wtorek, 21 kwietnia 2015

Relacja z warsztatów "Nie płacz po Mnie, Matko"

W semestrze wiosennym, od lutego do marca - w liturgicznym okresie Wielkiego Postu - w naszej warszawskiej pracowni odbyły się warsztaty w temacie ikony "Nie płacz po Mnie, Matko", prowadzone przez Joannę Zabagło. Wzięło w nich udział 8 osób, które dzięki tym zajęciom kształciły swoje ikonopisarskie umiejętności w dziedzinie modelunku i rozjaśnień karnacji. Spotkanie z tematem pasyjnym było znakomitą formą twórczego i refleksyjnego przeżycia Wielkiego Postu, a ukończenie ikon przypadło na czas poprzedzający Wielki Tydzień, który liturgicznie i modlitewnie najbardziej przybliża nas do tajemnicy Chrystusa Umęczonego.
Dzielimy się osobistą refleksją po warsztatach jednej z Uczestniczek:

Warsztaty poświęcone ikonie „Nie płacz nade Mną, Matko” były dla mnie niesamowitym czasem przygotowania do Triduum Paschalnego. Myślałam o tej ikonie od dawna, ale nie spodziewałam się, że chwile spędzone nad tą ikoną będą dla mnie tak zaskakujące. Przed rozpoczęciem warsztatów zastanawiałam się o kolorystce, złoceniu. Zaś podczas pracy nad ikoną, najważniejsze okazało się pokazanie uczuć Matki Bożej, która jest spokojna pomimo bólu i płaczu nad zmarłym Jezusem. Jak trudne okazało się ukazanie jej miłości i bliskości. Z kolei, nie lada zadaniem okazało się również przedstawienie twarzy Chrystusa, tak spokojnej i dającej nadzieję na Zmartwychwstanie.

Dzięki tym warsztatom otrzymałam szansę poznania istoty Wielkiej Soboty, której wcześniej nie rozumiałam. Dziękuję. Ogromne podziękowania dla Asi zarówno za wprowadzenie do ikony „Nie płacz nade Mną Matko”, materiały tematyczne jak również pomoc przy pisaniu ikony, bez której czasem trudno było postawić kolejną kreseczkę. (Ola)

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z warsztatów w naszej galerii na facebooku.

Kliknij na poniższe zdjęcie:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.632083740224429.1073741863.196091590490315&type=3


Zdjęcia: Joanna Zabagło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.