sobota, 16 listopada 2019

Wernisaż wystawy: Droga Ikony - droga spotkania

W niedzielę 10 listopada 2019 r, w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, otwarta została wystawa prac ikonopisarzy z kręgu Drogi Ikony. Historyczne wnętrza małego pałacyku, który jest siedzibą mińskiego muzeum ledwo mogły pomieścić liczne osoby, które przybyły na otwarcie Wystawy. Uroczystego otwarcia ekspozycji, przemowami wprowadzającymi, dokonał Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej Leszek Celej oraz Ewa Krygiel z Drogi Ikony. Oprawa otwarcia była wyjątkowo uroczysta i oddająca jej duchowy i religijny charakter. W wyjątkowy klimat sprzyjający czytaniu ikon i kontemplowaniu zawartych w nich treści duchowych i piękna, wprowadził zwiedzających zespół kameralny, który przepięknie zaśpiewał kilka pieśni z oprawy liturgii prawosławnej. 


Znaczące było to, że w ten sposób, nazwa wystawy, Droga ikony – Droga Spotkania, zmaterializowała się w tym wydarzeniu. Wystawa Ikon połączyła wiernych z różnych kościołów wschodnich i zachodnich. Twórcy mieli okazję zaprezentować złożoność warsztatu ikonopisarskiego i opowiedzieć o własnych doświadczeniach związanych z pisaniem ikon. Bardzo wiele zwiedzających, rozmowę z obecnymi twórcami ikon, zaczynało od pytań dotyczących procesu powstawania ikony, pigmentów, złocenia i modlitwy, która temu tworzeniu towarzyszy. Dużo pytań dotyczyło też samego procesu duchowego, wyboru tematyki ikony (z czego wynika), kanonu (co ikonopisarzowi wolno) i łączeniu tak zaangażowanego procesu z życiem prywatnym. Artyści z zaangażowaniem opowiadali o drodze twórczej, która zawsze wiąże się z drogą rozwoju duchowego, o poszukiwaniach i o korzyściach z wyciszenia wewnętrznego towarzyszącego pracy ikonopisarza. Wiele osób zadawało tak intymne pytania jak o modlitwy towarzyszące pisaniu ikon i motywacje, które kryją się za tą drogą duchowej przemiany. Dzieliliśmy się nie tylko pięknem ikon ale świadectwem naszej drogi ikony.

W katalogu wystawy pięknie napisano, że ikona to spotkanie, człowieka poszukującego Boga z Bogiem, spotkanie między wschodem i zachodem (ikony są przecież tradycją Niepodzielnego Kościoła) i też między różniącymi się od siebie ludźmi. Ta droga do spotkania dostępna jest dla każdego i jak było widać na mińskim wernisażu, to droga i praca przynosząca piękne owoce.Tekst: Iza Krzemińska
Foto: Anna Przybycińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.