poniedziałek, 26 marca 2012

Ex Oriente Lux - Etiopia, po raz dziesiąty


Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka audycji Radia Watykańskiego "Ex Oriente Lux" poświęconej Etiopii autorstwa o. Rafała Zarzecznego SJ oraz do do zapoznania się z ostatnim odcinkiem foto-prezentacji Anny Przybycińskiej w cyklu "Etiopia okiem i sercem widziana".
 Etiopia okiem i sercem widziana:
Madonna za buty...

Jest w Warszawie taka Madonna, w kolorach Etiopii. Na pięknym tronie, wysłanym szafirową poduszką i okrytym tkaniną utkaną gwiazdami, które biegną po owalnych orbitach wokół swojej Królowej i Jej Syna. Pilnie strzeżona przez Archanioły z mieczami w ręku, które podtrzymują nad Nimi zasłonę. W jednym ręku trzyma białą chusteczkę, niczym szlachetnie urodzona Rzymianka (M.B. Śnieżna). Drugą wskazuje podwójne narodzenie Syna – z Ojca przed wiekami i w Betlejem, jako człowieka. U Jej stóp bogate kobierce tkane w kwiaty i ornamenty geometryczne, a pod sandałkami podnóżek z tęczowych kolorach. To Matka Boża ma sandałki? No właśnie ma i to jakie! Na solidnej podeszwie i eleganckim obcasiku, z delikatnie wyciętych skórzanych paseczków związanych misterną przeplatanką sznurówek.

Nigdzie wcześniej nie widziałam tak pięknych bucików. Może to marzenie jakiejś dziewczyny znanej malarzowi? A może szczyt bogactwa i elegancji, jaki artysta wymyślił i mógł ofiarować swojej Maryi? Nie dowiem się już tego. Ale wiem, że na pewno się przydadzą. Jest tyle serc czekających na Jej Syna, a Ona niedoceniona siedzi schowana w podziemiach jednej z parafii… i czeka. A może nie czeka, cicho wstaje i nierozpoznana przebiega ulicami miasta. Tak bardzo chciała tu być. W końcu Ten, kto Ją przywiózł oddał za Nią zegarek, jakieś drobne birry (waluta etiopska) i parę porządnych, choć używanych butów…
Kliknij na zdjęcie aby obejrzeć pokaz


Flaga Etiopii powstała poprzez połączenie trzech tradycyjnych kolorów: zielonego, żółtego i czerwonego. Ma ponad tysiącletnią tradycję.

Ponieważ przez długi okres Etiopia była jedynym niepodległym krajem Afryki, narodowe barwy tego kraju stały się swoistymi barwami afrykańskimi. Utożsamiono je z ruchem panafrykanizmu, walki z kolonializmem o wolność Afryki. Barwy te chętnie były przyjmowane po II wojnie światowej przez wiele nowo powstałych państw i do dziś odnaleźć je można w narodowych flagach wielu krajów afrykańskich, m.in. Beninu, Burkina Faso, Ghany, Gwinei, Gwinei Bissau, Kamerunu, Konga, Mali, Senegalu, Togo, czy na starej, obowiązującej do 2001 r. fladze Rwandy.

Obecny wzór flagi, z żółtą gwiazdą wpisaną w błękitne koło, został zaakceptowany 6 lutego1996 r. i zastąpił dotychczasową flagę bez gwiazdy.


Znaczenie poszczególnych kolorów jest rozmaicie wyjaśniane. Symbolika państwowa jest następująca:
 • kolor zielony symbolizuje żyzność etiopskiej ziemi
 • kolor żółty symbolizuje miłość do ojczyzny
 • kolor czerwony symbolizuje siłę oraz krew przelaną w walce z najeźdźcami
Kolory reprezentują jednocześnie najważniejsze części kraju:
 • kolor zielony reprezentuje prowincję Szeua
 • kolor żółty prowincję Amhara
 • kolor czerwony prowincję Tigraj
Istnieją jeszcze inne wyjaśnienia znaczenia poszczególnych kolorów na fladze etiopskiej, jedno z nich związane jest z wyznawanym w kraju chrześcijaństwem. A zatem:
 • kolor zielony symbolizuje Ducha Świętego
 • kolor żółty symbolizuje Boga Ojca
 • kolor czerwony symbolizuje Syna Bożego
Kolory reprezentują jednocześnie główne cnoty chrześcijańskie:
 • zielony – nadzieję
 • żółty – miłość bliźniego
 • czerwony – wiarę

Proporcje wielkości poziomych pasów wynoszą 1:3.

Znajdująca się pośrodku flagi pięcioramienna gwiazda symbolizuje równość wszystkich zamieszkujących Etiopię grup etnicznych, płci i wyznań. Promienie, którymi emanuje gwiazda, symbolizują świetlistą przyszłość Etiopii, zaś błękitne tło reprezentuje pokój i demokrację.
(Informacje na podstawie wikipedia.org)

==> Przeczytaj i posłuchaj więcej o Etiopi

(Opis i zdjęcia: Anna Przybycińska)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.