piątek, 13 stycznia 2012

Poplenerowa wystawa Warsztatów na Wołyniu

12 stycznia w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Sarnach (Ukraina) została otwarta kolejna wystawa ikon, które powstały w czasie I Międzynarodowego Pleneru Ikonopisów na Wołyniu „Patroni Polski i Ukrainy. Ikona jako źródło i inspiracja” w Centrum Integracji w Zamłyniu (Caritas Diecezji Łuckiej).

Plener zorganizowali Konsulat Generalny RP w Łucku, Droga Ikony (PL), Związek Artystów Plastyków Wołynia (UA), ASP we Lwowie (UA), pod patronatem Tomasza Janika – ówczesnego Konsula Generalnego RP w Łucku, bpa Markijana Trofimiaka – zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego na Wołyniu, bpa Jozafata Howery – zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Wołyniu. Uczestnikami pleneru byli wykładowcy i malarze z Polski i Ukrainy.

W otwarciu wystawy uczestniczył konsul Krzysztof Sawicki – inicjator pleneru i cyklu wystaw poplenerowych, księża Kościoła katolickiego obu obrządków i Kościoła prawosławnego, przedstawiciele władz lokalnych, dziennikarze, przedstawiciele środowisk polskich oraz liczna grupa uczniów kolędników. To właśnie dla tej grupy dzieci i młodzieży pani dyrektor muzeum oraz ksiądz greckokatolicki otworzyli wystawę w formie lekcji poświęconej przenikaniu się ikonografii wschodniej i zachodniej; dla zebranych był to pierwszy kontakt z taką tematyką. Wystawę w ciągu pierwszych dni odwiedziło kilka klas miejscowych szkół.

Jest to już szósta wystawa ikon zamłyńskich, kolejne wystawy, w ramach dobrej współpracy konsulatu ze środowiskami twórczymi, odbędą się w kilku ośrodkach na pograniczu polsko-ukraińskim, m.in. w Równem, Kowlu i Chełmie.(źródło: Konsulat Generalny RP w Łucku)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.