niedziela, 29 października 2017

Ikona św. Michała Archanioła w technice greckiej - relacja z warsztatów

W dniach 17-23 sierpnia 2017 roku w naszej warszawskiej pracowni odbyły się warsztaty pisania ikony św. Michała Archanioła w technice greckiej, prowadzone przez Theodorosa Papadopoulosa. W zajęciach uczestniczyło 21 osób, w większości związanych z Drogą Ikony.


Wspominając warsztaty, mogę je opisać trzema słowami: nowe, intensywne i inspirujące.
Nowe – po raz pierwszy w ramach Drogi Ikony warsztaty były prowadzone przez greckiego ikonopisarza Theodorosa Papadopulosa. Dzięki niemu, poznaliśmy kolejne etapy powstawania ikony w greckiej technice. Nowością było korzystanie wyłącznie z pigmentów syntetycznych i kryjący sposób ich nakładania, a także sposób tworzenia łagodnych przejść pomiędzy kryjąco nałożonymi tonami kolorów.


Intensywne – choć plan zajęć przewidywał 8 godzin pracy, większość uczestników zostawała dłużej aby kończyć przeznaczony na dany dzień zakres pracy nad ikoną. Było to niezbędne, aby następnego dnia nadążyć z pracą nad kolejnymi etapami ikony.

Inspirujące – dla wielu osób odkryciem było bardzo graficzne przedstawianie szat w przeciwieństwie do łagodnych przejść w partiach ciała. Theodor zwracał dużą uwagę na grubość i nasycenie prowadzonych linii a także proporcje i nasycenie kolejnych rozjaśnień.


Porównując poznany w czasie zajęć sposób pisania ikon z dotychczas stosowanymi technikami, mamy szansę wybrać ten najbardziej nam odpowiadający lub wzbogacić własny warsztat. Mam nadzieję, że każdy z uczestników odkrył dla siebie coś, co pozwoli mu tworzyć coraz piękniejsze ikony.

*  *  *

Na szerszą fotorelację z warsztatów zapraszamy do naszej galerii na facebooku.
 
Kliknij na poniższe zdjęcie
 
https://www.facebook.com/pg/drogaikony/photos/?tab=album&album_id=1201167533316044
 


Tekst i foto: Anna Przybycińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.