piątek, 5 sierpnia 2011

Międzynarodowy Plener Ikonopisów na Wołyniu

W dniach 20-31 lipca 2011 r. Droga Ikony miała przyjemność uczestniczenia w Międzynarodowym Plenerze Ikonopisów na ukraińskim Wołyniu, który współorganizowała wraz z Konsulatem Generalnym RP w Łucku, Związkiem Artystów Plastyków Wołynia oraz Katedrą Sztuki sakralnej ASP ze Lwowa.

Niedaleko popularnych Jezior Szackich w małej, malowniczej wsi Zamłynie, korzystając z gościnności księdza Jana Burasa w powstającym dopiero Międzynarodowym Centrum Integracyjnym, zebrali się Polacy i Ukraińcy żeby razem pisać ikony. Tematem przewodnim byli święci Patroni Polski i Ukrainy". Wyznawcy kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i rzymskokatolickiego w różnicach szukali wspólnych punktów. Miejsce i czas dawały możliwość wymiany myśli i doświadczeń. Inicjatywie przewodniczył kierownik Katedry Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie prof. Roman Wasyłyk. Drogę Ikony reprezentowali: Urszula Klimowicz, Ewa Krygiel, Michał Szwarc, Joanna Zabagło i Urszula Żakowska.

To pierwszy z takich plenerów w Centrum Integracyjnym w Zamłyniu z planami na kolejne. Powstały piękne prace w różnych technikach i technologiach. Ikony można oglądać na wystawach na Ukrainie i w Polsce. W Warszawie prezentacja ikon zaplanowana jest na maj tego roku.


 
==> zobacz relacje z wystawy poplenerowej na Ukrainie 
==> czytaj więcej o Międzynarodowym Plenerze Ikonopisów


Tekst i zdjęcia: Joanna Zabagło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.