poniedziałek, 5 maja 2014

Relacja po warsztatach "Niewiasty przy pustym grobie" - wiosna 2014

Od lutego do kwietnia 2014, czyli w okresie Wielkiego Postu, w naszej pracowni Droga Ikony w Warszawie trwały warsztaty poświęcone tematyce wielkanocnej "Niewiasty przy pustym grobie". W zajęciach prowadzonych przez Joannę Zabagło wzięło udział osiem osób. Ikonograficzna medytacja tematu "pustego grobu" stworzyła możliwość duchowego i artystycznego zamyślenia nad podstawową tajemnicą naszej wiary - zmartwychwstania Chrystusa. Poniżej dzielimy się osobistą refleksją jednego z uczestników.
 

Uczestnicy wraz z Prowadzącą

*  *  *
Przymierzając się do własnej refleksji po warsztatach poświęconych ikonie “Niewiasty u pustego grobu” pomyślałem, że dobrze byłoby podzielić ją na dwie części. Pierwszą z nich byłyby rozważania duchowe a drugą praktyka warsztatu ikonopisa. Rozważając słowa Ewangelii dotyczące pustego grobu zawsze wrażenie robił na mnie opis, w którym św. Piotr “wszedł do środka i uwierzył”. Pisząc tę ikonę, w momencie kiedy doszedłem do wykonywania oddzielonej od głównego płótna chusty, zdałem sobie sprawę, że maluję “Całun Turyński” i “chustę z Manopello”. Czytałem kiedyś na ten temat artykuł w jednym z portali katolickich, gdzie podano że to, co zobaczył św Piotr to oblicze Chrystusa z otwartymi oczami. Dlatego wszedł i uwierzył.  

Autor w asyście Prowadzącej
 
Co do kwestii warsztatowych, to posłużę się cytatem z filmu "Moja lewa stopa”, który to bardzo polecam. Film jest o sparaliżowanym artyście, który ma sprawną tylko lewą kończynę i nią właśnie maluje obrazy. W trakcie filmu, podczas otwarcia wystawy, padają słowa: „Jak każdy malarz, walczył ze swoim ciałem, zmuszając je do uległości”. Podczas pracy z ikoną wielopostaciową nie raz dostrzegałem tę walkę z własną ręką, kiedy nie wychodziło mi to tak jak sobie wyobraziłem, że powinno. Znów wróciła zasada, że tylko pokornym i wytrwałym treningiem można coś poprawić.

Droga do tego, żeby można było o sobie powiedzieć, że coś się potrafi jest długa. Dlatego zaraz po zakończeniu pisania tego akapitu zasiadam do dalszego “treningu”. (Wojtek)

Szersza fotorelacja z warsztatów dostępna jest w galerii foto na naszym profilu na facebooku.
 
Kliknij na poniższe zdjęcie:
 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.488916971207774.1073741848.196091590490315&type=3(Foto: Joanna Zabagło)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.