony. Na zewnątrz widać rzeźbione okna i malowane na tynku postaci świętych. Wewnątrz rzeźbiony i malowany strop zachował czyste kolory w odcieniach brązu. Malowidła na ścianach pod dachem pokrył wszędobylski kurz. Z resztą i tak te piękności widzi się głównie w … aparacie. W grocie panuje półmrok, a w kościele nie ma prądu. Całe zwiedzanie odbywa się przy świetle świec i latarek. Do podziwiania są też oprawne w skórę księgi, pieczołowicie ubierane w okładki z materiału, a prawdziwym skarbem miejsca jest zbiór 20 ozdobnych tabotów.

Wszyscy jesteśmy pielgrzymami. Czasem pielgrzymujemy na krańce świata, częściej po ulicach wiosek czy miast, do codziennych zajęć. Gdziekolwiek jednak znajduje sie kościół czuję, że jestem u siebie, jestem w domu. Są w Etiopii takie domy – przedszkole i kościół Cystersów, szkoła sióstr Kombonianek. Przyjechali z różnych stron świata. Głoszą Ewangelię, uczą dzieci i wspierają lokalne wspólnoty zgodnie z charyzmatem swojego zgromadzenia, także dzięki pomocy z innych krajów. A czasem wystarczy niewiele. W tutejszych warunkach opakowanie witamin lub kilka tabletek antybiotyku może uratować życie.

Kościoły i kaplice katolickie w Etiopii nie odbiegają wyglądem od europejskich. Tylko litery nieznane i krzyże bardziej ozdobne. I choć w naszym kraju mamy rok 2007, tu jest właśnie obchodzone milenium – rok 2000. Bo w Etiopii jesteśmy o 7 lat młodsi, a w kościołach koptyjskich-etiopskich zegary pokazują czas jak 2 tysiące lat temu za czasów Chrystusa.


Kliknij na zdjęcie aby obejrzeć pokaz


==> Przeczytaj i posłuchaj więcej o Etiopi

(Opis i zdjęcia: Anna Przybycińska)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.