sobota, 4 lutego 2017

Warsztaty ikonopisania - Trójca Święta

Od października 2016 do stycznia 2017 w naszej warszawskiej pracowni odbywały się warsztaty tematyczne: ikona Trójcy Świętej, prowadzone przez ks. Mateusza Orłowskiego SJ. W zajęciach wzięło udział 6 osób. Jako owoc spotkań powstały przedstawienia w typie tzw. Trójcy starotestamentalnej według św. Andrzeja Rublowa, a których kanoniczną nazwą jest "Gościnność Abrahama".Poniżej dzielimy się osobistą refleksją jednej z uczestniczek.

„Największym paradoksem jest to, że stabilność i ruch stanowią to samo” - Św. Grzegorz z Nysy.

Warsztaty tematyczne - Ikona Trójcy Świętej - wzbudziły w środowisku Drogi Ikony duże zainteresowanie. Bardzo szybko zebrała się maksymalna liczba osób i rozpoczęliśmy pracę pod kierunkiem ks. Mateusza Orłowskiego. Naszym wzorem stała się najbardziej znana oraz przebadana przez historyków sztuki i konserwatorów malarstwa, ikona Trójcy Świętej Andrieja Rublowa. To właśnie nad nią pracowaliśmy wiele tygodni. Przed nią modliliśmy się oraz dogłębnie analizowaliśmy teologię jej przedstawienia. Zawarte w Credo wyznanie wiary w Trójcę Świętą najdoskonalej zostało wyrażone w tej właśnie ikonie.

Ikonę Trójcy Świętej wykonał mnich, Andriej Rublow w 1425 roku dla soboru w monastyrze Troicko-Siergiejewskm nieopodal Moskwy. Przeznaczona była do ikonostasu świątyni a napisana na chwałę Świętego Sergiusza z Radoneża, duchowego przewodnika artysty. Ikona ta jest symbolem wschodniej duchowości. Płynne linie, idealna w kolorze plama barwna, emanujące światło, perfekcyjna kompozycja mają swoje źródło w sercu oraz głębokiej wierze Andrieja Rublowa.

Ikona Rublowa stała się wzorem dla ikonografii niemalże wszystkich przedstawień Trójcy Świętej powstających przez setki lat. Również my, wzorując się na jej schemacie kompozycyjnym, stworzyliśmy swoje ikony. Wszystkie napisane podczas warsztatów ikony są piękne. Subtelne kolory, delikatne linie oraz złoto składają się na to wyjątkowe dla nas przedstawienie. Każdą ikonę wypełnia cisza oraz głęboka modlitwa, której mieliśmy okazję doświadczyć podczas warsztatów. (Dominika)


Na pełną fotorelację z warsztatów zapraszamy dp naszej galerii foto na facebooku.
 
Kliknij na poniższe zdjęcie
https://www.facebook.com/drogaikony/photos/?tab=album&album_id=987171404715659


Fot. Mateusz Orłowski SJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.