środa, 21 lutego 2018

Cypr między Wschodem i Zachodem - cz.3

Zapraszamy do cyklu publikacji i towarzyszącym im fotorelacjom autorstwa Anny Przybycińskiej poświęconych kulturze Cypru - od śladów starożytności po współczesne odsłanianie fundamentów jego chrześcijańskiej tożsamości.

Limassol


Limassol to średniowieczne miasto portowe. Blisko starej mariny usytuowany jest niewielki zamek. Jego historia jest związana z Ryszardem Lwie serce, który płynąc na odsiecz Jerozolimie zatrzymał się na Cyprze. Na statkach króla, poza wojskiem, płynęły jego siostra Joanna (wówczas wdowa) oraz narzeczona - Berengaria. W czasie sztormu flota uległa rozproszeniu. Trzy statki, w tym Joanny i Berengarii dotarły do Cypru. Tu prosiły samozwańczego cesarza Cypru Izaaka Komnena o wodę i zapasy na dalszą drogę. Ten jednak wykorzystując sytuację chciał zatrzymać kobiety i zażądać okupu. Obiecał więc dać zapasy, ale pod warunkiem, że panie same go o to poproszą. Uniesione dumą Joanna i Berengaria pozostały na statku, a ponieważ nie znano uzbrojenia ani ilości wojska, nie ośmielono się ich zaatakować.


Gdy Ryszard Lwie Serce przybył na wyspę ukarał władcę, podporządkował sobie Cypr i oddał w dzierżawę Joannitom, a następnie sprzedał Gwidonowi de Lusignac. Limassol, było miejscem ceremonii ślubnej Ryszarda z Berengarią i koronacji jej na królową Anglii. Dziś w zamku znajduje się niewielkie muzeum m.in. z płytami nagrobnymi, uzbrojeniem i przedmiotami liturgicznymi (m.in. ołtarz chrześcijański z IV w. w kształcie podkowy).Dzielnica portowa Limassol ciesząca się niegdyś złą sławą, obfituje w kawiarenki i sklepiki dla turystów. Idąc uliczkami można zobaczyć wydobyte na widok średniowieczne arkady, minaret meczetu oraz katedrę prawosławną Ayia Napa (od słowa chusta lub Panagia czytane od tyłu). Świątynia powstała prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej, średniowiecznej. Ponieważ budowano ją w czasach osmańskich, miejsce budowy zasłonięto i nie postawiono dzwonnicy. Dobudowano ją później, lecz nie można w niej było używać dzwonów (obawiano się, że dźwięk dzwonu może być sygnałem do rozruchów). Ale i na to Cypryjczycy znaleźli sposób - wykorzystali przyjazd gubernatora i wówczas je uruchomili - oświadczając, że to na cześć gościa. Dzisiejszy wygląd nawiązujący do wczesnochrześcijańskiego wystroju (marmurowy okład ścian, balaski) jest wynikiem odnowy po trzęsieniu ziemi w XX wieku.

Warto pochodzić uliczkami Limassol i odwiedzić również mniej znane miejsca. Często niepozorne kościółki i kapliczki skrywają liczne ikony i freski, a w osmańskim zamku z XVI w. można zobaczyć nie tylko militarne eksponaty lokalnego muzeum.


Aby obejrzeć fotorelację kliknij na zdjęcie:Tekst i zdjęcia Anna Przybycińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.