piątek, 28 października 2016

Relacja z wystawy w Poznaniu

W dniach od 1 do 9 października 2016 r. w Pracowni Działań Twórczych przy Galerii U Jezuitów w Poznaniu została zorganizowana wystawa ikon współczesnych pt. "Idźcie i głoście Ewangelię".


Zaprezentowane ikony to prace uczestników warsztatów prowadzonych w ramach Drogi Ikony w Warszawie oraz Pracowni Działań Twórczych w Poznaniu. Wystawa przyciągnęła zarówno osoby zainteresowane zgłębieniem tematu ikon jak i te, które z ikoną zetknęły się po raz pierwszy. Wszystkich zaskoczyła uroda i różnorodność prac, a także atmosfera sacrum bijąca od ikon.


Osoby zwiedzające podzieliły się na dociekliwe, czego doświadczyli niektórzy dyżurujący i kontemplujące, ceniące przeżywanie duchowej rzeczywistości samotnie. Wystawę zaszczycił swoją obecnością ks. bp Damian Bryl, którego oprowadził po wystawie o. Jacek. Trzeba przyznać, że ks. bp zdecydowanie zalicza się do osób dociekliwych i - co nie może dziwić - zauroczonych prezentowanymi pracami.


Wbrew obawom niektórych ikonopisów z Poznania, prace z nowo powstałego środowiska PDT nie odbiegały urodą i kunsztem wykonania od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek z Warszawy, co było widać w zachwyconych oczach zwiedzających. Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze bogatszy w doświadczenie piękna ikony, czego wszystkim życzymy.Teks: Beata Przebitkowska
Foto: Jacek Wróbel SJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.