wtorek, 20 listopada 2012

Poplenerowa wystawa we Lwowie

09 listopada w Muzeum Narodowym we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego odbył się wernisaż poplenerowej wystawy ikon powstałych na IV Międzynarodowym Plenerze Ikonopisarskim w Nowicy. Tegoroczny plener skupił malarzy przy tematyce Apostołów oraz świętych równych apostołom. W tym samym czasie w muzeum wyeksponowano ikony powstałe na II Międzynarodowym Plenerze Ikonopisów na Wołyniu. Ikonopisi na wołyńskim plenerze skupili się zaś nad tematem „Wędrujących Świętych”. Wernisaż otworzył występ chóru Majsternia Piesni który wprowadził uczestników oraz zgromadzonych gości w klimat modlitwy.

Majsternia Piesni

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele konsulatu RP we Lwowie, przedstawiciele Kościoła grecko katolickiego i Kościoła prawosławnego, władze Muzeum Narodowego oraz przedstawiciele podmiotów organizujących plener Nowicki oraz plener na Wołyniu- Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, Drogi Ikony, Katedry Sztuki Sakralanej ASP we Lwowie. Na otwarcie wystawy we Lwowie przyjechała reprezentacja uczestników z Polski oraz Ukrainy, uczestniczący w obu plenerach.

Była to trzecia wystawa po tegorocznym plenerze ikono pisarski w Nowicy. Ikony powstałe podczas tego pleneru gościły już w Krynicy Zdroju oraz Krakowie. Ikony w Muzeum Narodowym we Lwowie będzie można podziwiać do 26 listopada. Następnie kolekcja ikon pojedzie do Łucka ( wystawa od 30 listopada do 08 grudnia) oraz do Warszawy gdzie w Domu Polonii ( od 14 do 31 grudnia) będzie można zobaczyć ikony po raz ostatni.

Zdjęcia z otwarcia obejrzeć można na naszym profilu na facebooku (kliknij zdjęcie):Czytaj także o otwarciu wystawy na stronie Kuriera Galicyjskiego


Tekst: Sylwia Grużewska
Zdjęcia: Elżbieta Czechowska i Konstanty Czawaga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.