poniedziałek, 10 czerwca 2013

Ślady Wschodu - Gruzja - cz. 6

Zapraszamy do ostatniego odcinka trzeciej części fotoreportażowego cyklu Anny Przybycińskiej "Ślady Wschodu" poświęconego Gruzji. Jest to opowieść o miejscach, których religijna kultura sięga pierwszych wieków kształtowania się wspólnot chrześcijańskich, i których sztuka zachwyca do dziś.


Droga wojenna i pokój

Jadąc z Tbilisi na północ, w stronę Władykaukazu bezwiednie pokonujemy tzw. Gruzińską Drogę Wojenną. Choć nazwa wiąże się z modernizacją rosyjską w XIX wieku, szlak ten przemierzali w celach wojennych już starożytni Rzymianie, Persowie i Mongołowie. Licząca 208 km przeprawa wznosi się na wysokość 2379 m n.p.m. (tzw. Przełęcz Krzyżowa) a przy niej można podziwiać wiele zabytkowych świątyń i zamków.
  
Zamek i cerkiew Ananuri

Do najpiękniejszych należy Ananuri. Wybudowany na przełomie XVI i XVII w. nie jest budowlą wielką, za to malowniczo wpisuje się w dolinę rzeki Aragwi, która w tym miejscu przecięta tamą rozlewa się między górami. Twierdza należała niegdyś do książąt Aragwi, władców tej okolicy od XIII w. Dziś prócz murów i baszty zwiedzać można ozdobiony licznymi płaskorzeźbami XVII wieczny kościół Zaśnięcia Matki Bożej i sąsiadujący z nim zrujnowany kościół Zbawiciela, w którym zachował się grobowiec Pana i Pani ze zniszczonymi freskami.
  
św. Pantalejmon ze scenami z życia, Synaj XIII w.

Idąc w dół fortecy w kierunku rzeki napotykamy ruiny kościoła św. Pantalejmona (za życia nosił imię Pantaleon). Ten współcześnie mało znany męczennik jest patronem lekarzy i pielęgniarek. Urodzony w Nikodemii w Azji Mniejszej, w rodzinie bogatego poganina Eustorgiusza i chrześcijańskiej matki Eubulii uzyskał wykształcenie medyczne. Dzięki wstawiennictwu swojego nauczyciela został nadwornym lekarzem cesarza. Poznawszy naukę Chrystusa przyjął chrzest i nawrócił swojego ojca. Za świętość życia i uczciwą pracę Bóg obdarzył Pantaleona darem uzdrawiania przez modlitwę. Święty korzystał z tego daru nie biorąc dla siebie żadnych korzyści. Zazdrośni koledzy po fachu donieśli cesarzowi o wierze Pantaleona, wskutek czego został skazany na śmierć - poddany torturom i ścięty. W ostatniej chwili, gdy zadawano śmiertelny cios, z nieba miał się odezwać głos wzywający męczennika po imieniu, lecz nie jako Pantaleona (z gr. całkowicie lew) a Pantelejmona (z gr. wszystko miłujący). W ikonografii chrześcijańskiej przedstawia się go, jako młodzieńca bez zarostu, o krótkich ciemnych włosach, w zielonych lub błękitnych szatach i czerwonym płaszczu. Atrybutami świętego są szkatułka z lekarstwami (w nawiązaniu do wykonywanego zawodu) drzewko oliwne oraz miecz i gwóźdź (w nawiązaniu do męczeńskiej śmierci).

Obejrzyj prezentację klikając na zdjęcie:
   
Tekst i zdjęcia: Anna Przybycińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.