wtorek, 21 lutego 2012

Rocznica śmierci Jerzego Nowosielskiego

Dziś 21 lutego mija pierwsza rocznica śmierci Jerzego Nowosielskiego. Rok temu wspominaliśmy odejście tego jednego z największych polskich artystów XX w. oraz jednego z największych światowych współczesnych twórców sztuki sakralnej. Z tej okazji warto wskazać na ostatnie publikacji poświęcene jego osobie i twórczości.

Pierwsza, to zbiór wywiadów z prof. Nowosielskim zatytułowany "Sztuka po końcu świata", przeprowadzonych m.in. przez Władysława Stróżewskiego, Janinę Paradowską, Jerzego Stajudę oraz ks. Henryka Paprockiego, których wyboru dokonała Krystyna Czerni. Książka wydana przez ZNAK właśnie pojawiła się w księgarniach. Więcej o książce i artyście przeczytasz na stronie onet.pl

Drugą, wartą wspomnienia w tym miejscu jest wydana niespełna rok temu biografia Jerzego Nowosielskiego zatytułowaną "Nietoperz w świątyni", której autorką jest również Krystyny Czerni. Jest to najpełniejsza opowieść o wielkim polskim ikonosipie jaka do tej pory ukazała się na naszym rynku wydawniczym. Książka także wydało wydawnictwo ZNAK.


Recenzję książki przeczytacie na stronie kulturalnie.waw.pl

"Dzieje Nowosielskiego skupiają jak w soczewce najważniejsze rozterki i dramaty mieszkańców tego zakątka Europy XX wieku” (Krystyna Czerni)

(informacja: Agata Filipkowska)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.